SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oszczędności Polaków wzrosły do 796,2 mld zł

Suma oszczędności Polaków wzrosła w IV kw. o 3,8% tj. o 29,1 mld zł i wyniosła 796,2 mld zł na koniec grudnia 2009 r., podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Oszczędności Polaków wzrosły do 796,2 mld zł

"Czwarty kwartał ubiegłego roku był kolejnym, piątym z rzędu okresem wzrostu wartości oszczędności zgromadzonych przez gospodarstwa domowe w Polsce. Mimo, iż nie udało się pokonać bariery 800 mld zł to oczywiście kolejny rekord - nigdy wartość środków przeznaczonych przez gospodarstwa domowe na przyszłą konsumpcję nie była wyższa"- podano w raporcie.

Na kwotę 796,2 mld zł, stanowiącą oszczędności Polaków składają się akcje, obligacje i bony skarbowe, środki na drugofilarowych kontach emerytalnych, jednostki i tytuły uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, gotówka w obiegu oraz depozyty bankowe.

Największy wpływ na wzrost oszczędności w ostatnim kwartale 2009 r. miały bankowe depozyty, których wartość zwiększyła się o 16,4 mld zł, czyli o 4,5%.

Drugim pod względem wpływu segmentem są środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych. Aktywa OFE wzrosły w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 10,4 mld zł, co daje dynamikę na poziomie 6,2%.

Na znaczeniu zyskały również fundusze inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, których udział w oszczędnościach to odpowiednio 7,8% oraz 3,9%.

Mimo powolnego spadku udziału banków w łącznych oszczędnościach, wartość środków zgromadzonych przez Polaków w systemie bankowym rośnie z miesiąca na miesiąc ustanawiając nowe rekordy.

W końcu grudnia 2009 na rachunkach i lokatach walutowych oraz złotowych Polacy zdeponowali 381,1 mld zł wobec 331,9 mld zł rok wcześniej.

"Jednym z czynników wpływających na wzrost oszczędności, szczególnie tych bankowych, są na pewno transfery od Polaków pracujących poza granicami. Choć są one niższe niż w rekordowych latach, to jednak nadal pozostają na wysokim nominalnym poziomie"- podano w raporcie.

Według NBP wartość transferów w całym 2009 roku wyniosła 6,4 mld euro.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oszczędności Polaków wzrosły do 796,2 mld zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gkalewski
Tą drogą ślę prośbę do tych którzy "posiadają" moje oszczędności gdyż tak jak większość polskiej inteligencji żyję z dnia na dzień lub do połowy miesiąca - opiekujcie się dobrze moimi pieniędzmi...
8 8
odpowiedź