SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sondaż: opłata za wywóz śmieci powinna być uzależniona od liczby mieszkańców lokalu

Ponad połowa Polaków (57 proc.) uważa, że opłata za wywóz śmieci powinna być uzależniona od liczby osób mieszkających w lokalu - wynika z sondażu Research Partner.

Article

W dniach 14-17 maja 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków na temat zmian w systemie rozliczania opłat za wywóz śmieci.

Polacy o opłatach za wywóz śmieci

Zdecydowana większość respondentów uważa, że opłata za wywóz śmieci powinna być uzależniona od liczby osób mieszkających w lokalu (57 proc. ankietowanych). O ile osoby do 44 roku życia wybierają tę odpowiedź znacząco rzadziej, to starsze roczniki optują wyraźnie częściej za tą możliwością (prawie 70 proc. badanych).

Kolejne 11 proc. badanych chciałoby, aby system rozliczania za wywóz śmieci miał charakter ryczałtowy czyli stałej opłaty dla każdego gospodarstwa domowego. Niewiele niższy odsetek Polaków chętnie widziałby naliczanie opłat w zależności od zużycia wody w lokalu. Tylko 5 proc. respondentów głosowało za powiązaniem opłaty z wielkością lokalu. Prawie jedna piąta respondentów nie miała zdania na ten temat.

W jaki sposób powinny być ustalone stawki za wywóz śmieci i kto powinien być za to odpowiedzialny? Prawie 40 proc. badanych uważa, że powinny decydować przetargi i wybór firmy w oparciu o najniższą zaproponowaną cenę.

Co piąty ankietowany popiera dzisiejszy system czyli ustalanie stawek przez samorządy. Kolejne 18 proc. uznało, że stawki winien ustalać rząd i określać górny limit opłat za wywóz śmieci. Podobnie jak we wcześniejszym pytaniu, 20 proc. respondentów odpowiedziało „trudno powiedzieć”.


Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 14-17.05.2021, na ogólnopolskiej próbie 1098 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sondaż: opłata za wywóz śmieci powinna być uzależniona od liczby mieszkańców lokalu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl