SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange z najlepszym internetem i jakością połączeń w sklepach sieci Ikea. Plus wypada najgorzej

Firma Notel Poland, właściciel aplikacji RFBenchmark przeprowadziła pomiary dotyczące jakości usług głosowych i szybkości internetu mobilnego w centrach handlowych. Badania wykonano w dwóch sklepach sieci Ikea: na Targówku w Warszawie oraz w podwarszawskich Jankach. Najlepszy wynik w obu lokalizacjach osiągnęła sieć Orange notując średnią prędkość internetu na poziomie 21 Mb/s.

 

fot. materiały prasoweArticle

Jak informuje Notel Poland próby zostały przeprowadzone za pomocą tzw. walk testu (w celu weryfikacji instalacji radiowej wewnątrz budynku) i pomiaru stacjonarnego w dłuższym okresie (na potrzeby sprawdzenia jakości i stabilności usług oferowanych przez operatorów mobilnych). Na ich podstawie został przygotowany raport, który zaprezentował pokrycie i jakość usług dla każdego z operatorów.

Ikea Janki

W sklepie Ikea Janki oraz Ikea Targówek przedmiotem badań były zestawienia połączeń głosowych, test dotyczący jakości głosu, warunki radiowe, a także średnia szybkość pobierania i wysyłania danych przez internet mobilny oraz łączenie się z testowymi stronami www.

Przeprowadzone pomiary wskazują, że sieć Orange może pochwalić się w obu miejscach najlepszą jakością usług głosowych i szybkością internetu spośród wszystkich operatów.

W centrum Ikei w Jankach Orange osiągnął średnią prędkość pobierania danych na poziomie 21 Mb/s oraz 10 Mb/s w wypadku ich wysyłania. Na 2. miejscu znalazł się Plus z wynikiem 20 Mb/s przy pobieraniu danych.

Jak zaznacza Notel Poland w wypadku lokalizacji w Jankach w sieci Play przy okazji prowadzonych badań wystąpiły problemy z dostępnością dla zasobów testowych HTTP. Z kolei T-Mobile oferował dobrą i stabilną jakość dla serwisów HTTP zarówno w kontekście pobierania, jak i wysyłania danych.

Według raportu szczególnie interesujące były wyniki jakości głosu oceniane za pomocą wskaźnika MOS. W lokalizacji 1 (sala konferencyjna) wszyscy operatorzy oferowali dobrą jakość głosu, niezależnie od pory dnia. W lokalizacji 2 (hala wewnętrzna) widoczna była znaczna degradacja jakości głosu dla Plusa. Zdaniem ekspertów wynika to ze słabej siły sygnału wewnątrz hali. Konstrukcja hali sklepowej działa jak puszka Faradaya, co skutkuje mocnym stłumieniem sygnału pochodzącego z zewnątrz.

Ikea Targówek

W wypadku centrum Ikei na warszawskim Targówku ponownie najlepszą jakość sieci oferował Orange. W tej lokalizacji operator osiągnął średnią prędkość pobierania danych na poziomie 15 Mb/s przy wysyłaniu ich z prędkością 6 Mb/s.

Autorzy badania wskazują, że jeśli chodzi o stabilność, to w tej kategorii na uznanie zasługuje T-Mobile. W sieci Play wystąpiły natomiast problemy z dostępnością dla zasobów testowych HTTP. Dodatkowo prędkość ściągania czy wysyłania danych była dużo niższa niż Orange lub T-Mobile. Problemy zanotował także Plus, którego przepływność przy pobieraniu i wysyłaniu danych była najniższa. Ma to także związek z niskim poziomem sygnału i większym procentem użycia WCDMA.

W kategorii zestawień połączeń głosowych Orange, Play i T-Mobile świadczyły bardzo podobną jakość serwisów głosowych. Dla sieci Plus, ze względu na słabą siłę sygnału jakość połączeń głosowych została oceniona jako najniższa.

Według autorów testu warto wspomnieć, że Ikea wybudowała sieć indoor DAS i umożliwiła operatorom podpięcie się do niej. Wszyscy, oprócz Plusa, skorzystali z tego. W związku z tym Plus w sklepach Ikea korzysta jedynie z nadajników zewnętrznych (outdoor). Ma to duże znaczenie dla zasięgu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange z najlepszym internetem i jakością połączeń w sklepach sieci Ikea. Plus wypada najgorzej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej
Plus zaczyna poważnie odstawać technologicznie wszędzie. Co się dzieje? Mieszkam w Katowicach i chciałem patryjotycznie być w polskiej sieci. Nie korzystam z netu jakoś szczególnie. Niestety jakosc połączeń drastycznie gorsza od t czy Orange. Zasięg też wszędzie gdzie wcześniej miałem full to w plusie ledwo 2 kreski. Wygląda to tak jakby plus wstrzymał wszelkie inwestycje. Już nawet Play ich dogania.
odpowiedź
User
Agnieszka_KF
Nie tylko w Ikei śmiga Orange. Netflix prowadzi własny speedtest. Światłowód od Orange rządzi!
#Orangeteam
odpowiedź
User
Edwin
Nie ma to jak napromieniowywać niczego nieświadomych klientów DASem.
odpowiedź