SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oktawave i piLAB zaczynają współpracę w zakresie Big Data

W wyniku współpracy Oktawave i piLAB powstanie platforma, która pozwoli firmom na gromadzenie, łączenie i analizowanie danych pochodzących z wielu źródeł zintegrowanych w jednym miejscu.

Maciej Kuźniar

Maciej Kuźniar

Oktawave odpowiadać ma za dostarczenie odpowiedniej infrastruktury. Firma podkreśla, że zastosowanie chmury obliczeniowej ma tutaj kluczowe znaczenie z uwagi na mechanizm Autoskalera, dzięki któremu moc obliczeniowa oraz niezbędna przestrzeń na pliki będą dopasowywane do aktualnego zapotrzebowania. Istotną rolę odgrywać ma tutaj również system zapisywania i odczytywania informacji (Oktawave Volume Storage, OVS), który obecnie gwarantuje wydajność na poziomie 200 000 IOPS.

- Chmura obliczeniowa Oktawave została stworzona z myślą o rozwiązaniach do przetwarzania dużych porcji informacji. Od początku chcieliśmy dać biznesowi wydajność, której nie byłby w stanie w tym względzie dostarczyć nikt inny na rynku. I to nam się udało dzięki opracowaniu technologii OVS - mówi Maciej Kuźniar, prezes i główny architekt Oktawave.

Rola piLAB ma polegać na ulokowaniu w chmurze zintegrowanego środowiska opartego na koncepcji mapy myśli. Model ten znalazł już uznanie wśród ekspertów za oceanem, a w chwili obecnej trwa rejestracja patentów w USA i UE, co ma odpowiednio zabezpieczyć innowację.

Dostępne dla przedsiębiorstw środowisko pozwoli wyszukiwać i analizować informacje bez znajomości SQL. Twórcy jednocześnie podkreślają, że rozwiązanie daje możliwość zadawania pytań, na które standardowe systemy bazodanowe nie znajdują odpowiedzi.

- Stworzyliśmy narzędzie dające użytkownikom danych (managerom) możliwość bezpośredniego analizowania połączonych źródeł danych w czasie rzeczywistym, przy czym system jest skalowalny w nieskończoność - umożliwiamy przechowywanie dowolnych danych, nawet ze źródeł o nieznanej strukturze. Oczywiście w ramach przedsiębiorstwa funkcjonuje wiele systemów IT różnych dostawców. Każdy z nich analizuje i przechowuje dane w obrębie swojej specjalizacji (kadry, księgowość, magazyn, relacje z klientami czy marketing), w wielu przypadkach autonomiczne systemy pokrywają tylko wybrane procesy w firmie, uniemożliwiając koncentrację danych w jednym centrum kompetencji. Ten stan chcieliśmy zmienić, oferując osobom decyzyjnym zintegrowaną Bazę Wiedzy - mówi Krystian Piećko, prezes zarządu piLAB SA.

W chwili obecnej trwa proces wdrażania technologii. Całość ma działać w modelu PaaS (Platform-as-a-Service). Uruchomienie usługi zaplanowano na grudzień br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oktawave i piLAB zaczynają współpracę w zakresie Big Data

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl