SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pionier branży aut autonomicznych zapłaci Google 179 mln dolarów. Odszkodowanie za zdradę tajemnic handlowych

Anthony Levandowski, były inżynier w koncernie Google i jeden z pierwszych ekspertów w branży autonomicznych pojazdów na skutek wyroku sądu musi zapłacić byłem pracodawcy 179 mln dolarów odszkodowania. To kara za przekazywanie przez Levandowskiego tajemnic handlowych konkurencji.

Anthony Levandowski, fot.: WikipediaArticle

O wysokim odszkodowaniu na które został skazany Anthony Levandowski poinformowała agencja Reuters powołując się na orzeczenie sądu w San Francisco.

179 mln dol. za tajemnice handlowe

Anthony Levandowski pracował w Google do 2016 r. Jest jednym z prekursorów branży autonomicznych samochodów, był wśród twórców należącej do Google firmy Waymo zajmującej się tym segmentem.

Po odejściu z Google Levandowski wraz ze swoim kolegą Liorem Ronem i kilku partnerami założył startup Otto zajmujący się tworzeniem technologii autonomicznych aut.

Niedługo po uruchomieniu firma Otto została zakupiona za 680 mln dol. przez Ubera, co wzbudziło podejrzenia Google. Koncern wystąpił do sądu oskarżając Ubera o przejmowanie byłych pracowników i łamanie praw dotyczących uczciwej konkurencji.  W rezultacie w wyniku ugody Uber zapłacił Waymo 245 mln dol. Jednak równolegle toczył się proces, w którym Anthony Levandowski i Lior Ron zostali oskarżeni o złamanie umowy z Google i przekazywanie konkurencji tajemnic handlowych.

Lior Ron poszedł na ugodę z Google, natomiast Levandowski konsekwentnie twierdził że jest niewinny, w związku z tym proces kontynuowano. Ostatecznie w grudniu 2019 r. sąd apelacyjny wydał wyrok, zgodnie z którym były inżynier Google ma zapłacić pracodawcy 179 mln dol. odszkodowania. Teraz, jak informuje Reuters orzeczenie stało się prawomocne.

Levandowski bankrutem

Natychmiast po uprawomocnieniu wyroku Levandowski ogłosił upadłość twierdząc, że posiada jedynie 50 mln dol. w gotówce oraz 100 mln w akcjach, co nie pozwala mu spełnić warunków wyroku sądowego.

Według doniesień medialnych może się okazać, że Levandowski nie zapłaci osobiście nałożonej na niego kary, zrobi to natomiast Uber. Jednak cała sprawa może ostatecznie zakończyć się niepomyślnie dla byłego inżyniera Google. Chodzi bowiem o to, że własne śledztwo prowadzi z urzędu amerykańska prokuratura, która podejrzewa Levandowskiego o złamanie prawa. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to Levandowski może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Zysk netto holdingu Alphabet, do którego należy Google wyniósł w IV kwartale 2018 roku 8,95 miliarda dolarów, w porównaniu do 3,02 miliarda dolarów straty w analogicznym okresie roku 2017. W tym samym czasie o 22 proc. zwiększył się przychód Alphabet - z 32,32 miliarda dolarów do 39,28 miliarda dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 39,12 miliarda dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 32,19 mld USD), a zysk operacyjny zwiększył się z 8,6 miliarda dolarów do 9,7 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pionier branży aut autonomicznych zapłaci Google 179 mln dolarów. Odszkodowanie za zdradę tajemnic handlowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl