SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grzesiowski najpopularniejszym ekspertem „Faktów” TVN

W drugim kwartale br. w „Faktach” TVN najczęściej pojawiały się wypowiedzi epidemiologa Pawła Grzesiowskiego - wynika z analizy Press-Service Monitoring Mediów dla portalu Wirtualnemedia.pl. Wśród dziennikarzy pojawiali się głównie komentatorzy Eurosportu.

Paweł Grzesiowski w "Dzień dobry TVN" (screen: YouTube/tvnpl) Article

Wypowiedzi Dudy, Kaczyńskiego i Morawieckiego królowały w wieczornych wydaniach „Wiadomości” TVP w drugim kwartale tego roku. Jako eksperci natomiast w tym okresie najczęściej wypowiadali się Michał Karnowski, Adrian Stankowski i Jacek Karnowski – wynika z analizy, jaką dla Wirtualnemedia.pl przeprowadził Press-Service Monitoring Mediów.

„Jak będzie opis Faktów TVN (ale nie sądzę, że będzie ) to wstawcie ile czasu miał Kraśko (pisownia oryginalna – przyp. red.)” - skomentował ktoś pod jednym z tekstów. Poprosiliśmy PSMM o przeanalizowanie czasu wypowiedzi ekspertów w tym samym okresie (drugi kwartał 2021 roku) w głównym wydaniu „Faktów” TVN. A zatem „wstawiamy”.

Lekarze na szczycie

Najczęściej gościły tam wypowiedzi epidemiologa Pawła Grzesiowskiego. Jako ekspert wypowiadał się w „Faktach” 19 razy, a jego wypowiedzi trwały w analizowanym okresie w sumie 198 sekund.

Na kolejnych miejscach znaleźli się prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski (6 wystąpień, 69 sekund), Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy (6 wystąpień, 65 sekund), psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska (5 wystąpień, 67 sekund), były główny inspektor sanitarny dr Andrzej Trybusz (5 wystąpień, 52 sekundy), ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar (5 wystąpień, 51 sekund), klimatolog Bogdan Chojnicki (5 wystąpień, 49 sekund), epidemiolożka Maria Gańczak (5 wystąpień, 48 sekund), komentator tenisowy Eurosportu Marek Furjan (5 wystąpień, 41 sekund) i prawnik prof. Marcin Matczak (5 wystąpień, 39 sekund).

Wśród dziennikarzy poza Furjanem najczęściej wypowiadał się Rafał Sak z Eurosportu (4 wystąpienia, 37 sekund). Po trzy wystąpienia mieli: reporter TVN24 Marcin Gutowski (34 sekundy), komentator Eurosportu Tomasz Wolfke (34 sekundy), redaktor naczelny magazynu „Tenisklub” Adam Romer (33 sekundy), Justyna Suchecka z Tvn24.pl (32 sekundy), były piłkarz i komentator Eurosportu Sławomir Chałaśkiewicz (23 sekundy) oraz niezależny publicysta (m.in. „Plus Minus”) Tomasz Terlikowski (16 sekund).

Wielu anonimowych rozmówców

Jeśli chodzi o wszystkie osoby, których wypowiedzi pojawiały się w tym okresie w „Faktach”, prym wiódł premier Mateusz Morawiecki (75 wystąpień, 590 sekund), wicepremier Jarosław Gowin (44 wystąpienia, 393 sekundy), minister zdrowia Adam Niedzielski (44 wystąpienia, 370 sekund), szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  Michał Dworczyk (37 wystąpień, 285 sekund). Po 27 wystąpień mieli ówczesny lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka (267 sekund), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (243 sekundy) oraz szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (238 sekund). Aż 74 wystąpienia mieli anonimowi rozmówcy (677 sekund).

Sejm zajmie się Lex TVN w sierpniu

We wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt ustawy nazywanej „Lex TVN”, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Sejm zajmie się nim na posiedzeniu, które rozpocznie się 11 sierpnia.

Do tego czasu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie ponownie głosować nad przedłużeniem koncesji TVN24. Najwcześniej Krajowa Rada może ponownie zebrać się 12 sierpnia.

Dotychczasowe głosowania KRRiT nad koncesją TVN24 nie przyniosły rozstrzygnięcia. Tydzień temu na posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dwa razy głosowano w sprawie dalszej koncesji dla TVN24. Za przedłużeniem koncesji był tylko szef KRRiT Witold Kołodziejski - troje członków było za nieprzyznaniem (Teresa Bochwic, Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski), Elżbieta Więcławska-Sauk wstrzymała się od głosu.

Rada podejmuje uchwałę większością 4/5 głosów.

Zmiany w ustawie o rtv

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Koncesja TVN24 wygasa 26 września. Nadawca wystąpił o przedłużenie koncesji już w lutym 2020 roku, ale członkowie regulatora pierwszy raz zajmowali się sprawą dopiero w październiku 2020 roku.

Czytaj też: Zarząd TVN: usiłuje nam się zamknąć usta, nie ugniemy się pod żadnymi naciskami

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia widownia minutowa TVN wynosiła 453 157 osób, co dało 7,04 proc. udziału w rynku słuchalności, po spadku rok do roku o 8,09 proc. W I półroczu br. TVN24 miał 4,78 proc. udziału w rynku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grzesiowski najpopularniejszym ekspertem „Faktów” TVN

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edi
I tu widać wyraźnie różnice z propagandową TVP, gdzie występują głównie polityczne sługusy władzy
25 58
odpowiedź
User
mike
Ekspert... chyba kowidowy celebryta opowiadający bajki i bzdury!
59 18
odpowiedź
User
Marcin
Ekspert opłacany przez koncerny, taki sam poziom cyrku jak w TVP. Jeszcze Simona tu brakuje co to wrzeszczy ze wszyscy umrzemy jak się nie zaszczepimy
54 12
odpowiedź