SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piotr Gembarowski: mam niezależność w Superstacji, politycy PiS nie chcieli przychodzić, bo u mnie są trudne pytania, a nie propaganda

Piotr Gembarowski uzgodnił z kierownictwem Superstacji pokazywanie w swoim programie przekreślonego logo PiS-u i rezygnację z dalszego zapraszania polityków tej partii. - Superstacja daje mi pełną wolność i swobodę dziennikarską. Dziennikarstwo, które uprawiam - i zawsze uprawiałem - polega na krytycznej ocenie działań polityków i na prowokowaniu ich do merytorycznej dyskusji. A nie na przymilaniu się do nich i umożliwianiu im nieskrępowanego uprawiania propagandy - podkreśla Gembarowski.

Piotr Gembarowski, fot. Superstacja Article

Od miesiąca w kolejnych wydaniach „Debaty Piotr Gembarowskiego” w Superstacji prezentowane jest logo PiS-u przekreślone w stylu drogowego znaku zakazu. W odcinku z końca listopada dziennikarz wyjaśnił, że oznacza to, że nie będzie już starał się, żeby gościli u niego przedstawiciele tej partii. - W związku z systematycznym odrzucaniem naszych zaproszeń przez polityków PiS, przestajemy się narzucać i rezygnujemy z dalszego zapraszania polityków tej partii. Mój program ogłaszam niniejszym strefą wolną od PiS. A do polityków tej partii mam jeszcze jedną wiadomość: to jest debata - rzeczowa, merytoryczna, uczciwa, ale i krytyczna. Wabik na jelenia jest gdzie indziej - powiedział Gembarowski.

W odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl dziennikarz zapewnia, że poinformował kierownictwo Superstacji o zamiarze pokazywania w programie takiego znaczka. - Nie spotkałem się ze sprzeciwem - stwierdza. - Superstacja daje mi pełną wolność i swobodę dziennikarską, z tego co wiem, w przypadku pozostałych dziennikarzy jest tak samo - dodaje.

Piotr Gembarowski nie uważa, że demonstracyjne rezygnując z zapraszania polityków PiS może sprawić, że zniechęcą się oni także do innych programów publicystycznych w Superstacji. Zwłaszcza że niektórzy z gospodarzy tych programów m.in. Eliza Michalik, Jacek Żakowski i Kuba Wątły, wiele razy krytycznie wypowiadali się o obozie rządzącym

- Każdy z nas odpowiada w pełni za swój wizerunek i za swój program, nie za programy kolegów. Nie doświadczyłem tu ani odpowiedzialności zbiorowej, ani najmniejszych nawet prób ingerowania w moją autonomię dziennikarską, co jest dla mnie nie tylko dużym komfortem, ale wręcz warunkiem współpracy dziennikarskiej - tłumaczy Gembarowski. - W związku z tym - podejmując decyzję o ogłoszeniu bojkotu PiS, nie kierowałem się niczym innym, jak własną oceną sytuacji i dobrem mojego programu. Interesuje mnie wyłącznie dziennikarstwo w pełni niezależne - niekoniecznie masowe - dodaje.

Jako ostatni polityk PiS w „Debacie Piotra Gembarowskiego” parę razy gościł wiosną i latem br. poseł Łukasz Schreiber. Czy politycy tej partii dopiero po przejściu władzy jesienią ub.r. zaczęli ignorować ten program, czy może odmawiali udziału także wcześniej, w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi? - Tak, zdarzały się takie zachowania we wspomnianych okresach. Do tej pory byłem cierpliwy. Teraz uznałem jednak, że nie ma to żadnego sensu. Nie zamierzam nikogo uszczęśliwiać na siłę - ani polityków, ani widzów - deklaruje Piotr Gembarowski.

- Tym bardziej, że wartość merytoryczną większości publicznych wypowiedzi polityków partii rządzącej uważam za znikomą - zazwyczaj nie odnoszą się oni bezpośrednio do niewygodnych pytań zadawanych przez dziennikarzy i odpowiadają nie na temat. Co sprawa, że dialog na takim poziomie przestaje mieć sens. Dziennikarstwo, które uprawiam - i zawsze uprawiałem - polega na krytycznej ocenie działań polityków i na prowokowaniu ich do merytorycznej dyskusji. A nie na przymilaniu się do nich i umożliwianiu im nieskrępowanego uprawiania propagandy. Ta druga rola mnie nie interesuje - dodaje dziennikarz.

Polityków PiS trudno jest przekonać do udziału także w innych programach publicystycznych Superstacji. - Problem dotyczy podobno całej stacji - nie tylko mojego programu. Nie znam uzasadnień, ale też nie zajmuję się zapraszaniem gości osobiście, robi to w moim imieniu wydawca - wyjaśnia Piotr Gembarowski. - Wychodzę z założenia, że zadawane w moim programie pytania były / mogły być uznane za niewygodne dla partii rządzącej. W przeciwieństwie do stacji prorządowych, w moim programie nie unika się trudnych pytań, a co więcej - nie przyjmuje się wykrętnych odpowiedzi nie na temat. W razie potrzeby drąży się trudne tematy, a w razie braku odpowiedzi - wprost się o tym mówi, a nie zadowala się populistycznym bełkotem - opisuje.

„Debata Piotra Gembarowskiego” jest pokazywana w Superstacji od ponad czterech lat. Według danych Nielsen Audience Measurement w listopadzie br. udział kanału w rynku oglądalności wyniósł 0,24 proc.

W przypadku niektórych innych mediów politycy obozu rządzącego udzielają wywiadów wybranym dziennikarzom. Jeśli chodzi o TVN24, to premier Beta Szydło i prezydent Andrzej Duda rozmawiali już parę razy w „Kawie na ławę” i „Jeden na jeden” z Bogdanem Rymanowskim, natomiast nie gościli jeszcze w „Faktach po Faktach” ani „Kropce nad i”. Z kolei prezydent w czerwcu br. udzielił Bartoszowi Węglarczykowi z Onetu wywiadu na temat polityki zagranicznej, za to przedstawiciele władzy nie pojawili się w emitowanych na portalu programach Tomasza Lisa i Jarosława Kuźniara. Ten ostatni niedawno napisał na Twitterze: „Kolejny telefon do PiS z prośbą o gościa do rozmowy w ‘Onet Rano’. Odpowiedź: 'NIE!'. Widać kręci ich bardziej jazda bez trzymanki”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Gembarowski: mam niezależność w Superstacji, politycy PiS nie chcieli przychodzić, bo u mnie są trudne pytania, a nie propaganda

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anakin
Gratuluję odwagi i trafnej diagnozy. Chociaż pewnie dopiero teraz się na Pana rzucą. :)
68 54
odpowiedź
User
reb
Kto o nim słyszał? Gość reklamę sobie robi. Myśli, że drugim lisem będzie
56 67
odpowiedź
User
eddy
A kto to jest Gembarowski?
57 53
odpowiedź
User
Ale jaja ale jaj
A kto to jest Gembarowski?

Mały politruk starych, dobrych mediów resortowych.
57 67
odpowiedź
User
wojteq
Gembarowski to ten co się wslawil pewnym wywiadem w TVP? Poszukajcie w necie. Ten gostek to archetyp zacietrzewienia.
55 47
odpowiedź