SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet usunął tekst o „najsmutniejszych Świętach” hitlerowców w czasie II wojny światowej, Bartosz Węglarczyk przeprasza

Portal Onet.pl po fali krytyki usunął artykuł o świętowaniu Bożego Narodzenia w czasie II wojny światowej m.in. przez żołnierzy Wehrmachtu. Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk przyznał, że tekst nie powinien w ogóle się ukazać. - Przepraszam w imieniu swoim i redakcji Onetu - stwierdził.

Article

Artykuł zatytułowany „Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia” pojawił się na Onecie w środę rano. Przedstawiono w nim m.in., jak Boże Narodzenie obchodzili niemieccy żołnierze walczący w czasie II wojny światowej w grudniu 1942 roku na froncie wschodnim. Opisano, że musieli zabić konia na mięso, a podczas radzieckiego ostrzału jeden z nich zginął, kiedy akurat śpiewał kolędę.

W artykule przedstawiono też, jak Święta spędzali żołnierze innych wojsk i ludność cywilna. Przy tekście pojawiło się kilka zdjęć grupy żołnierzy Wehrmachtu z małą choinką.

Wielu dziennikarzy na Twitterze oceniło artykuł jako co najmniej niestosowny. - Tuż przed Bożym Narodzeniem @onetpl postanowił przybliżyć swoim czytelnikom trudy żołnierskiej Wigilii w okopach Wehrmachtu „na froncie wschodnim”. Ohydne - ocenił Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

- W Onecie wracają do wspomnień założycieli koncernu - napisał Wojciech Biedroń z „Sieci” i wPolityce.pl (współwłaścicielem Ringier Axel Springer Polska pośrednio jest niemiecki koncern Axel Springer). - Gdybyście chcieli poczytać jak to ciężko było żołnierzom Wermachtu w Boże Narodzenie na froncie, jak im się szampan wylał albo jaki mróz był duży - Onet służy pomocą... - skomentował Mateusz Magdziarz z TVP3 Opole.

- Ringier Axel Springer Polska pozwał mnie za krytyczne opinie nt. publikacji mediów tego koncernu. Zarzucają mi m. in., że napisałem niesłusznie to zdanie: "Wasze "wyjaśnienia" wyjątkowo często pokrywają się z niemiecką linią". RASP chce bajońskiej sumę kary 100 tys. zł - przypomniał Samuel Pereira, szef portalu TVP.info.

Niektórzy komentujący zwrócili uwagę, że Onet opublikował artykuł, który rok wcześniej ukazał się w serwisie Ciekawostkihistoryczne.pl.

Onet usunął tekst, Węglarczyk przeprasza

W godzinach południowych artykuł został usunięty z Onetu. Na profilu twitterowym Onet Wiadomości zamieszczono krótkie stanowisko redaktora naczelnego portalu Bartosza Węglarczyka.

- Tekst „Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia” nie powinien się był ukazać w Onecie. Przepraszam w imieniu swoim i redakcji Onetu. Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia - stwierdził Węglarczyk.

Według badania Mediapanel w listopadzie Onet.pl zanotował 17,97 mln użytkowników i 61,9 proc. zasięgu, a wszystkie strony i aplikacje Ringier Axel Springer Polska - 21,74 mln użytkowników i 74,9 proc. zasięgu.

Natomiast strony Onetu z obszaru informacji i publicystyki odwiedziło 12 mln internautów, co dało 41,3 proc. zasięgu.

W ub.r. Onet przeprosił syna kobiety zabitej przez hitlerowców

1 sierpnia ub.r., w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Onecie i Fakt.pl kazał się zamieszczono tekst „Oto najładniejsze dziewczyny Powstania Warszawskiego” z galerią zdjęć uczestniczek tego powstania.

Po wielu krytycznych komentarzach artykuł szybko został usunięty z obu portali. - Ten tekst nie powinien był się znaleźć na łamach Onetu - przyznał Bartosz Węglarczyk.

Równocześnie Onet opublikował przeprosiny skierowane do Krystiana Brodackiego, syna kobiety rozstrzelanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wykonał w ten sposób prawomocny wyrok sądowy dotyczący publikacji zdjęcia kobiet zabitych przez hitlerowców w Palmirach przy tekście na temat prostytucji i romansów Polek z niemieckimi żołnierzami. Jedną z osób na fotografii była matka Krystiana Brodackiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet usunął tekst o „najsmutniejszych Świętach” hitlerowców w czasie II wojny światowej, Bartosz Węglarczyk przeprasza

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gary
Żołnierze niemieccy zawsze na pierwszej linii frontu walki z nazizmem.
odpowiedź
User
Obserwator
Nie wiem ,nie widzę nic niestosownego ,wojna skończyła się 75 lat temu ,a Polacy dalej przeżywają i uważają się za pokrzywdzonych
odpowiedź
User
XX
Jak się okazało, tekst był jedynie hologramem.
odpowiedź