SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oszczędności Polaków wzrosły do 1 386 mld zł na koniec 2017 roku

Wartość oszczędności gospodarstw domowych wzrosła do 1 386 mld zł na koniec 2017 r. - wynika z raportu przygotowanego przez Analizy Online.

fot. Shutterstock.com Article

- W instrumentach rynku kapitałowego, na depozytach, w gotówce i w OFE Polacy zgromadzili na koniec grudnia 1 386 mld zł - o 27 mld zł więcej kwartał do kwartału i o przeszło 107 mld zł więcej rok do roku - czytamy w raporcie.

W IV kw. najbardziej wzrosły aktywa zgromadzone na depozytach w bankach i SKOK-ach (o 19 mld zł). W sumie na depozytach bieżących i terminowych polskie gospodarstwa domowe zgromadziły już ponad 753 mld zł. Wzrost dotyczył wyłącznie depozytów bieżących, podczas gdy wartość środków zgromadzonych na lokatach terminowych spadła o przeszło 4 mld zł kw/kw.

- Ich mniejsza popularność to efekt niskiego oprocentowania i rosnącej inflacji w Polsce. W efekcie realna stopa zwrotu z tych instrumentów coraz częściej jest ujemna - wyjaśniono.

W IV kwartale rosły także aktywa detalicznych funduszy inwestycyjnych (o 6,3 mld zł). Wartość aktywów wzrosła w tym segmencie o przeszło 3,8 mld zł. W sumie na koniec 2017 roku aktywa we wszystkich krajowych funduszach sięgnęły 130 mld zł (po wyłączeniu środków pozyskanych poprzez UFK), co oznacza wzrost o 6,3 mld zł kw/kw i przebicie historycznego maksimum z 2007 roku.

- Ostatni kwartał był zwieńczeniem udanego roku pod względem aktywów zgromadzonych w obligacjach skarbowych, które wzrosły o przeszło +1 mld zł kw/kw (6,9 proc.) i wyniosły na koniec grudnia ponad 16 mld zł. Niezmiennie dużą popularnością cieszyły się dwuletnie obligacje o stałym oprocentowaniu na poziomie 2,1%. Warto jednak zauważyć, że Ministerstwo Finansów od października zaczęło oferować 3-miesięczne obligacje o stałym oprocentowaniu 1,5% w skali roku. Chociaż jest to poziom niższy od inflacji, to spotkały się one z dużym zainteresowaniem. Sprzedaż w czwartym kwartale przekroczyła solidne 0,65 mld zł. Dużą popularnością cieszyły się również obligacje indeksowane inflacją, 4- i 10-letnie (razem 0,9 mld zł) - czytamy dalej.

Analizy Online szacują spadek wartości akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) o blisko 0,5 mld zł kw/kw do ok. 57,4 mld zł w IV kw. 2017 r. Jednocześnie cały poprzedni rok upłynął pod znakiem dynamicznego wzrostu GPW (głównie za sprawą największych spółek publicznych) i, co za tym idzie, wyraźnego wzrostu dynamiki środków ulokowanych w akcjach przez gospodarstwa domowe (30,6 proc.).

- Warto zwrócić uwagę na aktywa zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE). Na koniec roku ich wartość wyniosła 179,5 mld zł, co oznacza spadek względem poprzedniego kwartału o przeszło 1,5 mld zł. Pierwszym powodem była wspomniana słabsza koniunktura na warszawskiej giełdzie (w portfelach OFE znajdują się w przeważającej mierze akcje polskich spółek). Drugim był negatywny wpływ tzw. 'suwaka', czyli stopniowego przenoszenia z OFE do ZUS środków osób osiągających wiek przedemerytalny. W związku z obniżeniem od października ubiegłego roku wieku emerytalnego (z 67 lat do 65 dla mężczyzn i 60 dla kobiet) automatycznie więcej środków zostało przeniesione do ZUS w ramach mechanizmu „suwaka". W ostatnim kwartale było to łącznie prawie 3 mld zł, podczas gdy w poprzednich trzech było to średnio 1 mld zł - wskazano także w materiale.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oszczędności Polaków wzrosły do 1 386 mld zł na koniec 2017 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl