SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwszy w Polsce międzynarodowy festiwal twórczości telewizyjnej

Blisko 300 programów, pochodzących z 27 krajów, zgłoszono na pierwszy międzynarodowy festiwal twórczości telewizyjnej "Prix Visionica", który w kwietniu odbędzie się we Wrocławiu.

Impreza będzie się odbywać co dwa lata. Festiwal ma być forum prezentacji pomysłów na współczesną telewizję, uczestniczyć w nim będą nadawcy publiczni, prywatni i producenci telewizyjni. Festiwal organizują wspólnie TVP i samorząd Wrocławia, a partnerami są telewizja ARTE i rosyjski Telekanal Kultura.

Główną częścią festiwalu Prix Visionica jest międzynarodowy konkurs twórczości telewizyjnej, który stawia sobie za cel wyłonienie najciekawszych programów poświęconych szeroko rozumianej kulturze w europejskiej oraz światowej produkcji telewizyjnej. Konkurs Prix Visionica definiuje współczesne wyzwania branży, daje możliwość śledzenia zachodzących przemian kulturowych, ukazuje różnorodność form telewizyjnej ekspresji i rozmaitość sposobów nadawania. Jest otwarty dla programów poświęconych rozmaitym dziedzinom, zjawiskom lub problemom współczesnej kultury, przeznaczonych w pierwszym rzędzie dla telewizji we wszelkich sposobach nadawania. Telewizja jest wciąż najbardziej rozpowszechnionym medium nadawczym, obecnie współistniejącym z coraz bardziej wpływowymi mediami interaktywnymi i partycypacyjnymi, jak internet czy mobilna komunikacja. Stąd coraz bardziej aktualne stają się pytania o konwergencję różnych kanałów komunikacyjnych, erozję granic między odmiennymi mediami, o nowe potrzeby widzów i nowe pola artystycznej kreacji i komunikacji - od filmu po internet. Zjawiska te wyznaczając współczesną pozycję telewizji w jej roli budowania wspólnoty kulturowej i społecznej, mają obecnie wielkie znaczenie, tak kulturowe jak i ekonomiczne.

„Jak na pierwszą edycję taka liczba zgłoszeń to wielki sukces, szczególnie w kontekście statystyk podobnych festiwali o ugruntowanej renomie. Na starcie to bardzo dobry, rokujący na przyszłość wynik” – stwierdza Piotr Krajewski, Dyrektor Artystyczny Prix Visionica. W kategoriach Film Fabularny i Muzyka i Taniec publiczność zobaczy po 12 obrazów, 10 Teatrów Telewizji oraz 15 prac zgłoszonych w kategorii Intermezzo. Największą część prezentacji stanowią dokumenty. W całym cyklu zaprezentowanych zostanie 28 filmów z 13 krajów, w tym z Chin, Kanady, Japonii, Izraela i oczywiście Polski. Polską domeną w konkursie jest zdecydowanie Teatr Telewizji, który mimo mniejszej w ostatnich latach obecności na antenach, wciąż jest na najwyższym światowym poziomie. Polskie produkcje w tej kategoriizostaną skonfrontowane z realizacjami z Estonii, Japonii i Rosji.

O główne nagrody w konkursie ubiegać się będą wyłonione przez komisję preselekcyjną 76 prace finałowe z 21 krajów.

Wielką Nagrodę Prix Visionica, wynoszącą 25.000 Euro, otrzyma najlepszy spośród wszystkich programów konkursowych, łączący współczesną problematykę kultury z kreatywnością i innowacyjnością przekazu telewizyjnego. Jury przyzna także nagrody w poszczególnych kategoriach: Film Fabularny, Film Dokumentalny, Teatr Telewizji, Muzyka i Taniec po 5.000 Euro oraz nagrodę w kategorii krótkich form Intermezzo o wartości 2.500 Euro. Fundatorem pozaregulaminowej nagrody w dziedzinie dokumentu o wartości 5.000 Euro jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, oficjalny partner Festiwalu. Przewidziane są dalsze nagrody pozaregulaminowe fundowane przez ARTE i GTRK Kultura, partnerów programowych Prix Visionica. Obecnie łączna pula nagród wynosi 52.500 Euro.

W Jury Konkursu 1. MFTT Prix Visionica zasiądą: Agnieszka Holland, wybitna polska reżyserka i scenarzystka, zdobywczyni wielu prestiSowych nagród na międzynarodowych festiwalach, dwukrotnie nominowana do Oscara; Sławomir Grünberg, operator i producent filmów dokumentalnych, mieszkający na stałe w USA, zdobywca m.in. Emmy Award, dwukrotnie nominowany do Oscara; Olaf Grunert, doświadczony producent i redaktor zamawiający (ARTE/ZDF); Aleksander Własow, rosyjski scenarzysta i redaktor, kierownik Studia Filmów Dokumentalnych GTRK Kultura; Henk van der Meulen, muzyk, kompozytor, szef redakcji muzycznej w holenderskiej stacji NPS; Jerzy Kapuściński, redaktor i producent, przez 15 lat kierownik redakcji widowisk artystycznych, publicystyki kulturalnej, teatru i muzyki poważnej oraz działu programów artystycznych w TVP2, następnie zastępca dyrektora ds. programowych TVP Kultura, od września 2006 kierujący pracami związanymi z organizacją nowego kanału tematycznego – TVP Film.

Wszystkie projekcje konkursowe będą otwarte dla szerokiej publiczności. Projekcje prezentowane będą we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w dniach 25 – 27 kwietnia. W ciągu trzech dni na dwóch salach projekcyjnych pokazanych zostanie 60 godzin programów. Tytuły programów konkursowych dostępne są na stronie internetowej Festiwalu www.prixvisionica.pl, na której, już wkrótce pojawi się więcej szczegółowych informacji na temat poszczególnych prac oraz ich fragmenty.

Festiwal odbędzie się w dniach 24-29 kwietnia 2007 r. Jego pomysłodawcą był Jacek Weksler, ówczesny szef TVP Kultura.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwszy w Polsce międzynarodowy festiwal twórczości telewizyjnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl