SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange z rekordem użycia danych. Ponad 5 mld gigabajtów w 2020 roku

W 2020 roku użytkownicy Orange Polska przesłali w internecie ponad 5 mld gigabajtów danych, o 50 procent więcej niż rok wcześniej - wynika z informacji podanych przez operatora. Z kolei o 14 procent wzrósł ruch głosowy w sieciach mobilnych. Większe wykorzystanie usług Orange było spowodowane m.in. pandemią.

Siedziba Orange PolskaArticle

W ub.r. przychody Orange Polska wzrosły o 0,9 proc. do 11,51 mld zł, nakłady inwestycyjne - z 1,7 do 1,8 mld zł, a zysk netto zmalał z 82 do 42 mln zł. Na koniec roku telekom miał 1,48 mln użytkowników ofert konwergentnych i 725 tys. internetu światłowodowego.

Transfery ostro w górę

Teraz Orange Polska podał dodatkowe dane dotyczące działalności firmy w 2020 r. Według operatora lockdown, zdalna praca i nauka przyczyniły się do znaczącego wzrostu ruchu w sieci stacjonarnej.

Skokowy wzrost nastąpił w marcu, wraz z początkiem obostrzeń, następnie ruch ustabilizował się na nowym, wyższym poziomie. W miesiącach wakacyjnych statystyki te nieco się obniżyły, co jest naturalnym zjawiskiem sezonowym, obserwowanym co roku.

Natomiast kolejny wzrost był widoczny począwszy od września, ze skokiem po ogłoszeniu zdalnej edukacji. Łącznie, klienci przesłali w 2020 r. o połowę więcej, a użytkownicy światłowodu dwukrotnie więcej danych niż w 2019 r. Jeśli chodzi o przesył danych w sieci mobilnej, po skoku w marcu ruch ustabilizował się na poziomie ok. 15 proc. wyższym, niż przed pandemią.

Jeśli chodzi o mobilny internet, to według Orange widać dominację LTE – za jej pomocą przesłano ponad 94 proc. wszystkich danych, jakie przepłynęły przez sieć mobilną Orange.

Zarówno w przypadku sieci mobilnej, jak i stacjonarnej, „najgorętszym” miesiącem był grudzień ub.r.. Okres okołoświąteczny to tradycyjnie czas zwiększonego ruchu w sieci telekomunikacyjnej. W porównaniu z grudniem 2019 r., w grudniu 2020 użytkownik internetu światłowodowego przesłał średnio o 52 proc. więcej danych, a użytkownik korzystający z LTE o 60 proc. więcej. Rok do roku ruch w sieci mobilnej w całym 2020 r. był większy o ok. 46 proc. niż w całym 2019.

Z kolei ruch głosowy w sieci mobilnej był w 2020 r. wyższy o ponad 14 proc. niż w poprzednim roku. Zwiększyło się też wykorzystanie sieci LTE do rozmów – niemal co trzecia minuta rozmów była realizowana za pomocą VoLTE.

– Jak na dłoni widać też, że pandemia zmieniła to, jak i kiedy korzystamy z internetu – zaznacza w komunikacie Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska odpowiedzialny za sieć i technologie. - W ubiegłym roku powstał nowy wzorzec ruchu w sieciach, zorientowany bardziej na korzystanie z sieci w godzinach roboczych – podczas zdalnej pracy i lekcji online. Pracując i ucząc się w domu wysyłamy więcej, na znaczeniu nabrała więc prędkość wysyłania danych do sieci. Tu doskonale sprawdza się światłowód, w którym oferujemy klientom nawet do 300 Mb/s prędkości wysyłania danych. Cieszy nas także, że jakość sieci mobilnej Orange potwierdzają pomiary samych użytkowników. Według RFBenchmark, czyli rankingu opartego na setkach tysięcy pomiarów użytkowników komórek, sieć Orange była najszybsza w 2020 roku zarówno jeśli chodzi o prędkość pobierania, jak i przesyłania danych.

Jak podaje Orange od połowy marca 2020 r., w robocze dni tygodnia ruch w jego sieci przypomina typowy, weekendowy model sprzed pandemii: znacznie rośnie już od rana, w ciągu dnia utrzymuje się na stałym poziomie, a wieczorem notuje kolejny, mniejszy już wzrost. W godzinach „roboczych”, czyli w czasie zdalnych lekcji i pracy na odległość, ruch „do sieci”  przekraczał download. W pozostałych godzinach oba kierunki ruchu miały zbliżony profil.

Czytaj także: Orange planuje miliard euro oszczędności. Największe cięcia w zatrudnieniu i prowadzeniu biur firmy

Większy zasięg i inwestycje

Orange podaje, że w zasięgu jego sieci LTE jest dziś 99,88 proc. ludności kraju. Aby polepszać pojemność sieci, i przez to doświadczenie użytkowników, standardem stała się agregacja pasma.

Według telekomu dziś blisko 10 tys. stacji z agregacją zapewnia dostęp do szybszego internetu w komórkach 85 proc. populacji Polski. Niemal połowa, bo ponad 4 tys. obiektów, obsługuje wszystkie 4 częstotliwości LTE, dając największe możliwości.

W czerwcu 2020 r. operator zakończył po trzech latach projekt refarmingu w pasmach 2100 oraz 1800 MHz. W ramach tego przedsięwzięcia zmodernizowane zostały wybrane stacje, dzięki czemu można więcej miejsca przeznaczyć na ruch w technologii LTE. W rezultacie LTE w paśmie 2100 MHz zostało uruchomione na 9 256 stacjach, a pojemność tej sieci wzrosła nawet o 50 proc.

Inwestycje umożliwiły uruchomienie w połowie ub.r. #hello5G, czyli 5G w paśmie 2100MHz, dynamicznie współdzielonym pomiędzy 4G i 5G. Dziś ponad 1600 stacji ma zapewniać klientom Orange dostęp do #hello5G, obejmując zasięgiem przeszło 6 mln Polaków.

Jednocześnie operator kontynuował próby techniczne korzystając z zasobów docelowych pasm przewidzianych dla 5G w Europie, czyli 3,6 GHz oraz 26 GHz, udostępnionych do celów testowych przez UKE. W trakcie trwających od jesieni 2019 r. testów w pasmie 3,6 GHz, do których zaproszeni zostali m.in. mieszkańcy Warszawy i Lublina, przesłano ponad 22 TB danych i osiągnięto transfer przekraczający 1 Gb/s. Z kolei próby w paśmie milimetrowym, 26 GHz, realizowane w Zakopanem, zaowocowały przekroczeniem 3 Gb/s.

Czytaj także: Orange obniża koszty wybranych usług na kartę. W górę cena za rok ważności konta

Orange zaznacza, że systematycznie poszerzał zasięg swoich usług szybkiego internetu, obejmując nim ok. 800 tys. nowych gospodarstw domowych rocznie. Operator buduje własne łącza, a tam, gdzie jest to uzasadnione biznesowo, współpracuje z innymi operatorami, dzierżawiąc od nich łącza oraz ograniczając dublowanie infrastruktury. Dzięki takiej współpracy ze światłowodowego internetu od Orange może korzystać obecnie milion gospodarstw domowych.

Łącznie, dostęp do Orange Światłowodu ma ponad 5 mln domów, mieszkań i biur w 154 miastach. To oznacza, że w zasięgu tej usługi jest 35 proc. wszystkich polskich gospodarstw domowych. Światłowody to nie tylko przyłącza prowadzone bezpośrednio do domów klientów, ale też telekomunikacyjne „zaplecze”. Dzisiaj ponad 225 tys. km światłowodów ma zapewniać klientom Orange pewny dostęp do ich usług. Długość łączy pracujących dla klientów Orange Światłowodu od 2017 r. wzrosła ponad trzykrotnie. Światłowody wspierają również sieć mobilną. Obecnie blisko 60 proc. stacji bazowych Orange korzysta z łącza światłowodowego. W latach 2017-2020 Orange Polska zainwestował w sieć mobilną ponad 1,1 mld zł. Na rozbudowę sieci światłowodowej firma przeznaczyła w tym czasie niemal 2,8 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange z rekordem użycia danych. Ponad 5 mld gigabajtów w 2020 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
żartownisie
"5G w paśmie 2100MHz, dynamicznie współdzielonym pomiędzy 4G i 5G" - ha, ha! :)
Tłumacząc na zrozumiały język 5G w Orange jest na paśmie 4G, ma speed 4G a nie 5G czyli ściema i zero wysokich prędkości :)
odpowiedź