SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej Polaków sięga po alkohol. Pijemy częściej niż przed pandemią

Niemal co piąty badany Polak przyznaje, że obecnie pije częściej alkohol niż jeszcze dwa lata temu - wynika z międzynarodowego badania, które zrealizowały niezależne agencje badawcze skupione w sieci IRIS. Polską część przeprowadziła agencja badawcza ARC Rynek i Opinia. Połowa respondentów przynajmniej raz w tygodniu spożywa alkohol w domu, odsetek osób wychodzących „na drinka" z taką częstotliwością jest czterokrotnie niższy. Spośród badanych krajów najwyższy odsetek konsumentów alkoholu jest w Szwajcarii. Wzrost konsumpcji alkoholu w ciągi ostatnich dwóch lat widoczny jest najbardziej w Hiszpanii.

Średnio 21 proc. badanych z 21 krajów z całego świata przyznało, że konsumują więcej alkoholu niż jeszcze 2 lata temu, czyli przed pandemią. Wzrost konsumpcji widoczny jest przede wszystkim w Hiszpanii, Korei Południowej i Kolumbii. Spośród badanych krajów europejskich Polska znalazła się w tym zestawieniu na trzecim miejscu.


- Z międzynarodowego badania dotyczącego m.in. konsumpcji alkoholu i zmian w tym zakresie wynika, że w okresie pandemii wzrosła na całym świecie częstotliwość spożywania alkoholu. Może to być związane z dwoma czynnikami. Z jednej strony – alkohol jest kulturowo postrzegany jako sposób na rozluźnienie, odstresowanie. Pandemia, szczególnie w pierwszym okresie powodowała stres i poczucie niepewności, dlatego alkohol mógł być sposobem na radzenie sobie z tymi emocjami. Z drugiej strony – zamknięcie w domach i ograniczone możliwości wychodzenia z nich, mogły spowodować, że wiele osób częściej zaczęło sięgać po alkohol, również w ciągu dnia, gdyż nie trzeba było iść do pracy. Być może pękły pewne bariery psychiczne czy kulturowe, które dotychczas ograniczały konsumpcję alkoholu, np. rezygnacja z picie w ciągu dnia, bo idzie się do biura czy rezygnacja z bardziej intensywnego picia wieczorem, w dni powszednie – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Polacy w czołówce narodów pijących alkohol

Jaki odsetek osób w ogóle pija alkohol? Badanie sieci IRIS pokazało, że średnio 62 proc. respondentów. Zestawienie otwierają Szwajcarzy (88 proc.), Polacy (87 proc.) i Rumuni (85 proc.).

 

Warto jednak zauważyć, że spośród 23 badanych krajów aż w ośmiu przynajmniej trzy czwarte badanych pija alkohol.


W domu najczęściej piją Chińczycy

Patrząc już na częstotliwość konsumpcji – przynajmniej raz w tygodniu w domu alkohol konsumuje średnio 47 proc. badanych – w przypadku Polski ten odsetek jest bliżej średniej i wynosi 51 proc. Najwyższy odsetek osób pijących alkohol w domu przynajmniej raz w tygodniu jest w Chinach, we Włoszech, w Japonii oraz Korei Południowej. Spośród badanych krajów europejskich Polska znalazła się w tym zestawieniu na przedostatnim – ósmym miejscu.

Znacznie niższy jest odsetek wychodzących przynajmniej raz w tygodniu „na drinka”. W Polsce ten odsetek wynosi zaledwie 13 proc., podczas gdy np. we Włoszech 47 proc., a w Hiszpanii – 43 proc.. Spośród badanych krajów europejskich Polska znalazła się w tym zestawieniu na przedostatnim – ósmym miejscu.


Raport „Global eating, drinking and sustainability survey” powstał na podstawie międzynarodowego badania sieci IRiS, skupiającej niezależne agencje badawcze z całego świata. Badanie zostało przeprowadzone w 23 krajach. Polską część badania zrealizowała agencja badawcza ARC Rynek i Opinia. Czas realizacji badania: 12.07-18.08.2021.

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków sięga po alkohol. Pijemy częściej niż przed pandemią

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piwowar
A co na to kościół ? Dawniej grzmieli z ambony że to zaborcy, okupanci i komuchy rozpijają naród - sierpniowe pielgrzymki trzeźwości na jasna górę... Teraz kiedy spożycie na głowę jest najwyższe w dziejach Polski to siedzą cicho.....
odpowiedź
User
smakosz
Alkohol to najlepszy środek dezynfekcyjny w dobie Covid. Poza tym państwo z akcyzy na alkohol i papierosy czerpie astronomiczne sumy do budżetu. System konsumpcji, zysków i strat się więc domyka doskonale. Zdrówko!!!
odpowiedź
User
co sie stefan dziwisz
W neokomuszej Wolsce alkohol najlepiej uśmieża egzystencjalny ból, przy okazji można wykazać się gospodarczym patriotyzmem płacąc vat od akcyzy.
odpowiedź