SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pierwsze urudziny CION

Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych obchodzi pierwsze urodziny

Ogólnopolskie Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych, powstałe z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, obchodzi właśnie pierwsze urodziny. Z tej okazji na ulice Warszawy, 1 marca, wyruszy tramwaj promujący działalność Centrum.

Centrum świadczy specjalistyczne usługi dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin bazując na profesjonalnej wiedzy specjalistów m.in. z zakresu pomocy społecznej, prawa, psychologii czy szkoleń zawodowych.

W ciągu roku działalności Centrum udzieliło informacji i porady ponad 7 500 osobom, które przyszły na spotkanie z pracownikiem socjalnym, prawnikiem lub psychologiem, bądź zadzwoniły albo wysyłały list lub e-mail. W Centrum można także otrzymać bezpłatne informatory, wydawane w ramach Biblioteczki dla Osób Niepełnosprawnych, dotyczące m.in. rent i emerytur, pomocy społecznej, praw pracowników niepełnosprawnych, ochrony praw niepełnosprawnych konsumentów czy odszkodowań.

Integralną częścią Centrum jest portal www.niepelnosprawni.info, przy pomocy którego można się skontaktować z Centrum, ale także znaleźć wiele cennych informacji na temat środowiska niepełnosprawnych, prowadzonych inicjatyw i organizacji pozarządowych w Polsce. Osoby odwiedzające portal mogą korzystać z kilkunastu baz danych, które są cennym zbiorem informacji. Dane zebrane w bazach dotyczą następujących dziedzin: edukacja, rehabilitacja-sanatoria, PFRON, sprzęt, administracja rządowa i samorządowa, organizacje non-profit w Polsce, pomoc w usamodzielnianiu osób niepełnosprawnych. Portal to także forum wymiany opinii i platforma komunikacji i integracji środowiska. W momencie jego uruchomienia dostępnych było 6 sekcji, dziś zawiera 20 działów i 89 podrozdziałów tematycznych. Łącznie portal składa się z około 2500 stron. Oglądalność portalu wzrosła z kilkuset wejść na początku istnienia do prawie 10 000 wejść miesięcznie w chwili obecnej.

Pomysłodawca Centrum i portalu - Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji ma także w planach przygotowanie wersji tekstowej portalu (bez ozdobników graficznych, banerów, bez kolorów i fotografii), co niezwykle ułatwi korzystanie osobom niewidzącym, które korzystają z syntezatorów mowy i specjalnego oprogramowania odczytującego na głos treści z ekranu. W przygotowaniu jest także wersja angielska najważniejszych dokumentów znajdujących się na portalu, które pokazują sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce oraz prezentują działania naszego Stowarzyszenia.

Centrum oraz portal powstały dzięki środkom Unii Europejskiej, przyznanym w ramach programu PHARE ACCESS 2000, a także przy wsparciu Urzędu m.st. Warszawy, PFRON, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz sponsorów prywatnych. Partnerem europejskim Centrum Informacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych jest stowarzyszenie organizacja CO.GA.MI. z Hiszpanii, która ma bogate doświadczenie w prowadzeniu centrów informacyjnych oraz rehabilitacji społeczno - zawodowej osób niepełnosprawnych. Centrum współpracuje także ze Stowarzyszeniem Klon Jawor, Międzynarodową Komisją Prawników (Sekcja Polska), Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Fundacją im. Stefana Batorego, Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych.

Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych wspierają ponadto: Phillip Morris Polska S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń na ŻycieWarta Vita S.A., Rowland Communiactions.

Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Kontakt do Centrum: Centrum Informacyjne dla Osób NiepełnosparwnychNiepełnosprawnych, ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa, tel.0*22 831 01 39, e-mail: centrum@niepelnosprawni.info, www.niepelnosprawni.info
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwsze urudziny CION

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl