SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PARP: nowy nabór "Badania na rynek", w puli 1,25 mld zł dofinansowania

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji w poddziałaniu "Badania na rynek". W tej edycji zaszły zmiany, dzięki którym o wsparcie może ubiegać się więcej firm z sektora MŚP.

Idea konkursu pozostaje ta sama i odzwierciedla ją hasło "od pomysłu do rynku", a celem jest zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki, której motorem mają być mikro-, małe i średnie firmy.

O wsparcie mogą ubiegać się firmy, które zrealizowały wcześniej wewnętrzne prace badawcze, albo prowadziły je we współpracy z uczelniami i planują na podstawie wyników tych prac wprowadzić do sprzedaży nowy produkt o innowacji na skalę co najmniej krajową. Nowy produkt musi być zawsze oparty na wynikach prac B+R.

Nowością w tej edycji konkursu jest możliwość uzyskania dofinansowania na wdrożenie innowacji opartych na wynikach prac B+R zakupionych przez firmę na rynku, ale premiowane będą prace samodzielnie przeprowadzone lub na zlecenie przedsiębiorcy ponieważ otrzymać można dodatkowe 2 punkty. Istotne jest, by ich efektem było wprowadzenie na rynek nowych, albo znacząco ulepszonych produktów (wyrobów lub usług). Ulepszenie może dotyczyć charakterystyki technicznej, materiałów, wbudowanego oprogramowania oraz funkcjonalności, o ile produkt będzie posiadał dzięki temu cechy lub funkcje, których wcześniej nie miał, a jednocześnie będzie produktem innowacyjnym, co najmniej na rynku krajowym.

Podobnie jak w ubiegłym roku, nabór będzie prowadzony w rundach – tym razem pięciu. Pierwsza potrwa do 9 maja, ostatnia zakończy się 5 grudnia 2018 r. Wnioski o dofinansowanie projektu można złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej PARP.

Na wsparcie wdrożeń wyników prac badawczo-rozwojowych przez małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa przewidziano w tym roku 1,25 mld zł. Działanie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest podzielone na dwie części – konkurs na inwestycje w średnich miastach oraz konkurs ogólny. O ile pula środków skierowana do wszystkich MŚP nie uległa zmianie i wynosi 750 mln zł, to o 100 mln zł zwiększono środki przeznaczone na projekty realizowane przez firmy w miastach średniej wielkości. Maksymalne wsparcie jednego projektu to 20 mln zł.

Większe znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców ma rozszerzenie listy miast średnich o miejscowości i gminy do nich przylegające. W poprzedniej edycji konkursu lista liczyła ok. 250 pozycji, a teraz - ponad 800.

Kolejne zmiany w zasadach finansowania projektów dotyczą minimalnej wartości kosztów kwalifikowanych. W poprzednich naborach limity ustanowiono na poziomie 5 mln zł dla mikro- i małych przedsiębiorstw oraz 10 mln zł dla średnich. Teraz wynosi ona 5 mln zł bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Poziomy dofinansowania różnią się w zależności od rodzaju wydatków. Maksymalna intensywność dofinansowania na wydatki inwestycyjne określana jest zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2014-2020 i może sięgać do 70% inwestycji.

Rozstrzygającym kryterium oceny wniosków jest innowacyjność. Oznacza to, że w przypadku uzyskania jednakowej łącznej liczby punktów przez kilka projektów, w pierwszej kolejności wsparcie otrzyma ten, który będzie cechował się większą innowacyjnością. Ocena w kryterium innowacyjności odbywa się na podstawie wskaźników odnoszących się do nowych cech produktu lub jego funkcjonalności, które zawarto we wniosku. We wskaźnikach należy zadeklarować zmianę, która zajdzie w produkcie w wyniku zrealizowania projektu. Jeśli np. produkt będzie charakteryzował się niższą energochłonnością, należy wskazać poziom wyjściowy energochłonności produktu w odpowiedniej jednostce, a następnie poziom docelowy w tej samej jednostce, ewentualnie w procentach w odniesieniu do tej jednostki.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, premiowane będą projekty związane z wdrożeniem wyników prac badawczo-rozwojowych, objętych ochroną patentową. Dodatkowe punkty uzyskają projekty z sektora tzw. wysokich technologii oraz te, których innowacyjność wykracza poza skalę krajową lub kiedy zastosowane rozwiązania mają potencjał pozwalający na rozwój danej branży.

Dokumentacja B+R jest kluczowa w procesie rozpatrywania aplikacji konkursowej. W momencie składania wniosku o dofinansowanie kosztów związanych z wprowadzeniem na rynek nowych produktów, przedsiębiorca musi dysponować wynikami prac badawczo-rozwojowych, które mają bezpośredni związek z wdrażaną innowacją.

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest udokumentowanie i uzasadnienie innowacyjności produktu lub usługi za pomocą obiektywnych weryfikowalnych wskaźników. Przedsiębiorca musi również udokumentować zdolność do sfinansowania projektu. Należy bowiem pamiętać, że w montażu finansowym znajdzie się nie tylko dofinansowanie, ale również wkład własny przedsiębiorcy, który może wynieść od 20% do 80% w zależności od lokalizacji inwestycji oraz wielkości firmy.

Szczegółowy katalog kosztów i informacje na temat zasad wyboru projektów oraz przeprowadzania konkursu znajdują się na tej stronie.

Dołącz do dyskusji: PARP: nowy nabór "Badania na rynek", w puli 1,25 mld zł dofinansowania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl