SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzięki Pawłowi Adamowiczowi Gdańsk awansował do europejskiej ekstraklasy

Paweł Adamowicz jako prezydent Gdańska był szczerze oddany wartościom, zaangażowany i odpowiedzialny. Dzięki niemu Gdańsk zyskał osobowość i tożsamość i dziś jest czymś więcej niż tylko przystankiem w wycieczce po Polsce. Nie wydawał poleceń, ale sugerował, wskazywał kierunki. Żył Gdańskiem i motywował swoimi celami, tak aby miasto maksymalnie wykorzystało swoją szansę i dynamicznie się rozwijało - wspominają w rozmowie z Wirtualnemedia.pl eksperci od marketingu i komunikacji.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska / fot. Renata DąbrowskaArticle

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem w niedzielę, 13 stycznia o godz. 20 w czasie światełka do nieba na koncercie towarzyszącym finałowi WOŚP. Zmarł dzień później.

W sobotę Gdańsk, a wraz z nim cała Polska pożegnała Adamowicza.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. W listopadzie ub.r. gdańszczanie powierzyli mu władzę już po raz szósty, na kolejną kadencję. W ostatnich dniach większość mediów, eksperci oraz wiele polskich autorytetów przypomniało, jak wiele przez ponad 20 lat sprawowania swojego urzędu Paweł Adamowicz zrobił dla Gdańska - a miasto zmieniło się diametralnie. Jakość życia w nim znacząco wzrosła, a to spowodowało napływ zagranicznych inwestorów.

Gros inwestycji

Jedną z największych inwestycji w tym okresie było Europejskie Centrum Solidarności - obecnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych i spektakularnych obiektów architektonicznych Gdańska, pokazujące historię walki o demokrację. Centrum to powstało właśnie z inicjatywy Pawła Adamowicza. Kolejnym takim obiektem jest Teatr Szekspirowski, który zdobywa liczne światowe nagrody.

O Gdańsku stało się też głośno za sprawą tunelu pod Martwą Wisłą - pierwszego pod wodą i najdłuższego w kraju, który kosztował prawie 1,5 mld zł.

Dzięki Euro 2012 w Gdańsku powstał jeden z najładniejszych stadionów piłkarskich w Polsce, a miasto poznały tysiące ludzi z zagranicy. Dziś Gdańsk jawi się jako doskonałe miejsce do życia i pracy. Powstały zagłębia biurowe jak np. OBC czy Alchemia.

Za prezydentury Pawła Adamowicza w Gdańsku powstało też ponad 600 km ścieżek rowerowych, ponad 20 zbiorników retencyjnych, ponad 60 boisk przyszkolnych, po 5 basenów i nowych szkół, 7 nowych przedszkoli i 4 żłobki, most zwodzony na Wyspę Sobieszewską i Park Reagana.

W ramach uruchomionego programu "Otwarty Gdańsk" zwiększono transparentność działań miejskich urzędników upubliczniając dane dotyczące bieżących wydatków miasta czy rejestr zapytań o dostęp do informacji publicznej.

Paweł Adamowicz wdrożył też Model Integracji Imigrantów, dbający o odpowiednią integrację ok. 25 tys. cudzoziemców.

Za czasów prezydentury Pawła Adamowicza w Gdańsku odbyło się wiele międzynarodowych imprez. Poza wspomnianym już Euro 2012 w piłce nożnej również: Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn w 2009 roku, ME siatkówki mężczyzn i ME żużlowych w 2013 roku, Tour de Pologne 2014 i w tym samym roku - Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn.

Liczba podmiotów gospodarczych w Gdańsku wzrosła z 54,6 tys. w 2000 roku do 75,4 tys. w 2016 roku.

Samorządowiec z krwi i kości

Ponad 20 lat prezydentury Pawła Adamowicza dowodzi, że Gdańsk kochał go równie mocno, jak on kochał Gdańsk i jego mieszkańców. Określany jest mianem samorządowca z krwi i kości, a przez wiele autorytetów dziś wskazywany jest jako wzór do naśladowania.

Szymon Hołownia w swoistym hołdzie dla prezydenta Gdańska napisał „ Panie Pawle, na Pański pogrzeb pchał się nie będę, nie jestem nikim, kogo by tam oczekiwano, na WOŚP - zgodnie z prośbą Pana Żony - wpłaciłem. Na trumnie chcę położyć dziś Panu to jedno: przez Pana, dzięki Panu, chcę dziś być gdańszczaninem. #jestemzgdańska. To mój hołd dla Pana, nie umiem złożyć większego” - napisał.

 Podobnie o zmarłym prezydencie Gdańska mówią w rozmowie z Wirtualnemedia.pl eksperci od marketingu i komunikacji. Wielu z nich miało okazję współpracować z Pawłem Adamowiczem.

Szczerze oddany wartościom i odpowiedzialny

Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny w agencji Eskadra Pawła Adamowicza znał osobiście. Właśnie rozpoczynali przygotowania do wspólnego przedsięwzięcia, które miało rozsławiać dobre imię Gdańska jako miasta solidarności międzyludzkiej, odpowiedzialności społecznej i tolerancji.  Miał to być kongres "Open Eyes Economy: solidarny rozwój", zlokalizowany w Centrum Solidarności oczywiście. Dziś nie wiadomo, czy w ogóle się odbędzie.

- Paweł Adamowicz był takim człowiekiem, jak idea tego wydarzenia - szczerze oddanym wartościom, zaangażowanym i odpowiedzialnym. Za jego wieloletnich rządów Gdańsk  - i nie tylko Gdańsk, ale również ściśle współpracujący Sopot, całe Trójmiasto i region Pomorza, na który Gdańsk miał zawsze ogromny wpływ - miasto i jego okolica - zmieniły się nie do poznania. Dawniej dość smutne, wietrzne miasto stało się współczesną, nowoczesną, na wskroś europejską metropolią - opowiada Mateusz Zmyślony. I kolejno wymienia, że Gdańsk po Pawle Adamowiczu to miasto z Muzeum II Wojny Światowej, z Teatrem Szekspirowskim, pulsującym życiem Waterfront’em, ożywioną Ołowianką, piękną mariną, świetnym lotniskiem, koleją aglomeracyjną, Ergo Areną.

- Długo by wymieniać. Gdańsk wraz z Trójmiastem jest przepiękną wizytówką Polski, fenomenem docenianym przez turystów. Miejscem, w którym zamieszkanie jest dla wielu spełnieniem marzeń. W ciągu ostatnich dwóch dekad Gdańsk, który miał już piękne Stare Miasto i Wałęsę, zyskał coś nowego i niepowtarzalnego. To coś w wielkim stopniu jest zasługą Pawła Adamowicza. Tym czymś jest osobowość i tożsamość – dodaje nasz rozmówca. Uważa, że Gdańsk to dziś miasto rowerów, powietrza, zieleni i wody, z najlepszym w naszym kraju w swojej kategorii komfortem życia. I co najważniejsze - Gdańsk jest dziś miastem wyjątkowych mieszkańców - chyba najbardziej tolerancyjnych i otwartych w naszym kraju.
Dla mnie Gdańsk prezydenta Adamowicza jest dziś przede wszystkim miastem, które najwyraźniej w Polsce powiedziało „tak" uchodźcom, przygotowując pionierski w skali naszego kraju program ich przyjmowania i pozytywnej asymilacji. Wbrew populistycznej, pozornie antyterrorystycznej histerii, wymierzonej przeciwko wszelkim „obcym". Jest coś znamiennego w tym, że tę nienawistną narrację spuentował zamachowiec-Polak - dodaje Mateusz Zmyślony.

Otwarty na nowe technologie

Osobiście znał Pawła Adamowicza także Jacek Kotarbiński, ekonomista i ekspert ds. marketingu. Dziś wspomina, że rozmawiał z nim przy okazji wielu konferencji, wydarzeń czy indywidualnych spotkań. Wspomina go jako bardzo przyjaznego, mądrego, dowcipnego człowieka.

- Miał w sobie swoją godność i przyjacielskość dla każdego. Prawy, pozytywny, szlachetny. Pamiętam jeszcze przed wyborami narodził się nam pomysł konferencji o wolnych mediach, postprawdzie czy hejcie, który nas otacza. Często rozmawialiśmy ze sobą przez Messengera, był otwarty na nowe technologie, nie miał z nimi problemu. Podobnie jak Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, sprawnie posługiwał się Facebookiem czy Instagramem. Traktował media społecznościowe jako narzędzie komunikacji, a nie zagrożenia. Bardzo go lubiłem osobiście, choć nie jestem mieszkańcem Gdańska - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Kotarbiński.Jego zdaniem obecnie Gdańsk (jak i całe Trójmiasto) ma pozytywny wizerunek.

- Trzeba pamiętać, że chociaż trzy miasta w jednej konurbacji są ze sobą połączone, to mają swój charakter. Gdynia jest młoda, innowacyjna, Gdańsk stateczny, tradycyjny, historyczny, a Sopot rozrywkowy, przepełniony pozytywną energią. Są osoby, którym zdarza się nadal mylić Gdańsk z Gdynią, dlatego zawsze przypominam, że w Gdańsku są tramwaje, a w Gdyni trolejbusy czyli autobusy na szelkach. Sopot leży pomiędzy nimi – mówi nasz rozmówca. Ocenia, że wizerunek Gdańska w ostatnich latach naprawdę zyskał na znaczeniu. - Paweł Adamowicz dbał by było to miasto wolności, solidarności, przenikania się różnych kultur i idei. To ma swój wyraz zarówno w Europejskim Centrum Solidarności, Teatrze Szekspirowskim czy Muzeum II Wojny Światowej. Specyficzny duch tego miasta jest i w bursztynie, i na Długim Targu. Na pewno Gdańsk ma swój charakter i warto go dostrzec - dodaje.

Gdańsk - silny wizerunek miasta wolności

Sebastian Hejnowski, CEO agencji MSL Group Central and Eastern Europe podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że prezydentowi Adamowiczowi udało się zbudować wyrazisty wizerunek Gdańska, jako ciekawego europejskiego miasta a nie tylko przystanku w wycieczce po Polsce.

- Gdańsk ma silny wizerunek miasta wolności. Pomogła w tym znacząco budowa Europejskiego Centrum Solidarności. Miasto od lat realizuje spójną strategię wizerunkową a Prezydent Adamowicz wspierał ją własnymi działaniami. Nie dziwi więc, że to Gdańsk chciał przyjąć uchodźców, czy opowiadał się za zwiększeniem praw dla osób LGBT. Lokalne afery w Gdańsku nie wybrzmiały głośno na arenie ogólnopolskiej a miasto Polakom dobrze się kojarzy także przez bogatą ofertę kulturalną i turystyczną. W Europie Gdańsk jest obok Warszawy i Krakowa najbardziej rozpoznawalnym miastem, głównie za sprawą Lecha Wałęsy i Solidarności, ale też umiejętnie przyciąga swoimi tłumy turystów - uzasadnia nasz rozmówca.

Europejska ekstraklasa

Podobne spostrzeżenia na temat wizerunku Gdańska ma Szymon Sikorski, CEO agencji Publicon. Mówi, że miasto to w ostatnich dwudziestu latach wskoczyło do europejskiej "ekstraklasy".

- Jest to silna marka - miasto o wysokich wskaźnikach jakości życia, bardzo dynamicznie rozwijającym się biznesem, ale i chętnie wybierana lokacja dla międzynarodowych marek takich, jak State Street, Swarovski, Sii i wiele, wiele innych. Miasto bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą, ale i ze Skandynawią, skąd potrafi czerpać ruch turystyki zakupowej - z korzyścią dla swoich mieszkańców. Gdańsk zbudował w tym czasie symbole (ECS) i silną tożsamość. Paweł Adamowicz był jednym z najważniejszych prezydentów w Nowej Polsce. Jest - tak samo, jak np. Rafał Dutkiewicz we Wrocławiu - symbolem odważnych zmian i nowej jakości rozwoju naszych aglomeracji. Nowe pokolenie prezydentów to inna liga - miękko zarządzający przez eventy, elastyczni piarowo i zarządzający medialnie, przez eventy - unikający odpowiedzialnych, silnych decyzji liderzy. Już powinniśmy tęsknić za gospodarzami takimi jak Paweł Adamowicz. Miałem okazję pracować w Gdańsku dla Gdańska. To, co jest niewątpliwie najlepszym świadectwem Prezydenta Adamowicza - to opinie "jego ludzi" - otóż jego doradcy, dyrektorzy, współpracownicy - wypowiadali się nigdy inaczej jak z ogromnym szacunkiem i sympatią. To, w moim odczuciu, największy dowód formatu lidera - podkreśla szef Publiconu.

Pierwszy prezydent, który docenił strategię marki miasta

Jacek Sadowski, prezes agencji Demo Effective Launching miał okazję pracować z Paweł Adamowiczem kilka lat temu nad projektem Strategia Marki Gdańsk 2008-13. Uważa go za pierwszego prezydenta miasta, który wiedział, że aby miasto dynamicznie się rozwijało, musi posiadać profesjonalną strategię marki miasta. Spójną wizję, która będzie konsekwentnie wdrażana przez setki aktywności miejskich – od inwestycji po promocję.

- Dla mnie nie był politykiem, był gospodarzem. Moja opinia o Pawle Adamowiczu - prezydencie, menedżerze, gospodarzu i po prostu człowieku pozostaje niezmienna. I byłaby taka sama bez względu to, co się wydarzyło – bez względu na okoliczności jego śmierci, poglądy polityczne czy gospodarcze – podkreśla nasz rozmówca.

Wspomina, że gdy współpracował z Pawłem Adamowiczem kilka lat temu to marketing terytorialny w Polsce raczkował.

- A to właśnie prezydent Adamowicz - jako absolutny pionier - podjął inicjatywę i decyzję o stworzeniu strategii - tak, aby jego miasto miało wyrazistą markę, profesjonalny wizerunek i plany rozwojowe. "Żeby było jasne - nie robimy tego dla wyborów." - mówił wówczas – "Robimy to dla Gdańska, który ma swoje pięć minut i może zająć wyjątkowe miejsce - nie tylko na mapie Polski, ale i Europy i świata. Tu zaczęła się historia najnowsza, tu mamy kolebkę naszej wolności, tu powstała Solidarność z jej ikoną - Lechem Wałęsą. Nie możemy tego kapitału roztrwonić, musimy zmienić go na trwały rozwojowy potencjał miasta" - opowiada nam Jacek Sadowski.

Tak rozpoczęła się praca nad strategią pod hasłem "Gdańsk – miasto wolności" - jedna z pierwszych strategii miejsc dla miasta takiego kalibru. - To było wspaniałe doświadczenie dla naszej firmy i dla samorządu. Ten projekt przetarł szlaki – wszystkie późniejsze strategie terytorialne wzorowały się na pracy nad marką Gdańska – mówi szef Demo Effective Launching. I dodaje: - Paweł Adamowicz był nie tylko prekursorem tego projektu. Był również niezwykle empatycznym i taktownym liderem projektu na każdym etapie. Kiedy trzeba było jedynie asystował i odsuwał się na dalszy plan, a kiedy indziej podejmował strategiczne, często odważne decyzje.

Prezydent, który słuchał ludzi

Wspomina też, że wówczas pierwszą i kluczową z decyzji prezydenta Gdańska było znalezienie najlepszego wykonawcy. Niestety procedury przetargowe nie były przystosowane do tego typu zleceń. Prezydent powiedział wtedy działowi prawnemu, "Nie chcę najtańszych, chcę najlepszych. Macie znaleźć taką procedurę, która pozwoli nam to zrobić”.

- Pamiętam chwilę kiedy przedstawił mnie Lechowi Wałęsie celem zaopiniowania naszego projektu strategii. Na tym spotkaniu, chociaż mógł go moderować i przewodzić, usunął się całkowicie na drugi plan. Tak abym mógł dokładnie, moimi słowami przekazać Wałęsie wizję Marki Gdańsk i przekonać go - wspomina nasz rozmówca.

W jego ocenie Paweł Adamowicz był kimś, kto słucha ludzi, ale nie chce ludźmi sterować. Wolał budzić w innych wiarę w ich kompetencje i umacniać ich inicjatywy. Nie wydawał poleceń, ale sugerował, wskazywał kierunki. - I w ten naturalny sposób zdobywał szacunek. Żył Gdańskiem i motywował swoimi celami, tak aby miasto maksymalnie wykorzystało swoją szansę i dynamicznie się rozwijało. Prezydenta Adamowicza zawsze odbierałem i będę odbierał jako gospodarza nie jako polityka. I według mnie włodarze, którzy prowadzą miasta w ten sposób pozostawiają po sobie trwałe dziedzictwo. Kiedy emocje opadną, kiedy poglądy polityczne przejdą do historii Polski - pozostanie pamięć Gospodarza Gdańska - podsumowuje Jacek Sadowski.

Gdańszczanie coraz wyżej oceniają jakość życia w mieście

W Gdańsku systematycznie rośnie ogólny wskaźnik jakości życia. Najlepiej przez mieszkańców oceniana jest oferta kulturalna miasta, warunki mieszkaniowe i komunikacja publiczna - wynika z badania Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku rośnie systematycznie od lat i w 2018 r. osiągnął poziom 3,7.

W 2018 r. najwyżej (średnia ocena 3,92) jakość życia ocenili mieszkańcy obszaru miasta obejmującego Zaspę-Młyniec i Zaspę-Rozstaje. Na kolejnych miejscach znalazły się Przymorze Wielkie, Przymorze Małe i Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia oraz Piecki-Migowo i Brętowo.

Najmniej zadowoleni (średnia ocena 3,28) z warunków życia są mieszkańcy obszaru skupiającego dzielnice wschodniej części miasta, tj. Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich, Rudników i Wyspy Sobieszewskiej.

- Rzeczywiście, oceny gdańszczan dotyczących jakości życia różnią się ze względu na dzielnice z jaką mamy do czynienia w analizach. W badaniu z czerwca, czyli jeszcze przed wakacjami, najlepiej oceniono dzielnice centralne - powiedział dr Tomasz Tobis z Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Spośród 16 obszarów tematycznych mieszkańcy Gdańska najwyżej oceniają ofertę kulturalną miasta i warunki mieszkaniowe oraz zagadnienia związane z funkcjonowaniem komunikacji publicznej: komunikację tramwajową, powiązania komunikacyjne oraz komunikację SKM i PKM. Wszystkie te obszary otrzymały ocenę równą 4 lub wyższą.Badanie "Jakość życia w Gdańsku" mierzy poziom satysfakcji z warunków życia w mieście. Przeprowadzane jest od 2008 r., co dwa lata, przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Gdańszczanie oceniają 100 aspektów jakości życia, zgrupowanych w 16 obszarów tematycznych, m.in. komunikacja miejska, infrastruktura drogowa, poczucie bezpieczeństwa, infrastruktura sportowo-rekreacyjna, oferta kulturalna, satysfakcja zawodowa czy przestrzeń publiczna w okolicy miejsca zamieszkania. Oceny można przydzielać w "szkolnej" skali, czyli od 1 do 6. Badanie przeprowadzane jest na reprezentatywnej próbie ok. 1,5 tys. dorosłych mieszkańców Gdańska. Po zebraniu wszystkich odpowiedzi obliczane są średnie oceny wszystkich szczegółowych wskaźników, jak również – po ich uśrednieniu – ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku. Aby pokazać zróżnicowanie przestrzenne jakości życia, miasto zostało podzielone na 12 obszarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej