SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operatorzy telewizyjni krytykują Chomikuj.pl i apelują do rządu o interwencję

Skupiające dystrybutorów telewizyjnych stowarzyszenie Sygnał deklaruje pełne poparcie Polskiej Izby Książki w sporze z Chomikuj.pl. Zdaniem organizacji model biznesowy serwisu naraża twórców na duże sprawy i jest przykładem omijania polskiego prawa.

Operatorzy telewizyjni krytykują Chomikuj.pl i apelują do rządu o interwencję

W wydanym właśnie oświadczeniu Jarosław Mojsiejuk, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał, mocno krytykuje Chomikuj.pl, oceniając, że model działania serwisu w sposób oczywisty godzi w interesy oraz powoduje duże straty twórców i posiadaczy praw autorskich i pokrewnych oraz. „Właściciele portalu zasłaniają się otwartością na współpracę z właścicielami praw oraz reagowaniem na zgłoszenia naruszeń poprzez usuwanie kwestionowanych plików. Cóż jednak z tego, że codziennie ‘zdejmowane’ są dziesiątki tysięcy utworów, skoro następnego dnia znowu pojawiają się one w tym samym serwisie?” - pyta Mojsiejuk. Zauważa też, że Chomikuj.pl zachęca swoich użytkowników do wymieniania się jak największa liczbą utworów (nie zwracając uwagi, czy są to legalne czy nielegalne treści) i udostępniania ich jak największej grupie odbiorców, przyznając w zamian dodatkowy transfer danych. „Na brak rzeczywistego zainteresowania zawartością serwisu przez jego właścicieli wskazuje również fakt, że znajdują się w nim materiały pornograficzne, których umieszczanie jest, teoretycznie, sprzeczne z regulaminem serwisu” - ocenia Jarosław Mojsiejuk.

>>> Polska Izba Książki nie przeprosi Chomikuj.pl za „praktyki pirackie”

Prezesowi stowarzyszenia Sygnał nie podoba się też to, że Chomikuj.pl kilka lat temu został przejęty przez cypryjską spółkę, powiązaną z właścicielami serwisu. „Nie sposób nie zauważyć chęci utrudnienia w ten sposób możliwości przeprowadzenia wszelkich sporów sądowych skierowanych przeciwko portalowi, który przecież w sposób ewidentny jest adresowany do polskich użytkowników - cała strona dostępna jest wyłącznie w języku polskim” - komentuje Mojsiejuk.

Według niego sprawa Chomikuj.pl i serwisów działających na podobnych zasadach dotyczy nie tylko twórców treści ponoszących z tego powodu straty. „Jest to również ogromny problem społeczny - ukazuje jak proste może być obejście obowiązującego prawa i działanie na szkodę innych, unikając przy tym jakiejkolwiek odpowiedzialności” - uważa prezes Sygnału.

Swoje oświadczenie Mojsiejuk kończy apelem do rządu o podjęcie skutecznych działań - tak w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej - w celu wyeliminowania nieuczciwych praktyk podmiotów, które obchodząc prawo, tworzącą modele biznesowe szkodzące twórcom i legalnemu biznesowi medialnemu. „Oczekujemy, że projektowana ustawa o świadczeniu usług elektronicznych będzie zawierała zapisy nie tylko zwalniające z odpowiedzialności uczciwy biznes hostingowy, ale i prezentowała środki prawne zapobiegające bezprawnemu upowszechnianiu utworów” - podkreśla.

W styczniu br. Chomikuj.pl odwiedziło 6,7 mln użytkowników, którzy wykonali 215 mln odsłon (w tym 9 mln odsłon mobilnych), a każdy korzystał ze strony średnio przez prawie 45 minut (według Megapanelu PBI/Gemius). To rekordowa odzwiedzalność serwisu (zobacz jego dane z wcześniejszych miesięcy).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operatorzy telewizyjni krytykują Chomikuj.pl i apelują do rządu o interwencję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl