SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska platforma straciła przez rok ponad połowę abonentów satelitarnych. „Odchodzimy od takich usług”

W 2022 roku platforma cyfrowa Orange straciła 151 tys. abonentów satelitarnych i zyskała 111 tys. klientów IPTV. - Od dawna w naszej strategii skupiamy się na światłowodach, stawiając na technologię IPTV. Odchodzimy zarazem od usług satelitarnych - informuje Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Antena satelitarna obok kontenerów na śmieci Antena satelitarna obok kontenerów na śmieci

Przy okazji wyników finansowych za zeszły rok, operator telekomunikacyjny Orange podał dane odnośnie liczby klientów korzystających z usług telewizyjnych. Na koniec IV kwartału 2022 roku było ich 955 tys.

Tym samym baza abonentów platformy skurczyła się o 40 tys. osób. Pod koniec ub.r. „jedynie” 135 tys. korzystało z usługi za pośrednictwem anteny satelitarnej. To spadek o 151 tys. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Klientów IPTV wówczas było 710 tys., a pod koniec zeszłego roku 821 tys. Prawdopodobnie wielu abonentów satelitarnych przenosi się do IPTV, dlatego w ciągu roku przybyło 111 tys. osób korzystających z tej technologii.

9 lat temu 600 tys. abonentów satelitarnych Orange

Orange także w poprzednich kwartałach tracił abonentów satelitarnych. W III kwartale 2014 roku było ich 600 tys., a w III kwartale 2022 roku jedynie 169 tys. Operator od dawna nie promuje tych usług. Skupia się na ofertach łączonych z telefonią komórkową i szerokopasmowym internetem. W IPTV są kanały niedostępne w pakiecie Orange na satelicie, takie jak TVP Kobieta, TVP World, Dizi, Game Toon HD, Festival 4K, E-Sport, Music Box, Polsat Sport, Polsat Sport Extra. Oferta satelitarna jest udostępniana dzięki współpracy z platformą Canal+, dlatego dekodery Orange mają niemal identyczny układ na liście kanałów, co większa platforma.

W Orange Polska od dawna stawiamy na światłowody. Dlatego koncentrujemy się na usłudze IPTV, której liczba klientów dynamicznie rośnie. Porównując 3 kwartał 2021 r. do 3 kwartału 2022 r. wzrost wyniósł 125 tys. abonentów IPTV czyli 19 proc. licząc rok do roku. Jeśli chodzi o usługi satelitarne to świadczymy je naszym klientom za pośrednictwem partnera - platformy Canal+ - tłumaczył w listopadzie Jabczyński.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do końca 2023 roku brytyjska platforma Sky może zakończyć instalowanie nowych anten satelitarnych. Firma stawia na streaming, ale szybko nie zrezygnuje z nadawania na satelicie. Jest ono niezbędne m.in. dla klientów mieszkających w małych miejscowościach i górach, gdzie ciężko o nielimitowane i szybkie łącza internetowe, które gwarantują światłowody.

Telewizja satelitarna coraz mniej popularna

Platformy satelitarne na większości rozwiniętych rynków tracą abonentów, dlatego coraz częściej stawiają na promocję swoich usług IPTV lub w streamingu. Jeszcze 6 lat temu amerykańska platforma satelitarna Dish Network miała 13 mln abonentów, a jej rywalka DirecTV 25 mln. Na początku 2022 roku baza pierwszej firmy wynosiła 9,99 mln, a drugiej 14,6 mln. Trend jest najbardziej widoczny w Stanach Zjednoczonych, bo tam w pierwszej kolejności powszechne stały się serwisy streamingowe typu Netflix, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video Peacock, Hulu czy Paramount+.

Z prognozy firmy Dataxis wynika, że w Europie do 2027 roku sieci kablowe stracą 16 proc. swoich klientów, a platformy satelitarne 10 proc. Digital TV Research szacuje, że w ciągu 5 lat bazy abonenckie tradycyjnych operatów na całym świecie uszczuplą się o 68 mln. Trend ma być mniej zauważalny w Europie Środkowo-Wschodniej. Od ponad roku Canal+ na swojej stronie internetowej podaje, że ma 2,7 mln abonentów. Cyfrowy Polsat (Polsat Box) od lat nie podaje liczby abonentów, tylko liczbę świadczonych usług. Na koniec III kwartału ub.r. było ich 5,106 mln, a  w tym samym okresie 2021 roku 5,306 mln.

- Nie szukałbym analogii między rynkiem amerykańskim, a polskim, ponieważ my oferujemy produkt „good value for money”, a tania rozrywka jest po prostu potrzebna - tłumaczył w sierpniu Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu. Jego zdaniem trend spadkowy niedługo się zatrzyma. - Z tymi wynikami nic się nie dzieje niedobrego. Ilość sprzedanych usług to kwestia repozycjonowania cenowego i zmiany strategii oferowania contentu video online przez nas. Mieliśmy taki produkt jak iPla i ta iPla była sprzedawana za niewielką dopłatą dla klientów mobilnych w modelu „Try and buy”. Dzisiaj mamy Polsat Box Go, pełnowartościową ofertę telewizyjną z cenami porównywalnymi do satelity czy kabla. Wtedy mieliśmy w raportowanej bazie powyżej 400 tys. RGU iPli. W związku z podjętą przez nas decyzją, oni sukcesywnie ubywają. Jesteśmy w połowie drogi zapowiadanych przeze mnie w marcu spadków liczby RGU. Tu nic się nie dzieje specjalnego - zapewnił wiceszef Cyfrowego Polsatu.

Orange Polska ma poniżej 10 tys. pracowników. Ponad 20 mln zł dla zarządu, kobiety zarabiają mniej

W ub.r. liczba pracowników grupy Orange Polska zmalało o 678 do niespełna 9,5 tys., natomiast zasadnicze wynagrodzenie brutto sięgnęło 9 tys. zł. Telekom od lat zmniejsza zatrudnienie w ramach programu dobrowolnych odejść. Kobiet jest w prawie dwa razy mniej niż mężczyzn, zajmują jedynie 17 proc. miejsc w zarządach. Prezes operatora zarobił 5,7 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polska platforma straciła przez rok ponad połowę abonentów satelitarnych. „Odchodzimy od takich usług”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nadya Ter
A po co telewizja satelitarna jak zaraz przyjdzie PiS i powie mi co mogę oglądać a czego nie i jakie kanały mają być na których miejscach?! Wolę zrezygnować i nie mieć nic wspólnego z reżimowa TVpis
odpowiedź
User
Gosc
A po to, że niewygodne władzy stacje mogą nadawać na podstawie koncesji innych państw lub z innych państw. Jeśli chodzi o IPTV władza może kontrolować operatorów telekomunikacyjnych.
odpowiedź
User
Nickt
Nie rozumiem co ludzie oglądają na tych streamach. Miałem HBO max, Netflix i Disney. Szybko zrezygnowałem, bo niczego godnego tam nie znalazłem. Prymitywna papka dla mas. Filmy coraz głupsze, na jedno kopyto. Dame bzdury.
odpowiedź