SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ONZ: 37 procent ludności świata nigdy nie korzystało z internetu

Liczba osób korzystających z internetu na całym świecie zwiększyła się w 2020 roku do 4,9 miliarda – wynika z raportu Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ONZ. Dane wskazują jednocześnie, że 37 procent populacji naszego globu nigdy nie korzystało z sieci, prawie w całości dotyczy to mieszkańców krajów biednych i rozwijających się.

 

Article

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ONZ (ITU) opublikował raport, z którego wynika, że prawie dwie trzecie ludności świata ma teraz możliwość korzystania z sieci.

Czytaj także: Ponad 80 proc. Polaków kupuje przez internet. Głównie ubrania, obuwie i elektronikę

Jedna trzecia ludzkości bez internetu

ITU podaje, że liczba osób korzystających z internetu na całym świecie wzrosła z 4,1 mld w 2019 r. do 4,9 mld w roku w 2021. Według analityków ten szybki wzrost nazwany „covid connectivity boost” był prawdopodobnie wynikiem zwrotu w kierunku zdalnej pracy i szkoły, a także ogromnego wzrostu handlu elektronicznego i bankowości internetowej w dobie pandemii koronawirusa.

Globalna liczba użytkowników internetu wzrosła o ponad 10 proc. w 2020 r., to największy roczne przyspieszenie w ciągu dekady, jak zauważa raport.

Z drugiej strony około 2,9 mld (37 proc.) ludzi na świecie nigdy nie korzystało z internetu – wskazuje raport. Większość z nich mieszka w krajach rozwijających się.

ONZ zaznacza w opracowaniu, że znaczna część nowych użytkowników internetu w czasie pandemii (i ogólnie użytkowników internetu na całym świecie) łączy się rzadko i często tylko za pośrednictwem współdzielonych urządzeń lub przy mocno ograniczonej, niskiej prędkości łącza.

Po drugie, istnieje wyraźna przepaść cyfrowa pomiędzy bogatymi, a biedniejszymi krajami rozwijającymi się. 96 proc.osób, które wciąż nie mają dostępu do internetu, należy do tej drugiej kategorii.

Istnieją również ogromne różnice między dostępem do internetu w miastach i na wsi. Podczas gdy 76 proc. mieszkańców miast na całym świecie korzystało z internetu, to odsetek ten spada do 39 proc. w przypadku osób mieszkających na obszarach wiejskich.

- Te statystyki pokazują wielki postęp w realizacji misji ITU, jaką jest łączenie świata - zaznaczyła w komunikacie Doreen Bogdan-Martin, dyrektor Biura Rozwoju Telekomunikacji ITU. - Ale ogromna przepaść wciąż pozostaje w krajach najsłabiej rozwiniętych, gdzie prawie trzy czwarte ludzi nigdy nie połączyło się z internetem.

Zdaniem analityków choć liczba całkowicie niepodłączonych użytkowników kurczy się, to nadal stanowią oni ogromną szansę na rozwój dla międzynarodowych firm technologicznych. I nie brakuje Big Techów, które już walczą o to, by być tymi, którzy wprowadzą te ostatnie 3 mld do sieci. Na całym świecie Google, Facebook i Amazon wydają ogromne kwoty na budowę podmorskiej infrastruktury internetowej zakładając, że może to zwiększyć globalnie prędkości internetu i dostęp do sieci. Powiększa się także portfolio projektów wykorzystujących systemy łączności instalowane w przestrzeni powietrznej.

Czytaj także: W roku 2021 dostęp do internetu posiadało blisko 92,4 proc. polskich gospodarstw domowych

Dołącz do dyskusji: ONZ: 37 procent ludności świata nigdy nie korzystało z internetu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olir
Szczęśliwcy i beztroscy ;-)
odpowiedź
User
Wolne media
Kaczyński jest w tym szczęśliwym gronie.
odpowiedź