SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest projekt rozporządzenia o standardzie raportów z badań poziomów pól elektromagnetycznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia określającego wymagania dotyczące wyników pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych (PEM) w środowisku, wykonywanych w otoczeniu instalacji lub urządzeń elektroenergetycznych oraz instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych lub radiolokacyjnych (w tym telewizyjnych).

fot. Shutterstock.comArticle

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 122a ustawy Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym instalatorzy i użytkownicy urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, są obowiązani do wykonania pomiarów poziomów PEM bezpośrednio przed rozpoczęciem użytkowania instalacji lub urządzenia, a także każdorazowo w przypadku zmiany warunków ich pracy, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów PEM.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia resort klimatu i środowiska podkreśla, że analiza sprawozdań z pomiarów poziomów PEM wykonywanych na potrzeby kontroli wykazała, że nie były one sporządzane jednolicie oraz nie zawierały wszystkich niezbędnych danych lub też dane te były nieprecyzyjne.

Celem projektu jest uniknięcie rozbieżności w dotychczas sporządzanych sprawozdaniach, jak również ujednolicenie rodzaju i dokładności przekazywanych danych.

- Ujednolicenie zakresu informacji z wyników pomiarów poziomów PEM w środowisku usprawni także realizację zadań wykonywanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska poprzez uproszczenie procesu weryfikacji sprawozdań przekazywanych przez operatorów oraz oceny wyników pomiarów PEM - czytamy w uzasadnieniu.

Ministerstwo zaznacza też, że od września 2018 r. prowadzone są prace nad stworzeniem powszechnie dostępnego systemu informacji o poziomie pola elektromagnetycznego emitowanego ze stacji bazowych telefonii komórkowej (SI2PEM). System ten ma zapewnić skuteczną i prawną kontrolę społeczną oraz monitoring źródeł promieniowania elektromagnetycznego.

Dołącz do dyskusji: Jest projekt rozporządzenia o standardzie raportów z badań poziomów pól elektromagnetycznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl