SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGE chce zaoszczędzić 1 mld zł w ciągu 3 lat od zakończenia konsolidacji grupy

PGE Polska Grupa Energetyczna, której spółki zaakceptowały plany połączenia przygotowane w ramach programu konsolidacji grupy, może zaoszczędzić 1 mld zł w ciągu 3 lat od zakończenia konsolidacji, wynika z informacji przekazanej przez PGE.

PGE chce zaoszczędzić 1 mld zł w ciągu 3 lat od zakończenia konsolidacji grupy

"Obecnie trwają intensywne prace analityczne w celu dokładnego oszacowania oszczędności wynikających z dalszych etapów konsolidacji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami możliwe są oszczędności rzędu 1 mld zł w ciągu trzech lat od zakończenia procesu konsolidacji" - czytamy w komunikacie PGE.

Według informacji spółki, zarząd szacuje, że natychmiastowe oszczędności związane z połączeniem wyniosą ok. 15 mln zł w pierwszym roku po przeprowadzeniu konsolidacji, co w całości pokryje koszty prowadzenia tej operacji. "Łączne zdyskontowane bezpośrednie oszczędności z połączenia spółek przewyższają o ok. 130 mln zł związane z nimi koszty" - czytamy dalej.

"Wyniki przeprowadzonych analiz oznaczają, że korzyści wygenerowane już w pierwszym roku realizacji programu pokryją większą część bezpośrednich kosztów obsługi połączenia. Tym samym wdrożenie programu, który jest niezbędny do długofalowego budowania przewagi konkurencyjnej PGE na rynku, jest uzasadnione ekonomicznie" - powiedział cytowany w komunikacie Jacek Dreżewski, dyrektor programu konsolidacji grupy kapitałowej PGE.

Według PGE w dniach 25-27 stycznia 2010 r. spółki grupy kapitałowej PGE zaakceptowały plany połączenia przygotowane w ramach Programu Konsolidacji Grupy.

Ostatecznie decyzję o połączeniu spółek w poszczególnych obszarach działalności Grupy Kapitałowej PGE podejmą walne zgromadzenia spółek.

O planowanym walnym zgromadzeniu akcjonariusze zostaną zawiadomieni stosownymi ogłoszeniami - pierwsze z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, drugie zaś w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od pierwszego. Wpisanie połączeń do właściwego rejestru sądowego przewidziane jest na dzień 1 września 2010 roku.

Konsolidacja grupy kapitałowej PGE jest zmianą formalno - prawną, w wyniku której powstanie 6 spółek zależnych od PGE Polska Grupa Energetyczna SA zajmujących się obszarami: Energetyki Konwencjonalnej, Energetyki Odnawialnej, Dystrybucji, Sprzedaży Detalicznej, Handlu Hurtowego i Energii Jądrowej.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największą zintegrowaną pionowo firmą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Dostarcza energię elektryczną do około 5 milionów odbiorców, a jej roczna produkcja wynosi około 56 TWh energii elektrycznej netto, co stanowi 42% krajowej produkcji. Moc zainstalowana wynosi 12,4 GW.

Spółka PGE miała narastająco w I-III kw. 2009 roku 2521,90 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 1407,57 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 15870,43 mln zł wobec 14908,99 mln zł.

  • Więcej informacji:
  • PGE
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGE chce zaoszczędzić 1 mld zł w ciągu 3 lat od zakończenia konsolidacji grupy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl