SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizacje dziennikarskie krytykują interwencję ABW we „Wprost”

Zarządy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Press Club Polska oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy ostro skrytykowały działania ABW i policji w redakcji „Wprost”. Druga organizacja poinformowała o tej sytuacji swoją centralę.

Sylwester Latkowski, PAP / Radek PietruszkaArticle

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraził stanowczy protest przeciw decyzji prokuratury i wkroczeniu funkcjonariuszy ABW i policji do redakcji „Wprost”. - Skala i charakter działań podjętych wobec dziennikarzy w sprawie ujawnionych przez nich nagrań jest nieadekwatna do sytuacji i wątpliwa prawnie. W naszej ocenie to nie są standardowe działania instytucji demokratycznego państwa. Domagamy się natychmiastowego ich zaprzestania. W państwie demokratycznym wolność słowa i wolne media powinny być szczególnie chronione - czytamy w komunikacie zarządu.

>>> Funkcjonariusze ABW i policjanci w redakcji „Wprost”, dziennikarze obronili Sylwestra Latkowskiego

Ponadto działające przy SDP Centrum Monitoringu Wolności Prasy wyraziło w swoim oświadczeniu zaniepokojenie tą sytuacją. Organizacja stwierdziła, że rodzi to „podejrzenie próby nacisku na redakcję”. - Ochrona źródeł informacji jest nie tylko prawem, ale i podstawowym obowiązkiem dziennikarzy.

>>> Dziennikarze solidarnie oburzeni działaniami ABW we „Wprost”. „Skandal, barbarzyństwo”

Z kolei zarząd Press Club Polska swoje oświadczenie zaczął od uznania dla Sylwestra Latkowskiego i dziennikarzy „Wprost” za obronę tajemnicy źródła informacji.

- Jednocześnie wzywamy prokuraturę i ABW do natychmiastowego zaniechania działań ingerujących w dziennikarskie prawo do ochrony źródeł informacji. Dalsze ewentualne działania prokuratury i ABW polegające na przeprowadzeniu przeszukań oraz zabezpieczeniu komputerów i materiałów redakcyjnych niosą zagrożenie naruszenia tajemnicy źródeł informacji innych bieżących i przyszłych publikacji - napisał w imieniu zarządu Marcin Lewicki, prezes organizacji.

Lewicki zaznaczył, że Press Club Polska powiadomił o zaistniałej sytuacji sekretariat International Association of Press Clubs, skupiający press cluby i kluby korespondentów zagranicznych z ponad 25 krajów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Organizacje dziennikarskie krytykują interwencję ABW we „Wprost”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
JA
Przestancie plakac, chcecie rozglosu. Wolnosc slowa, owszem, ale nie niszczenie ludzi takimi swinskimi metodami. Aby to zbadac i wyjasnic trzeba miec materialy - dobrze o tym wiecie. Trzeba bylo to umozliwic, a nie robic burde !
odpowiedź
User
@JA
Spadaj stara przekręciaro.
odpowiedź
User
sitwa pruje się dalej
Minister nie istniejącego państwa B. Sienkiewicz już zapomniał jak SB wchodziło do naszych mieszkań w poszukiwaniu bibuły - ówczesnych nośników. Powoływali się wtedy na obronę interesu PRL, czyli systemu, czyli PZPR. Dzisiaj B. Sienkiewicz wchodzi do redakcji tygodnika powołując się na obronę interesu państwa, które według niego praktycznie nie istnieje, czyli systemu, czyli sitwy stworzonej przez PO.
odpowiedź