SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pacjenci dopłacą do leków 302 mln zł, NFZ zaoszczędzi 738 mln zł

Pomimo założenia przejścia pacjentów na tańsze leki, pacjenci dopłacą do nich 302 mln zł. W efekcie nastąpi duży wzrost współpłacenia pacjentów za leki refundowane - z poziomu 34% do ok. 38%. Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędzi zaś 738 mln zł, wynika z raportu IMS Health, komentującego nowe listy refundacyjne.

Pacjenci dopłacą do leków 302 mln zł, NFZ zaoszczędzi 738 mln zł

Nowe ceny leków wynegocjowane przez Ministerstwo Zdrowia z producentami oraz nowe zasady wyliczania typu odpłatności spowodują wzrost dopłat do leków, co może dotknąć nawet do 10% pacjentów. Według IMS Health, zmiany w strukturze konsumpcji mogą dotyczyć blisko 25 mln opakowań leków w ujęciu rocznym.

„Na nowych listach znalazło się 2 668 leków (zgrupowanych na potrzeby analizy do 2 636 leków). Dla 833 leków, które wcześniej były na liście, producenci nie otrzymali zgody na refundację lub wycofali je z listy. Usunięte 833 produkty w analizowanym okresie 12 miesięcy stanowiły wartościowo 1,27mld zł sprzedaży i powyżej 759 mln zł refundacji, co stanowi 9,7% całości kwoty refundacji za ten okres. Na listach nie znalazło się między innymi
55 molekuł, dla których dotychczasowa refundacja NFZ wynosiła 35 mln zł rocznie"- podał IMS Health.

Negocjacje prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia przyniosły na listach dla całej grupy 2 636 leków obniżenie cen średnio o 8,5% według kosztu jednostkowych opakowań. W przypadku 656 leków ceny zostały podniesione od 0,1% do 50% i średnio dla tej grupy wzrosły o 4,4%. Dla 1 974 leków ceny zostały obniżone od 0,1% do nawet 78%. Średnio dla tej grupy ceny spadły o 12,9%. W przypadku 35 leków nie nastąpiła zmiana ceny.

„Zmiany cen, przetasowania pomiędzy listami, brak uwzględnienia w nowej liście refundacji "ułomnej" oraz duże zmiany limitów zwiększają poziom odpłatności pacjentów w 45 schorzeniach o kwotę 572 mln PLN. W przypadku 17 schorzeń pacjenci zapłacą 269 mln zł mniej. Dla analizowanej grupy dotychczas refundowanych leków oznacza to zwiększenie poziomu wydatków pacjentów o 302 mln zł i poziomu odpłatności o 3,7 punktów procentowych z obecnych 34,1% do 37,8%. Wzrost poziomu odpłatności pacjentów dla leków generycznych wyniósł 5,1 punktu procentowego - do 40,9%"- podano w raporcie.

Łączne oszczędności płatnika (NFZ) związane ze zmianą list to 738 mln zł rocznie, gdzie leki generyczne stanowią 454 mln zł, a leki innowacyjne 284 mln zł.

Ustawa o refundacji leków jest największą i najbardziej kompleksową zmianą prawną dotyczącą rynku leków, jaka miała miejsce w ostatnich 20 latach. W 2012 roku na nowych listach zmieniły się zarówno ceny zbytu(w konsekwencji również ceny detaliczne) wynegocjowane przez Ministerstwo Zdrowia z producentami, sposób wyliczania typu odpłatności (według kosztu i czasu trwania terapii), jak również sposób wyznaczania limitu, który oparty będzie o cenę leku domykającego 15% udziału ilościowego liczonego według dobowych dawek dziennych (DDD) w danej grupie limitowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pacjenci dopłacą do leków 302 mln zł, NFZ zaoszczędzi 738 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl