SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kina szykują się do ponownego otwarcia

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, od 29 maja ponownie mogą działać kina i teatry. Multipleksy i kina studyjne już przygotują się do przyjęcia widzów, czekają jednak na szczegółowe wytyczne z zasadami prowadzenia działalności.

fot. Shutterstock.comArticle

Harmonogram luzowania obostrzeń epidemicznych w środę przed południem przedstawili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. - Największe luzowania obostrzeń będą się pojawiały w odstępie dwutygodniowym; takie dwutygodniowe tempo jest to potrzebne, by obserwować efekty wprowadzanych regulacji - uzasadnił Niedzielski.

Kina w związku z trudną sytuacją pandemiczną zostały zamknięte na początku listopada. W połowie lutego pozwolono im przyjmować gości na połowę miejsc, przy czym swoich obiektów nie zdecydowali się otworzyć najwięksi operatorzy: Cinema City, Multikino i Helios, uzasadniając, że mają za mało czasu na przygotowania.

W drugiej połowie marca, wraz z narastaniem kolejnej fali zakażeń, ponownie rząd nakazał zamknięcie kin i teatrów - najpierw w wybranych województwach, a od 20 marca w całym kraju.

Według ogłoszonego harmonogramu, kina i teatry od 29 maja będą mogły działać w maksymalnym obłożeniu 50 proc. widowni. Działalność można prowadzić w ścisłym reżimie sanitarnym. Na razie nie wiadomo, co ze sprzedażą barową na terenie kin.

Kina szykują się na restart

Jak wynika z informacji zebranych przez Wirtualnemedia.pl, największe sieci kinowe deklarują powtórne otwarcie  najszybciej jak to możliwe, czekają jednak na szczegółowe zasady funkcjonowania placówek, zapisane w treści rozporządzenia.

29 maja chce się otworzyć sieć Helios, należąca do Agory. - Kina sieci Helios planują wznowić działanie i otworzyć swoje sale dla widzów w terminie wskazanym przez rząd, czyli od 29 maja br. Czekamy jednak na opublikowanie rozporządzenia w tej sprawie, aby zapoznać się z zasadami, na jakich otwarcie miałoby przebiegać - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska , rzeczniczka prasowa Agory.

Menadżerka dodaje, że Helios już pracuje nad repertuarem, w tej sprawie trwają już rozmowy z dystrybutorami. - Wiele polskich i zagranicznych filmów miało przełożone terminy premier i obecnie czekają na wejście na duże ekrany - z pewnością kinomani w Polsce znajdą w ofercie powracających do funkcjonowania kin dużo ciekawych propozycji - mówi nam Agata Staniszewska.

Na szczegółowe rządowe rozporządzenie czeka Cinema City. - Ostateczną datę otwarcia kin Cinema City potwierdzimy po zapoznaniu się z pełnymi informacjami, wytycznymi i instrukcjami bezpieczeństwa wydanymi przez władze - mówi nam Mateusz Krasuski, brand manager Cinema City Poland.

Zdaniem Krasuskiego, widzów od kin nie odciągnie rozgrywający się w czerwcu i lipcu piłkarski turniej Euro 2020. - Liczymy, że rozłąka i tęsknota za kinem w połączeniu z nadejściem takich dużych premier jak: "Szybcy i wściekli 9" (25 czerwca), "Czarna Wdowa" (9 lipca) zadziałają jak magnes na kinomanów. Mamy również wiele ciekawych rodzimych produkcji, które z pewnością będą mocnym punktem w naszym letnim repertuarze. Mistrzostwa Europy z udziałem naszej reprezentacji to z pewnością wyjątkowe wydarzenie dla Polaków, jednak jest to innego typu rozrywka niż ta, której widzowie mogą spodziewać się w Cinema City - kinie wielkich formatów takich jak: 4DX, IMAX, SCREENX czy VIP - mówi przedstawiciel Cinema City.

 Na ponowne otwarcie czekaj także sieć Multikino. - Chcemy wznowić działalność naszych multipleksów, zarówno sieci Multikino jak i Cinema 3D, tak szybko jak tylko to możliwe, czyli 29 maja br. Rozpoczęliśmy już rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego repertuaru dla naszych widzów - czytamy w oświadczeniu sieci, przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Multikino ma nadzieję, że w kinach będzie można prowadzić sprzedaż barową, generującą istotną część przychodów. - Cieszymy się, że wraz z otwarciem instytucji kultury ponownie zostanie uruchomiona również gastronomia – tym  samym mamy nadzieję, że dla widzów multipleksów dostępna będzie nie tylko oferta filmowa, ale również barowa. Co prawda szczegóły rozporządzenia w tym zakresie nie są jeszcze znane, ale oczekujemy, że regulacje dotyczące konsumpcji i zdejmowania maseczek powinny być przynajmniej takie same dla kin i jak dla restauracji - wyraża nadzieję Multikino.

Otwarcie od 29 maja deklarują także kina studyjne, które działały w krótkim wiosennym oknie w tym roku.

- Jak najbardziej zamierzamy się otworzyć 29 maja - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jakub Gutek z Kina Muranów w Warszawie. - Tak naprawdę gotowi jesteśmy już teraz. Kiedy w środę rano zaczynaliśmy oglądać konferencję rządową, mieliśmy nadzieję, że kina zostaną otwarte szybciej, nawet po Majówce - w związku z wcześniejszymi zapowiedziami o otwarciu instytucji kultury. Uważamy, że w kinie jesteśmy w stanie zapewnić naprawdę duży poziom bezpieczeństwa i przestrzegania restrykcji, podobnie jak muzea i galerie. W salach kinowych łatwiej też zadbać o limit 50 proc. obłożenia, odstępy, przestrzeganie obowiązku zakładania maseczek itd. Na szczęście mamy już doświadczenie w funkcjonowaniu kina w reżimie sanitarnym - mówi Gutek.

-  Z drugiej strony, dobrze, że z wyprzedzeniem znamy plan i że został wyznaczony już konkretny termin (oczywiście uwarunkowany rozwojem pandemii). Najbliższy miesiąc wykorzystamy na przygotowania, planowanie i promocję. Kino Muranów prowadzone jest przez firmę Gutek Film, dystrybutora filmów, który ma przygotowanych kilka tytułów do wprowadzenia w najbliższym czasie: "Ludzki głos" Pedro Almodovara, "Sweat" Magnusa von Horna z Magdaleną Koleśnik, nagrodzoną w Gdyni za najlepszą rolę żeńską czy rumuńska komedia kryminalna "La Gomera". Z propozycji innych dystrybutorów, prawdopodobnie pokażemy też oscarowe "Na rauszu" i "Nomadland". Szykujemy się również do wydarzeń specjalnych i już dziś zapraszamy widzów na coroczne przeglądy: francuskiego, niemieckiego, czy włoskiego. Z nowości, zaproponujemy filmową podróż do Skandynawii. Wkrótce ogłosimy więcej szczegółów. Jednym słowem: szykują się intensywne filmowe wakacje - zapowiada Jakub Gutek.

Helios liczy obecnie 50 kin, mających łącznie 281 ekranów i niemal 53 tysiące miejsc. Do Multikina należą 44 kina w 37 miastach z łączną liczbą 267 ekranów. Cinema City prowadzi w Polsce 35 kin.

Dołącz do dyskusji: Kina szykują się do ponownego otwarcia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonimek
Ale do kina już nikt nie chce chodzić. Mamy filmy w domach, w internecie. Do kina można iść tylko na randkę, wtedy nie idziemy na film tylko "do kina" :D
odpowiedź
User
thd
Pan Vegeta już szykuje kontent.
odpowiedź
User
!
Pandemia cały czas trwa. Warto stosować się do zasad Dystans Dezynfekcja Maseczka.
odpowiedź