SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG: ponad 100 mln zł na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w 2010 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zainwestuje w tym roku ponad 100 mln zł w poszukiwania gazu niekonwencjonalnego, z kwoty ok. 660 mln zł przeznaczonych tym roku na poszukiwania gazu ziemnego w Polsce, wynika z informacji spółki.

PGNiG: ponad 100 mln zł na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w 2010 r.

"W tym roku PGNiG SA zainwestuje w poszukiwania gazu ziemnego w Polsce ok. 660 mln zł, z tego ponad 100 mln zł na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego" - czytamy w komunikacie, wydanym po drugim zabiegu szczelinowania, realizowanym w otworze Markowola-1 na koncesji Pionki-Kazimierz należącej do PGNiG.

Spółka podała, że tym razem zabieg jest ukierunkowany na udokumentowanie niekonwencjonalnego złoża gazu typu shale gas (złoże gazu z łupków).

W ubiegłym tygodniu firma Halliburton, w tym samym otworze, przeprowadziła pierwszy w Polsce na dużą skalę zabieg szczelinowania ukierunkowany na udokumentowanie niekonwencjonalnego złoża gazu typu tight gas (złoże gazu zaciśniętego).

"Następny otwór, Lubocino-1, zostanie wykonany na koncesji Wejherowo na Pomorzu w listopadzie br." - podało PGNiG.

Koszt jednego zabiegu wynosi do 4 mln zł.

Według spółki, potwierdzenie wielkości złoża i opłacalności wydobycia z niego gazu potrwa 1-2 lata. W przypadku stwierdzenia występowania gazu, prace związane z wydobyciem mogłyby się rozpocząć za 3-4 lata. "Żeby wydobycie było opłacalne w złożu powinno się znajdować co najmniej kilkadziesiąt miliardów metrów sześciennych gazu" - czytamy dalej.

Niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego występują w skałach ilastych (shale gas), słabo przepuszczalnych piaskowcach i w skałach węglanowych (tight gas) oraz w pokładach węgla kamiennego (coal-bed methane).

Obszary, na których spodziewane jest występowanie niekonwencjonalnych złóż gazu w Polsce, to Pomorze, Mazowsze, Lubelszczyzna, Podkarpacie oraz Wielkopolska.

PGNiG posiada 13 koncesji poszukiwawczych, na obszarze których możliwe jest występowanie niekonwencjonalnych złóż gazu typu "shale gas". Na 6 kolejnych, zlokalizowanych w rejonie Wielkopolski, możliwe jest występowanie złóż typu "tight gas".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG: ponad 100 mln zł na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl