SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Phoenix Press górą w sporze z Burdą. Nie zostanie wykluczony

Phoenix Press nie zostanie wykluczony z Izby Wydawców Prasy. Zdaniem Sądu Koleżeńskiego, wydawca ten wprowadził takie zmiany w magazynie “Przepisy Czytelników”, że odróżniają go one od należącego do Burdy tytułu “Przyślij Przepis!”. Ale Burda jest innego zdania.

Cała sprawa zaczęła się na początku 2011 roku, gdy spółka Burda Media Polska poskarżyła się do Sądu Koleżeńskiego IWP na naruszenie jej praw przez Phoenix Press. Burda uznała, że wprowadzając na rynek w listopadzie ub.r miesięcznik “Przepisy Czytelników” Phoenix Press wykorzystał formułę wydawanego przez nią od lat magazynu “Przyślij Przepis!” (oba publikują przepisy od czytelników), a także skopiował rozwiązania edytorskie stosowane w tym miesięczniku, m.in. kolorystkę okładki, układ rubryki czy format.

Sąd Koleżeński dwa razy uznał argumentację Burdy za słuszną i stwierdził, że doszło do naruszenia praw tej spółki. Organ uznał też, że Phoenix powinien wprowadzić zmiany w “Przepisach Czytelników”. Pod koniec sierpnia ub.r. Burda poinformowała że mimo jej wezwań, wydawca ten nie wykonał orzeczeń Sądu, dlatego składa wniosek o pozbawienie Phoenix Press członkostwa w Izbie. Phoenix Press tłumaczył wówczas, że żądania Burdy są bezzasadne.

Wczoraj wydawca “Przepisów czytelników” poinformował w komunikacie, że na początku marca br. Sąd Koleżeński przy IWP zdecydował o oddaleniu wniosku Burdy. - W uzasadnieniu Sąd Koleżeński wykazał na podstawie przeprowadzonej analizy, że w tytule “Przepisy Czytelników” Phoenix Press wprowadzone zostały zmiany, które pozwalają na odróżnienie go od tytułu Burdy i wyeliminowanie podejrzenia nieuczciwej konkurencji - głosi komunikat Phoenix Press. - Jesteśmy zadowoleni z decyzji Sądu, który dostrzegł również, że podobieństwa w tytułach są nieuniknione z uwagi na zastosowanie określonej formuły wydawniczej w obu czasopismach - skomentował orzeczenie Björn Rettig, wiceprezes tej spółki.

Jak poinformowała Wirtualnemedia.pl Marianna Ściubusz, marketing & communication manager w Phoenix, zmiany w “Przepisach czytelników”, na które powoływał się Sąd w orzeczeniu, wprowadzono w okresie od kwietnia do lipca ub.r. Czyli jeszcze przed wnioskiem Burdy o wykluczenie Phoenixa z IWP. Polegały one m.in. na dodaniu do magazynu nowych działów i elementów graficznych czy poszerzeniu okładki o zapowiedź tematu numeru.

Wydawca “Przyślij Przepis!” jednak swojego zdania nie zmienia. - Jako uczestnik postępowania w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie otrzymaliśmy żadnych materiałów czy dokumentów mających świadczyć o wykonaniu przez Phoenix Press orzeczeń Sądu Koleżeńskiego. Jednakże po dokonaniu analiz ostatnich numerów pisma "Przepisy Czytelników" podtrzymujemy nasze stanowisko. Naszym zdaniem zdecydowanie żadnych istotnych zmian odróżniających oba pisma nie wprowadzono - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Helman, dyrektor wydawniczy w Burdzie.

Helman podkreśla, że orzeczenie Sądu Koleżeńskiego przy IWP nie dotarło jeszcze do Burdy, dlatego dalsze kroki spółka podejmie dopiero po dokładnym zapoznaniu się z treścią pisma.

Dołącz do dyskusji: Phoenix Press górą w sporze z Burdą. Nie zostanie wykluczony

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl