SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizacje wydawców apelują do rządu o pomoc lokalnej prasie. Chcą pożyczek oraz zwolnienia z ZUS i VAT

Izba Wydawców Pracy wraz ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych i Stowarzyszeniem Prasy Lokalnej napisali listy: do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra kultury Piotra Glińskiego i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Apelują o pomoc dla wydawców lokalnych tytułów prasowych. Ma ona polegać m.in. na publikacji rządowych ogłoszeń i udzieleniu pożyczki.

fot. Shutterstock.comArticle

Pisząc do członków rządu, organizacje wydawców prasowych podkreślają, w jak trudnej sytuacji znaleźli się wydawcy prasy lokalnej oraz jak ważną rolę pełnią takie tytuły: przekazują informacje, edukują czytelników oraz integrują ich wokół idei wspólnych działań.

- Szczególnie ważną rolę odgrywa przy tym prasa lokalna, dostarczająca na bieżąco najważniejsze informacje dotyczące najbliższego otoczenia i sytuacji danego regionu. Rola ta jest tym większa, iż tytuły lokalne docierają często do osób, które nie potrafią korzystać z internetu. Obecnie jednak prasa lokalna z dnia na dzień została postawiona w niezwykle trudnej sytuacji. Akcja „pozostań w domu” i systematycznie wprowadzane zakazy i ograniczenia przekładają się w sposób oczywisty na spadek sprzedaży czasopism i na przychody wydawnictw - czytamy w listach.

Nadawcy piszą, że epidemia koronawirusa szczególnie dotkliwie odczuwa lokalny rynek ogłoszeń, na którym spadek przychodów reklamowych wynosi czasem niemal 80 proc. - Wydawcy nie mają obecnie środków na wypłatę pensji, a dziennikarze zatrudnieni na kontraktach utracili swoje źródła dochodów.

Przedstawiciele organizacji proponują konkretne rozwiązania mające wesprzeć lokalną prasę: publikację płatnych rządowych ogłoszeń i komunikatów do ludności;) okresowe, sześciomiesięczne zwolnienie wydawców z zapłaty ZUS (pod warunkiem wykazania wypłaty wynagrodzeń dla pracowników), wprowadzenie zerowej stawki VAT dla sprzedaży prasy lokalnej, wypłatę w formie nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa środków na pokrycie czynszów, rachunków za prąd, gaz itp., a także udzielenie nieoprocentowanej pięcioletniej pożyczki w wysokości przychodu ze sprzedaży za ostatnie sześć miesięcy.

- Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Stowarzyszenie Prasy Lokalnej oraz całe środowisko wydawców i dziennikarzy wierzą, że z uwagi na wielką rolę kulturotwórczą, społeczną i gospodarczą prywatnej lokalnej prasy, Rząd RP podejmie stosowne działania mające osłonić lokalne wydawnictwa przed trudnościami, które są efektem epidemii koronawirusa - kończą swój list sygnatariusze.

Izba Wydawców Prasy stara się wspierać wydawców przez kryzysem także na inne sposoby. Kilka dni temu jej przedstawiciele interweniowali u premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie błędnej interpretacji rozporządzenia ministra zdrowia, powodującej zamykanie punktów sprzedaży prasy w centrach handlowych. Po interwencji w kancelarii premiera przepisy doprecyzowano, podkreślając, że kioski i saloniki prasowe mogą działać.

Dołącz do dyskusji: Organizacje wydawców apelują do rządu o pomoc lokalnej prasie. Chcą pożyczek oraz zwolnienia z ZUS i VAT

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jechał
Piękne. Ale może taniej będzie kupić wszystkim seniorom smartfony? Nie trzeba będzie utrzymywać wydawców prasy, a moja babcia, lat 84, świetnie sobie radzi z telefonem. Tylko okularów potrzebuje :)
odpowiedź
User
papier
Ja wiem - nostalgia, ale może już trzeba sobie prasę papierową odpuścić? Może niech decydują prawa wolnego rynku o jej (nie)istnieniu?
odpowiedź
User
Bucior
W takim razie należy także wesprzeć sprzedawców sznurówek. Ludzie mniej wychodzą i sznurówki nie schodzą.
odpowiedź