SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Opłata audiowizualna w miejsce abonamentu RTV?

- Na początku 2013 roku prawdopodobnie ruszą wreszcie prace nad nową ustawą medialną. Według jednego z projektów abonament radiowo-telewizyjny ma zostać zastąpiony opłatą audiowizualną - zapowiedział na antenie PR minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Bogdan Zdrojewski / akpa

Bogdan Zdrojewski / akpa

Zdrojewski powiedział w „Sygnałach Dnia”, porannym programie radiowej Jedynki, że prace nad przygotowaniem jednego z projektów nowego systemu finansowania mediów publicznych zostały przez jego resort zakończone. Projekt ten zakłada zastąpienie dotychczasowego abonamentu opłatą audiowizualną. Jeszcze nie wiadomo, kto miałby zająć się ściąganiem takiej opłaty. Podmioty takie miałaby na zasadzie przetargu wybierać KRRiT. Według nowych przepisów opłata audiowizualna nie byłaby ściągana przez Pocztę Polską.

Bogdan Zdrojewski zapowiedział także, że z początkiem 2013 roku pod obrady rządu oraz Sejmu trafi wreszcie nowa ustawa medialna. Jeśli tak rzeczywiście się stanie, byłby to krok będący odpowiedzią na apele artykułowane przez polskie środowisko dziennikarskie od wielu lat. Mówili o tym w wywiadach nam udzielonym m.in. Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy (więcej na ten temat) oraz Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opłata audiowizualna w miejsce abonamentu RTV?

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nick
Pan minister niech się lepiej nie kompromituje, bo o większą żenadę naprawdę trudno. Już we wrześniu zapowiadał, że ma gotowy projekt i w ciągu dwóch tygodni przedstawi go premierowi. Później jeszcze kilka razy ta sama śpiewka. I co, premier nie czekał z wypiekami na twarzy na te rewelacje? Cóż, jaki minister, tacy jego protegowani. Zabierz pan z TVP swoich pajaców, a sami pracownicy się z radości opodatkują
8 8
odpowiedź
User
Udający Greka
Własnych pomysłów brak, stąd kolejna zapowiedź przerabiania trabanta w mercedesa. Dotychczasowy haracz abonamentowy ma zastąpić haracz słuchalno-oglądalny. Może w takim razie cofniemy się nie do komuny, a do starożytności. W epoce rozkwitu cywilizacji greckiej dramaturgom płacono za pisanie sztuk, aktorom za grę, a publice za obecność na widowni. Przy dzisiejszej nieoglądalności telewizji ta starożytnia myśl może rozwiązać bieżące problemy i otworzyć następną dekadę pożytecznej debaty.
8 8
odpowiedź
User
40 i 4
Zwracam się do władz audiowizualnych z wnioskiem o ustawienie konkursu (w końcu są w tym "obszarze" specjalistami) na stanowisko ministra. Pięć lat nicnierobienia w ministerstwie to coś dla mnie. Pozostałe warunki pracy i płaca nie są istotne. Na spotkanie z premierem będę sobie czekał za swoje albo na kredyt.
8 8
odpowiedź