SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pekao połączy swoje banki na Ukrainie do końca tego roku

Należące do banku Pekao SA UniCredit Bank i HVB Bank Ukraine podpisały porozumienie o fuzji.

Proces łączenia ma zakończyć się jeszcze w tym roku, poinformował bank w komunikacie w czwartek.

Pekao SA podał, że na mocy porozumienia HVB Bank Ukraine przeniesie wszystkie swoje prawa i zobowiązania na UniCredit Bank. Porozumienie to zostało już zatwierdzone przez walne zgromadzenia obydwu banków. Jest to pierwsza duża fuzja bankowa na rynku ukraińskim.

Decyzja WZ obydwu banków jest konsekwencją dokonanego w marcu br. zakupu przez Pekao SA za kwotę 84 mln euro banku HVB Bank Ukraine i otrzymanej, 30 maja zgody Narodowego Banku Ukrainy na konsolidację obydwu banków.

"Chcemy być silnym graczem na wielkim rynku ukraińskim. W tym roku dynamicznie rozbudowujemy sieć detaliczną w największych miastach Ukrainy. Połączenie z HVB Ukraine da nam także dobrą pozycję na rynku klientów korporacyjnych" - powiedział prezes Jan Krzysztof Bielecki, cytowany w komunikacie.

Obecnie realizowany jest plan rozwoju sieci, który przewiduje do końca roku otwarcie 50 placówek bankowych w największych miastach Ukrainy. Obecnie jest ich 20.

Zgodnie z zapowiedzią z końca ub. r. przedstawicieli UniCredit, w ciągu 4-5 lat ukraiński UniCredit Bank ma znaleźć się w pierwszej dziesiątce banków na Ukrainie pod względem wielkości aktywów. Osiągnięcie progu rentowności planowane jest na II poł. 2008 roku.

HVB Ukraina ma 6 oddziałów i specjalizuje się w działalności korporacyjnej, zaś dotychczasowy ukraiński UniCredit był typowym bankiem detalicznym.

W 2006 roku Pekao SA dokapitalizował UniCredit Ukraina kwotą 50 mln USD. W lutym tego roku w ślad za decyzją RN Pekao SA, rada UniCredit Bank Ukraina zdecydowała o kolejnym podniesieniu kapitału tej instytucji o 50 mln USD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pekao połączy swoje banki na Ukrainie do końca tego roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl