SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Medialny gigant rezygnuje z fuzji. Szuka jednak partnerów

Shari Redstone, prezes National Amusements,  głównego udziałowca Paramount Global zdecydowała, że fuzji z wytwórnią filmową Skydance Media nie będzie. Po sześciu miesiącach negocjacji strony doszły do porozumienia finansowego, ale według „The Wall Street Journal”, nie porozumiały się w innych kwestiach.

Jeszcze niedawno wydało się, że transakcja to kwestia czasu. Specjalna komisja zarządu Paramount Global zaczęła nawet analizować umowę dotyczącą połączenia. Redstone miała sprzedać udziały swojej rodziny o wartości 2,25 mld dol. Davidowi Ellisonowi. Był to jeden z elementów, który doprowadziłby do fuzji Paramount Global ze Skydance. Wartość tej transakcji przekroczyłaby 8 mld dol.

Możliwe połączenie usług streamingowych

„WSJ” pisze, że Redstone prawdopodobnie będzie dążyć do sprzedaży rodzinnej firmy National Amusements, bez łączenia jej z żadnym innym znaczącym graczem. W dniu 11 czerwca, po informacji o rezygnacji z fuzji, akcje Paramount Global spadły o 8 proc.

National Amusements to amerykański operator kin (posiada ich 1500 w USA, Wielkiej Brytanii i Ameryce Łacińskiej). Został założony w 1936 roku przez Michaela Redstone'a. Pod koniec lat 80. firma przejęła Viacom, a w latach 90. Paramount Pictures. Później podłączyła się z CBS Corporation.

Paramount Global to nie tylko wytwórnia filmowa Paramount Pictures, ale także szereg znanych kanałów linearnych (CBS, MTV, Comedy Central, Nickelodeon, Paramount Network, brytyjski Channel 5 czy australijski Channel Ten). Firma jest też u boku Comcast współwłaścicielem obecnego m.in. w Polsce serwisu streamingowego SkyShowtime. Na wielu innych rynkach działa z kolei Paramount+.

Bloomberg podał, że Paramount Global rozważa pozyskanie partnerów joint venture do swojego serwisu streamingowego Paramount+. Firma miała odebrać wiele sygnałów o zainteresowaniu taką współpracą. Jednym z takich podmiotów ma być Comcast, który stoi za działającym w Stanach Zjednoczonych serwisem Peacock. Amerykańskie media spekulowały, że także w USA Paramount Global i Comcast mogą połączyć siły i uruchomić usługę podobną do SkyShowtime.

Znajdzie się inny nabywca Paramount Global?

Skydance nie jest jedynym pretendentem do przejęcia Paramount Global. - Sony Pictures i Apollo Global Management zaproponowały 26 miliardów dolarów za giganta medialnego Paramount Global – poinformował w maju „Wall Street Journal”. Według WSJ, oferta została złożona przez dyrektora generalnego Sony, Tony'ego Vinciquerrę, i Aarona Sobela, partnera w Apollo. Po ujawnieniu tej informacji ceny akcji Paramount wzrosły o 12 proc.

Niedawno Bob Bakish, dyrektor generalny Paramount Global i jeden z najdłużej urzędujących menadżerów medialnych w Stanach Zjednoczonych odszedł ze stanowiska po informacjach o konflikcie z Shari Redstone, największą akcjonariuszką firmy, w związku z jej planami sprzedaży koncernu. Pod koniec ub.r. Bakish rozmawiał o fuzji także z dyrektorem generalnym Warner Bros. Discovery Davidem Zaslavem.

Przychody Paramount Global w I kwartale br. wzrosły do 7,69 mld dol., czyli o 6 proc. rok do roku, głównie dzięki streamingowi i transmisjom Super Bowl. Segment streamingu, obejmujący flagową usługę Paramount +, Pluto TV i BET +, odnotował wzrost przychodów o 24 proc. do około 1,88 mld dolarów. Strata netto zmniejszyła się do 286 mln, z 511 mln w tym samym okresie ubiegłego roku

Dołącz do dyskusji: Medialny gigant rezygnuje z fuzji. Szuka jednak partnerów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patryk
Możliwe że w końcu kanał Nickelodeon Polska powróci do polskiej koncesji bo jak widać że inne ludzie robią projekt dla Nickelodeon Polska powróci do polskiej koncesji a czeska koncesja musi zniknąć bo tak bez tekstu jest nudno
odpowiedź
User
Sta
Jak to prezes?

Shari to prezeska. Zdecydujcie się w końcu.
odpowiedź
User
N
Gejowski SpongeBob SquarePants na zdjęciu ilustracyjnym artykułu?! Odważny wybór autora pana SpongeA
odpowiedź