SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk z Orlenu zmaleje o 2,8 mld zł, przyczyną odpisy dot. rafinerii

PKN Orlen poinformował, że dokona odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych, których łączny wpływ na skonsolidowany wynik z działalności operacyjnej w pierwszym półroczu 2022 r. wyniesie około minus 2,8 mld zł.

Odpisy dotyczą aktywów trwałych segmentu Rafineria w PKN Orlen (-2,1 mld zł) oraz segmentu Rafineria w AB Orlen Lietuva (-0,7 mld zł).

Z kolei prognozowany wpływ odpisów na jednostkowy wynik operacyjny PKN Orlen wyniesie ok. 2,1 mld zł.

"Utrata wartości aktywów segmentu Rafineria wynika głównie ze zmiany otoczenia makroekonomicznego, w tym przede wszystkim z istotnego wzrostu cen gazu, ograniczenia dostępności ropy REBCO w wyniku sankcji z tytułu wojny w Ukrainie oraz wzrostu stóp dyskonta" - wyjaśniono w komunikacie giełdowym Orlenu.

Zaznaczono, że odpisy to zabieg o charakterze księgowym, bezgotówkowy, który pozostaje bez wpływu na stabilność finansową koncernu i realizowane procesy inwestycyjne."Obecna wartość aktywów rafineryjnych koncernu, pomniejszona o planowane odpisy, odzwierciedla prognozowane wyniki tych aktywów w przyszłości" - napisano w komunikacie prasowym.

PKN Orlen ma 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym AB Orlen Lietuva.

Analitycy spodziewali się 5 mld zł kwartalnego zysku netto Orlenu

Raport za pierwsze półrocze 2022 r. PKN Orlen opublikuje 5 sierpnia.

Z prognoz analityków biur maklerskich wynika, że spodziewali się oni w drugim kwartale, przed komunikatem o odpisach, średnio 8,18 mld zł wyniku EBITDA, 6,94 mld zł EBIT, 4,94 mld zł zysku netto oraz 7 mld zł oczyszczonej EBITDA LIFO.

Przychody PKN Orlen w drugim kwartale analitycy prognozują średnio na 51,85 mld zł.

Modelowa marża rafineryjna Orlenu zmalała prawie o połowę

W lipcu br. modelowa marża rafineryjna PKN Orlen spadła do 18,5 dol. na baryłce z 34,4 dol. w czerwcu, czyli o ok. 47 proc. - poinformował we wtorek koncern. Firma zaznaczyła, że spadek marż to efekt prognozowanego pogorszenia warunków dla branży rafineryjnej.

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen w kwietniu br. roku była na poziomie 20,5 dol., w maju wzrosła do 24,3 dol., a w czerwcu do 34,4 dol., by w lipcu spaść niemal o połowę - wynika z danych, opublikowanych przez spółkę. Prognozowane pogorszenie warunków dla branży rafineryjnej widoczne jest m.in. w spadku modelowej marży rafineryjnej - wskazał Orlen.

W przypadku innych koncernów paliwowych w 2022 r. również widać dużą zmienność ich marż rafineryjnych. W przypadku Equinora marża za I kwartał wynosiła niecałe 6 dol. na baryłce, a w II kwartale ponad 22 dol. na baryłce. W koncernie Shell w tym samym czasie marża rafineryjna skoczyła prawie 3-krotnie, do 28 dol. W Repsolu marża między I a II kwartałem wzrosła ponad 3-krotnie, do 23,3 dol. na baryłce.

Koncerny notują też rekordowe zyski. W przypadku Shella skorygowany zysk EBITDA w II kwartale wyniósł ponad 23 mld dol., w porównaniu do 13 mld dol. w tym samym okresie roku poprzedniego. Dla Totalenergies skorygowana EBITDA wyniosła niemal 19 mld dol., wobec niecałych 7 mld przed rokiem. Austriacki OMV wypracował ponad 2-krotnie wyższą EBITDA. Nie wszystkie koncerny opublikowały już wyniki za I półrocze. PKN Orlen planuje opublikować wyniki w piątek.

Dołącz do dyskusji: Zysk z Orlenu zmaleje o 2,8 mld zł, przyczyną odpisy dot. rafinerii

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
aha, za chwile się jeszcze okaże, że państwo dopłaci Orlenowi go paliw używa
odpowiedź