SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG potrzebuje kapitału na inwestycje. Chce zdobyć pieniądze

W związku z ogromnymi planami inwestycyjnymi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) po wyborach rząd powinien zastanowić się nad możliwością pozyskania kapitału przez tę spółkę na giełdzie, wynika z wypowiedzi prezesa Michała Szubskiego. Według niego, do emisji mogłoby dojść najwcześniej w II poł. 2012 r. lub 2013 roku.

PGNiG potrzebuje kapitału na inwestycje. Chce zdobyć pieniądze

"Po wyborach rząd powinien naprawdę zastanowić się, czy PGNiG nie mógłby sięgnąć po kapitał giełdowy. Potrzeby w zakresie budowy oferty multienergetycznej, w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów, w tym gazu niekonwencjonalnego, są ogromne. Bez poszukiwania nowych sposobów finansowania PGNiG nie będzie w stanie zrealizować tak ogromnych swoich zamierzeń inwestycyjnych" - powiedział Szubski w kuluarach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

"Moim zdaniem, giełda i kolejne emisje podwyższenia kapitału to dobry kierunek, ale myślę, że to jest bardziej pod przyszłość adresowany temat, niż teraźniejszość' - dodał.

Z jego słów wynika, że w grę wchodziłby termin najwcześniej II poł. 2012 r. i 2013 rok.

"Przyszłościowo dla PGNiG to jest dobra droga. To nie jest projekt do zrealizowania na obecną chwilę, ale moje przekonanie, że PGNiG będzie potrzebował w ciągu kilku lat bardzo dużego finansowania i że giełda jest jednym ze źródeł finansowania" - powiedział Szubski.

W końcu sierpnia PGNiG zapowiadało, że zamierza zainwestować 5,0-5,5 mld zł w rozwój Vattenfall Heat Poland (VHP, za które ma zapłacić blisko 3 mld zł) do 2020 roku. Część tego finansowania może pochodzić ze źródeł zewnętrznych.

Wcześniej, w czerwcu, PGNiG zaktualizowało strategię, która przewiduje obecnie wydatkowanie na inwestycje ok. 25 mld zł w latach 2011-2015. Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński powiedział wówczas agencji ISB, że PGNiG zamierza zainwestować kolejne 25 mld zł w latach2015-2020 r.

W I poł. 2011 r. PGNiG zainwestowało 2,0 mld zł, z czego najwięcej - 1,2 mld zł -  przeznaczono na poszukiwanie i wydobycie. Plan inwestycji PGNiG na cały 2011 rok zakłada wydatkowanie ok. 5,6 mld zł (oprócz zapłaty za VHP). W latach 2008-2010 PGNiG wydało ok. 10 mld zł.

W I poł. 2011 roku PGNiG miało 1005 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 994 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 11.523 mln zł wobec 10.762 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG potrzebuje kapitału na inwestycje. Chce zdobyć pieniądze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl