SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koalicja Obywatelska zmienia szefa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Obecny szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski został wybrany do europarlamentu. W związku z tym Koalicja Obywatelska na przewodniczącego będzie rekomendować swojego posła Piotra Adamowicza. Potwierdził to PAP szef klubu KO Zbigniew Konwiński.

Piotr Adamowicz, fot. screen z youtube'aPiotr Adamowicz, fot. screen z youtube'a

Bogdan Zdrojewski, dotychczasowy przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, były prezydent Wrocławia, były minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, uzyskał w wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat europosła. Oznacza to, że wygasa jego mandat posła w krajowym parlamencie. Zdrojewski zasiądzie w ławach PE już po raz drugi.

Miejsce Zdrojewskiego w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ma zająć dotychczasowy wiceprzewodniczący komisji - Piotr Adamowicz. O jego wyborze zdecydował klub Koalicji Obywatelskiej, która rekomenduje kandydatów na stanowiska szefa komisji kultury.

Z kolei Urszula Augustyn ma zostać zastępcą przewodniczącego komisji.

Piotr Adamowicz posłem od 2019 r.

Adamowicz jest byłym dziennikarzem prasowym i publicystą, działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 r. zajmował się dystrybucją pism protestujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był etatowym pracownikiem Komisji Krajowej "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. W styczniu 1982 r. został internowany, zwolnienie uzyskał w sierpniu tego samego roku.

Do końca lat 80. współpracował z podziemnymi strukturami NSZZ "S", zajmując się m.in. kolportażem wydawnictw drugiego obiegu. Był też związany z periodykiem "Przegląd Polityczny".

Od 1988 r. związany z dziennikarstwem. Był korespondentem Agence France-Presse, współpracownikiem Reutersa, Deutsche Presse-Agentur, włoskiej agencji ANSA i NBC. Do 1993 r. publikował w "Życiu Warszawy", następnie do 2010 w "Rzeczpospolitej".

Jest autorem części biogramów zamieszczanych w trzytomowej publikacji "Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956–89" (Ośrodek Karta, Warszawa 2000, 2002 i 2006), współautorem książki "Gdańsk według Lecha Wałęsy" (Urząd Miejski, Gdańsk 2008). Opracował też autorskie wspomnienia Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice" (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011).

W wyborach do Sejmu w 2019 r. uzyskał mandat posła z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdańskim, otrzymując 41 795 głosów. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał reelekcję, otrzymując 23 147 głosów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Urszula Augustyn to polska polityk, dziennikarka mediów katolickich, publicystka i pedagog, posłanka na Sejm V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji, w 2015 r. była sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Jako dziennikarka współpracowała z "Gościem Niedzielnym", Radiem Plus Tarnów oraz z katolickim portalem Opoka, w którym redagowała informacje na podstawie serwisu polskiej sekcji Radia Watykańskiego. Była prezenterką w radiu RDN Małopolska. Współpracowała z Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, redagując codzienny przegląd prasy. Pisała dla polonijnego miesięcznika "Nasze Słowo" w Hanowerze. Była członkinią zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" w Tarnowie.

W wyborach w 2019 r. z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, otrzymując 20 120 głosów. W 2023 r. została ponownie wybrana do Sejmu z wynikiem 27 047 głosów.

Dołącz do dyskusji: Koalicja Obywatelska zmienia szefa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bardzo dobry kandydat
Uczciwy, kompetentny i bez parcia na media. Zrobi robotę.
odpowiedź
User
pytam
Witamy Budyniowicza.Kiedy wykipiesz jak braciszek?
odpowiedź
User
X
Szeroko pojętą scenę polityczną, zaczynają opanowywać bracia, żony, szwagierki, synowie...innych polityków. Oraz wdowy po nich :)
odpowiedź