SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PIKE chce uruchomić ogólnopolski kanał z programami stacji lokalnych

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraca do planów stworzenia stacji, która miałaby emitować programy z lokalnych telewizji dostępnych w  sieciach kablowych. Organizacja liczy, że kanał trafi na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej.

fot. Shutterstock.comArticle

O projekcie poinformowano podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej, która odbyła się w tym tygodniu w Toruniu. - Polskie sieci kablowe mają w ofercie kilkaset stacji lokalnych - mówi Wirtualnemedia.pl Jerzy Straszewski, prezes PIKE.  Nieco mniej niż sto z nich jest obecnie w ofercie operatorów zrzeszonych w PIKE .To stworzone przez nich programy i materiały miałyby trafić na antenę przygotowywanej stacji. - Zaprezentowaliśmy ten pomysł nadawcom telewizji lokalnych i im się spodobał - zapewnia Straszewski.

Kanał miałby składać się z programów informacyjnych, publicystycznych i dokumentalnych. Emitowałby m.in. produkowane przez lokalne telewizje cykle poświęcone geografii czy historii. - Na polskiej prowincji dzieją się ciekawe rzeczy - podkreśla prezes PIKE.

Obecnie Izba szuka partnera, który zapewni wsparcie finansowe i programowe projektu. Jak ujawnia Straszewski, trwają rozmowy z nadawcami kanałów tematycznych, ale nie ujawnia z kim. Partner ma dostarczyć kontent zagraniczny, który uzupełniłby ofertę programową tworzonej stacji.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej chęć nadawania kanału zgłosiła w konsultacjach dotyczących oferty programowej ósmego multipleksu naziemnej telewizji (więcej na ten temat). - Mamy nadzieję, że taki pomysł zyska pozytywną ocenę KRRiT, która powinna działać na rzecz telewizji lokalnych - mówi Straszewski.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli Izby, to PiKE zgłosi projekt do konkursu na nadawanie na MUX-8. Postępowanie w sprawie wyboru czterech telewizji komercyjnych, które trafią na ten multipleks, ruszy prawdopodobnie z początkiem wakacji, a rozstrzygnięte zostanie jesienią br. Poza telewizją naziemną stacja ma oczywiście znaleźć się w sieciach kablowych, a może nawet w ofertach platform satelitarnych.

PIKE telewizję złożoną z materiałów stacji lokalnych chciała uruchomić już w 2011 roku. Utworzyła wówczas firmę Cable Television Network and Partners, która miała być jej nadawcą. Stacja pod nazwą CTV brała udział w pierwszym konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. PIKE musiała się jednak wycofać z projektu, bo partner, z którym organizacja wówczas współpracowała, nie zabezpieczył środków finansowych na jego uruchomienie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PIKE chce uruchomić ogólnopolski kanał z programami stacji lokalnych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rozsadny
Stacje lokalne niech otworzą naziemne MULTIMPLEKSY LOKALNE.
Gdzie byli jak był ogłoszony konkurs na mux L4,L5,L6,L7,L8,...?

Aż dwóch chętnych a reszta PUSTA!
odpowiedź
User
Paliak
Kompletnie poroniony i pozbawiony sensu pomysł. Daję góra rok istnienia takiemu tyglowi. Nikt tego nie będzie oglądał.
odpowiedź
User
ex
Bardzo ciekawy pomysł ale raczej byłbym za tym by nadawcy lokalni startowali na miejsca o multipleksy lokalne jak np. Na Śląsku nadają m.in. TVT oraz TVS. PIKE ma alternatywe w postaci multipleksow lokalnych i z niej nie korzysta. Trzeba zadbac o to by te lokalne multipleksy powstawały szybciej a to juz zadanie KRRiT oraz UKE.
odpowiedź