SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Chęciński odwołany ze stanowiska dyrektora portalu Polskieradio.pl

W zeszły piątek prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski odwołał Piotra Chęcińskiego ze stanowiska dyrektora portalu Polskieradio.pl. Jego obowiązki przejął Paweł Piszczek. - Co najmniej od 2 miesięcy mieliśmy fundamentalną różnicę zdań co do temperatury narracji w portalu - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Chęciński.

fot. Piotr Chęciński / Polskie RadioArticle

Piotr Chęciński objął stanowisko dyrektora w czerwcu 2017 roku, jego zastępcą pozostał Krzysztof Kossowski. Rok później Chęciński doprowadził do konsolidacji wszystkich redakcji internetowych oraz zespołów online, obsługujących poszczególne anteny Polskiego Radia. We wrześniu ub.r. wystartował portal Polskieradio24.pl, przypisany do rozgłośni informacyjnej PR24.

Niespodziewanie na posiedzeniu zarządu w zeszły piątek Chęciński został odwołany ze stanowiska, a jego obowiązki powierzono Pawłowi Piszczkowi. Decyzję o zmianie podjął prezes Andrzej Rogoyski. Według nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, jako powód odwołania wskazał on brak transmisji przez portal koncertu „To, co najpiękniejsze… Zima” (odbył się w lutym ub.r.) oraz zwracał uwagę na nieodpowiednie tytuły artykułów w Polskieradio24.pl.

Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że Rogoyski oczekiwał, aby kontent portalu Polskieradio24.pl dostosować do prawicowych portali. Jako wzór wskazywał m.in. serwisy wPolityce.pl, Telewizjarepublika.pl oraz Niezalezna.pl. Temat ten był poruszany na kolegiach redakcyjnych z udziałem prezesa, w których uczestniczyli przedstawiciele anten oraz portalu Polskieradio.pl.

Chęciński, pytany o opisane wyżej oczekiwania prezesa, mówi jedynie o „różnicy zdań co do narracji”. - Od co najmniej dwóch miesięcy pomiędzy mną a prezesem Andrzejem Rogoyskim istniała fundamentalna różnica zdań co do temperatury narracji w portalu Polskiego Radia - przyznaje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Piotr Chęciński. - Uważałem, między innymi że w naszych publikacjach emocje powinny być mniejsze niż w komercyjnej konkurencji, nasz odbiorca nie szuka krzykliwych tytułów, ale ceni sobie merytorykę przekazu i sprawdzone rzetelne informacje. Na tym budowałem markę portalu Polskieradio24.pl, który stworzyłem od zera wraz ze grupą fantastycznych nowych dziennikarzy - mam nadzieje ze osoby te pozostaną w polskim radiu po zmianach dyrekcji. Budowaliśmy markę portalu opartą o radio publiczne, a nie wall na Facebooku. Jak jednoznacznie pokazują statystyki taka polityka stonowania przekładała się na rosnące wyniki klikalności - wyjaśnia.

- Być może ta różnica zdań z prezesem Rogoyskim wynikała z tego, że nie ma on typowo dziennikarskiego backgroundu. Szanuję jego opinie, ale jako redaktor naczelny miałem zawsze odwagę dyskutować i przedstawiać kontrargumenty. Nie jest też prawdą, że cały zarząd podziela ocenę pana Rogoyskiego. Nie traktuję tej sprawy personalnie, ponieważ ma ona dużo szerszy kontekst. Jeśli pan prezes Rogoyski chce zmienić narracje portalu to oczywiście ma do tego prawo - podkreśla odwołany dyrektor.

Od piątku pełniącym obowiązki redaktora naczelnego portalu Polskieradio.pl jest Paweł Piszczek, szef Informacyjnej Agencji Radiowej. Jego zastępcą pozostaje Krzysztof Kossowski.

Piotr Chęciński to dziennikarz i prezenter, który poprzednio przez 10 lat pracował w Telewizji Polskiej. Przygotowywał i prowadził programy dotyczące gospodarki i zagranicy. Karierę zaczynał w Telewizji Polsat, gdzie pracował przy wydaniach programu „Informacji”. Później związany był z dziennikiem „Fakt”. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.