SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG: inwestycje w rozbudowę magazynów gazu idą zgodnie z planem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo  (PGNiG) ocenia, że priorytetowa inwestycja spółki – rozbudowa magazynu gazu Wierzchowice – przebiega zgodnie z harmonogramem i już w 2011 roku jego pojemność wzrośnie dwukrotnie, poinformował prezes spółki Michał Szubski.

Dodał, że obecnie nie ma potrzeby uruchamiania zapasów magazynowych, aby zbilansować dostawy gazu. Ewentualne ograniczenia mogą, w jego ocenie, rozpocząć się po 20 października.

 "Inwestycje w rozbudowę magazynów gazu to nadrobienie zaległości i istotny element dywersyfikacji źródeł dostaw do Polski. Priorytetowa inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem. Mamy duże wsparcie w postaci współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Podwojenie pojemności magazynowych jest jednym z filarów strategii firmy" – podkreślił prezes PGNiG na spotkaniu z dziennikarzami.

Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu dofinansowania na łącznie cztery projekty magazynowe realizowane w Polsce w wysokości 390,5 mln euro (ok. 1,54 mld zł). Środki mają zostać wykorzystane do czerwca 2015 r.

Dofinansowanie UE do rozbudowy magazynu Wierzchowice wyniesie 503,6 mln zł. Planowany całkowity koszt realizacji to 1,96 mld zł brutto. Pojemność magazynu wzrośnie do 1,2 mld m.sześć.

Łącznie spółka chce do 2015 roku zwiększyć pojemność swoich magazynów do ponad 3 mln m.sześć. z 1,6 mld m.sześć. obecnie. PGNiG w sumie wybuduje dziewięć podziemnych magazynów, z których cztery (oprócz Wierzchowic jest to Strachocina, Mogilno, Kosakowo) w ok. 30% zostaną sfinansowane ze środków z UE.

Prezes PGNiG zaznaczył ponadto, że obecnie nie ma potrzeby sięgania po zapasy magazynowe.

"Obecnie nie ma takiej potrzeby, sytuacja jest zbilansowana. Właściwie kończymy zatłaczanie magazynów. Mamy zgromadzone ok. 1,4 mld m.sześć. gazu. Po 20 października, jak wcześniej sygnalizowaliśmy, możemy mieć do czynienia z ewentualnymi ograniczeniami dostaw" – dodał prezes firmy.

Ruhrgas, który wyraził chęć sprzedaży gazu stronie polskiej z Ukrainy, nie porozumiał się dotychczas w tej kwestii z ukraińskim Naftohazem. Zdaniem prezesa PGNiG, najlepszym rozwiązaniem byłoby podpisanie umowy gazowej z Rosją na zwiększone dostawy gazu w kształcie wynegocjowanym już w lutym 2010. Wówczas uzgodniono m.in. tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski do 2045 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG: inwestycje w rozbudowę magazynów gazu idą zgodnie z planem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl