SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ostolek naruszył prawo

Producent preparatu Ostolek naruszył zasady uczciwej konkurencji – orzeczenie Sądu Gospodarczego

Sąd Gospodarczy w Warszawie wydał w dniu 29 listopada wyrok stwierdzający, że firma Lek-Am – producent preparatu przeciwko osteoporozie Ostolek – naruszyła zasady uczciwejkonkurencji, wprowadzając w błąd odbiorców materiałów reklamowych i promocyjnych.

Sprawa w Sądzie Gospodarczym toczyła się z powództwa Polfy Kutno S.A.

Sąd Gospodarczy w Warszawie wydał wyrok stwierdzający, że firma Lek-Am – producent preparatu przeciwko osteoporozie Ostolek – naruszyła zasady uczciwej konkurencji, wprowadzając w błąd odbiorców materiałów reklamowych i promocyjnych.

Zdaniem Sądu, firma Lek-Am wykorzystywała w reklamie i promocji Ostoleku materiały, których treść jest niezgodna z wymogami Prawa Farmaceutycznego oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych.

Zakwestionowane przez Sąd informacje dotyczyły otoczki ochronnej, która rzekomo miała powodować, że jest to „najbezpieczniejsza postać alendronianu sodu”, podczas gdy dla poparcia tej tezy nie wykonano żadnych badań. Taka forma reklamy, jeśli (jak podnosił Lek-Am) nawet kierowana była tylko do specjalistów, wprowadzała odbiorców w błąd, co zdaniem Sądu wyczerpuje znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

Sąd przychylił się także do żądania pozwu, w którym wskazano na łamanie przez firmę Lek-Am zakazu reklamy produktów leczniczych wydawanych na podstawie recepty, kierowanej do publicznej wiadomości (art. 57 ust. 1 pkt 1). Pozwana firma prowadziła bowiem reklamową kampanię prasową w prasie ogólnodostępnej (m. in. w kolorowych tygodnikach z programami TV).

Przytaczając ustne motywy uzasadnienia wyroku sędzia Danuta Kiepurska podniosła między innymi, że działanie Lek-Am nosiło znamiona nieuczciwej konkurencji a Lek-Am nie wykazał, iż wskazywane przez nich cechy Ostoleku znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych, jak stanowi prawo farmaceutyczne.

Orzeczenie Sądu Gospodarczego oznacza, że firma Lek-Am będzie musiała:

- Zaprzestać reklamy Ostoleku przy użyciu dotychczasowych folderów reklamowych.
- Opublikować na swój koszt oświadczenia potwierdzające przyznanie się do czynów nieuczciwej konkurencji w dwóch kolejnych numerach dzienników „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza” oraz pisma branżowego „Puls Medycyny”.
-  Zapłacić 50.000 złotych na cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej.
- Zwrócić koszty procesowe Polfie Kutno S.A.

Orzeczenie Sądu Gospodarczego nie jest prawomocne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ostolek naruszył prawo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl