SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Open Finance: zgoda KNF na przejęcie Link4 TUnŻ w połowie czerwca

Open Finance spodziewa się uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na przejęcie Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie za od Lin4 TU w połowie czerwca i sfinalizowania transakcji do końca II kwartału, poinformował prezes zarządu Krzysztof Spyra. Open Finance dokapitalizuję tę spółkę kwotą 20-30 mln zł do końca przyszłego roku.

Open Finance: zgoda KNF na przejęcie Link4 TUnŻ w połowie czerwca

"Spodziewamy się, że w połowie czerwca uzyskamy zgodę KNF na przejęcie Link4 TU. Umowa byłaby więc sfinalizowana do końca II kwartału" - powiedział Spyra dziennikarzom po debiucie Open Finance na warszawskiej GPW.

W lutym Open Finance podpisał z Link4 TU przedwstępną umowę kupna Link4 Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Uzyskana w wyniku transakcji licencja posłuży do stworzenia Open Life, a następnie pozyskania pakietu licencji, który umożliwi poszerzenie zakresu dotychczasowej działalności biznesowej. Jak powiedział prezes - w grę wchodzi spółka ubezpieczeń majątkowych, TFI, czy dom maklerski.

"Można spodziewać się dalszego rozwoju spółki ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel majątkowy bardzo by nam pasował i jeśli pojawi się podobna sytuacja jak w przypadku Link4, to rozważymy zakup działającej licencji. Nie mamy nic na widelcu, jeśli chodzi o dom maklerski, czy TFI" - powiedział Spyra.

Dodał, że na razie spółka nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie przejęcia.

Spyra poinformował, że kolejne akwizycje spółka jest w stanie przeprowadzić bez podwyższania kapitału. Jednak ubezpieczyciel, który dołączy do grupy będzie wymagał dokapitalizowania kwotą 20-30 mln zł do końca 2012 roku.

"Kwota 77 mln zł z zysku za 2010 r. i 80 mln zł teraz z emisji to jest wystarczająca ilość pieniędzy, aby pozwolić sobie na zakupy. Na spółkę życiowa wydamy jakieś 11 mln zł, ale będzie ona wymagała dokapitalizowania w tempie adekwatnym do rozwoju biznesu" - powiedział prezes.

Kurs akcji Open Finance wzrósł we wtorkowym debiucie na GPW o 5,83% do 19,1 zł, a kurs praw do akcji (PDA) wzrósł o 5,61%, do 19,01 zł. Oferta publiczna obejmowała do 4.250.000 akcji serii C - nowej emisji oraz do 20.500.000 akcji istniejących serii B, sprzedawanych przez Getin Noble Bank, 100-proc. właściciela spółki. Cena emisyjna akcji serii C oraz akcji sprzedawanych spółki Open Finance wynosiła 18 zł.

Wpływy z emisji akcji serii C zostaną w pierwszej kolejności wykorzystane na sfinansowanie zakupu 49% akcji Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie za ok. 10 mln zł.

Spyra poinformował, że z zysku za 2010 r. spółka nie wypłaci dywidendy, jednak z tegorocznego wyniku do akcjonariuszy może trafić w formie dywidendy co najmniej 50% zysku.

"Można spodziewać się dywidendy za 2011 rok. Zadeklarowaliśmy ponad 50% i można spodziewać się takiego poziomu spodziewać" - powiedział.

Pierwszy kwartał tego roku, w ocenie prezesa, pod względem sprzedażowym był dla Open Finance bardzo udany. Nie podał jednak szczegółów.

W 2010 roku Grupa Open Finance pośredniczyła w sprzedaży produktów kredytowych o łącznej wartości 6.623 mln zł (wobec 7.091 mln zł rok wcześniej), a wartość sprzedaży produktów inwestycyjnych wyniosła 6.905 mln zł (wobec odpowiednio: 4.669 mln zł).

Skonsolidowany zysk netto Open Finance wyniósł w 2010 r. 77,56 mln zł wobec 64,92 mln zł zysku rok wcześniej, zysk EBITDA - odpowiednio: 104,99 mln zł wobec 86,31 mln zł, przy przychodach: 320,30 mln zł wobec 267,07 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Open Finance: zgoda KNF na przejęcie Link4 TUnŻ w połowie czerwca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl