SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daniel Obajtek zapowiada, że Orlen kupno Grupy Lotos sfinalizuje na przełomie czerwca i lipca

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zadeklarował, że spółka chciałaby przejąć Grupę Lotos na przełomie czerwca i lipca. Zapowiedział też przyspieszenie prac nad połączeniem z PGNiG.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, fot. screen z youtube'aArticle

"Na przełomie czerwca i lipca chcemy przejąć Grupę Lotos. Chcielibyśmy doprowadzić ten proces jak najszybciej do końca, tak by na przełomie czerwca i lipca br. sfinalizować transakcję" - oświadczył w poniedziałek w Gdańsku Daniel Obajtek. Jak dodał, nie spodziewa się już opóźnień ze strony Komisji Europejskiej. Przypomniał, że 12 stycznia PKN Orlen przesłał do KE informację o wypełnieniu środków zaradczych, wyznaczonych przez Komisję.

Jak dodał, "będziemy bardzo mocno przyspieszać również połączenie z PGNiG". "To zbilansowanie pozwoli nam byśmy byli stabilni, by ceny były stabilne i byśmy byli odporni na wszelkiego rodzaju wahania. Bo to wielkość koncernu stanowi o odporności i tylko taki koncern ma zupełnie inną pozycję w negocjacjach o zakupach ropy czy gazu" - powiedział.

MOL kupi 417 stacji Lotos

W połowie stycznia Orlen i Grupa Lotos zapowiedziały szereg transakcji, które mają spełniać wszystkie wymogi Komisji Europejskiej.

Jedna z tych umów została zawarta przez Grupę Lotos z węgierską Grupą MOL co do sprzedaży spółki Lotos Paliwa, która przy realizacji transakcji będzie właścicielem 417 stacji paliwowych. Chodzi o 412 działających już stacji paliw, z czego 265 obiektów własnych i 147 franczyzowych (29 w ramach tzw. miejsc obsługi podróżnych) oraz umowy dzierżawy dotyczące 5 nowych stacji w ramach miejsc obsługi podróżnych.

Cenę ustalono na 609,75 mln dolarów plus „element zmienny, zwiększający lub zmniejszający element stały w zależności od wysokości długu oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającym miesiąc, w którym nastąpi podpisanie umowy przyrzeczonej”

Z drugiej strony Orlen uzgodnił nabycie od Grupy MOL 144 stacji paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Cena wynosi ok. 259 mln euro. Tym samym płocki koncern wejdzie na rynek węgierski, na Słowacji ma już swoje stacje.

Daniel Obajtek podkreślił w środę, że 185 stacji, które Orlen ma przejąć na Węgrzech, osiąga podobny zysk EBITDA co 417 sprzedawanych placówek.

Ponadto zgodnie z zawartymi umowami Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, a Unimot - bazy paliw. Jednocześnie Orlen podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

UOKiK analizuje kupno PGNiG przez Orlen

W maju 20201 r. PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG. Wniosek ten zainicjował formalne postępowanie urzędu antymonopolowego w sprawie koncentracji. Także w maju 2021 r. prezes UOKiK skierował to postępowanie do II etapu. Jak wyjaśnił Urząd, w sprawach szczególnie skomplikowanych transakcji postępowanie jest dwuetapowe.

UOKiK zapowiedział dokładną analizę sprawy, w tym badanie rynku, by ustalić, czy transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. W październiku do UOKiK zamiar koncentracji zgłosiło PGNiG.

Kontrolowana przez państwo Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem polskiego rynku gazu ziemnego. Prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju i za granicą, międzynarodowego obrotu gazem, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz paliw płynnych, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Dołącz do dyskusji: Daniel Obajtek zapowiada, że Orlen kupno Grupy Lotos sfinalizuje na przełomie czerwca i lipca

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zaprawdę powiadam wam
Wojna przy granicy z ruskimi a ruska agentura wpuszcza ruskich. Mokry sen Putina się spełnia dzięki postawieniu na brudną pałę, która bredzi o dywersyfikacji nie mając nawet poświadczeń bezpieczeństwa. Karykatura kreatury
odpowiedź
User
as1233
Wojna przy granicy z ruskimi a ruska agentura wpuszcza ruskich. Mokry sen Putina się spełnia dzięki postawieniu na brudną pałę, która bredzi o dywersyfikacji nie mając nawet poświadczeń bezpieczeństwa. Karykatura kreatury
Modl sie zeby Obajtek nie przeczytal tego komentarza bo w sadzie bedziesz udowadnial jaki z niego ruski agent parszywy manipulatorze.
odpowiedź