SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Geremka i Helsińska Fundacja Praw Człowieka prezentują "Otwarty słownik mowy nienawiści"

Fundacja Geremka oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka rozpoczęły kampanię "Otwarty słownik mowy nienawiści". Jest to kolejny element ich działań na rzecz walki z mową nienawiści. Za kampanię odpowiada Nieagencja.

Article

Kampania jest elementem szerszego projektu prowadzonego przez Fundację Geremka,  HFPC i firmę Securelex, w ramach którego stworzono narzędzie (obecnie jest w fazie testów, a w najbliższych tygodniach pojawi się jego pierwsza publiczna wersja) wspomagające badaczy i badaczki w monitoringu mediów społecznościowych, opublikowano raport dotyczący mowy nienawiści wobec uchodźców zza wschodniej granicy Polski (zarówno tych z granicy białoruskiej, jak i ukraińskiej), a także zaprezentowano raport dotyczący mowy nienawiści skierowanej wobec Ukraińców w Polsce.

Walka z mową nienawiści. W akcji Staroń, Szumowska, Mikuła

- W ramach projektu chcemy też dotrzeć do szerszego grona odbiorców niż tylko badacze i dziennikarze. W związku z tym chcieliśmy przeprowadzić kampanię w mediach społecznościowych, z udziałem influencerów, bo to dziś osoby, które - jak sama nazwa wskazuje - mają wpływ na innych. Nam o taki wpływ, w słusznej sprawie chodzi - podkreśla Michał Sęk, koordynator projektu z Fundacji Geremka.

W ramach kampanii w mediach społecznościowych pojawią się filmy oraz materiały edukacyjne związane z mową nienawiści. Będą one dystrybuowane na profilach organizatorów oraz influencerów zaangażowanych w akcję.

W kampanii biorą udział m.in. Małgorzata Szumowska, Paulina Mikuła, dr Andrzej Silczuk, Marta Niedźwiecka, prof. Aleksandra Przegalińska, Marcin Wojdak, Olga Drenda, Maciej Makselon, Martyna F. Zachorska, Piotr Tarsa, Diana Chmiel, Magdalena Adamus, Marta Gajewska i Anna Bartłomiejczyk, Anna Cyklińska, Andrzej Tucholski, Crazy Nauka, Przemek Staroń.

- Pomysł jest prosty i skuteczny. Wykorzystujemy słownik jako znaną i zrozumiałą formę. Za jej pomocą tłumaczymy, czym jest mowa nienawiści i co z nią zrobić, gdy jesteśmy zwykłym odbiorcą mediów. Wspierają nas w tym osoby, które na co dzień objaśniają świat - psychologowie, naukowcy, ludzie filmu, antropolodzy, autorzy książek. To ludzie publicznego zaufania, dzięki którym odbiorcy kampanii będą mieć pewność, że treści przekazywany w ramach akcji są naprawdę wartościowe - wyjaśnia Marcin Żukowski z Nieagencji.

Za koncepcję kreatywną kampanii odpowiada Juliusz Strachota i Agnieszka Stecko. Partnerem kampanii jest także Ashoka Polska i inicjatywa Influencers4Good. Kampania została sfinansowana ze środków Programu Unii Europejskiej "Prawo, Równość i Obywatelstwo" (2014-2020).

Dołącz do dyskusji: Fundacja Geremka i Helsińska Fundacja Praw Człowieka prezentują "Otwarty słownik mowy nienawiści"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fizys
Z całej litanii wymienionych, nie ma nawet jednej osoby, którą obiektywnie można byłoby określić jako publicznego zaufania.
odpowiedź
User
wyborca
Jak czytam takie newsy, to mam szczerą ochotę zagłosować na PiS albo Konfederację.
odpowiedź