SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa Radia Nowy Świat. "Szukam pracy"

W poniedziałek wieczorem Piotr Jedliński zrezygnował ze stanowiska prezesa spółki zarządzającej internetowym Radiem Nowy Świat. W niedzielę był krytykowany, bo początkowo sprzeciwił się określaniu w rodzaju żeńskim aktywisty Michał Sz., identyfikującej się jako kobieta.

Article

O rezygnacji Piotra Jedlińskiego poinformowano w poniedziałek wieczorem w krótkim komunikacie podpisanym przez Jedlińskiego oraz Annę Krakowską i Krzysztofa Łuszczewskiego, pozostałych członków zarządu spółki Ratujmy Trójkę zarządzającej Radiem Nowy Świat. Nie podano powodów rezygnacji, sam zainteresowany sprawy nie chce komentować.

Piotr Jedliński pozostaje największym udziałowcem Ratujmy Trójkę, ma 30 proc. kapitału firmy.

- Szanowni, jako że opuściłem Radio Nowy Świat, szukam pracy. Gdyby ktoś, coś - napisał Jedliński na Facebooku w poniedziałek późnym wieczorem.

Niektórzy dziennikarze komentujący na Twitterze rezygnację Piotra Jedlińskiego byli przekonani, że jest ona związana ze stanowiskiem dziennikarza co do określania w rodzaju męskim aresztowanego w piątek aktywisty LGBT Michała Sz,, który identyfikuje się jako kobieta i posługuje pseudonimem Margot.

- Najpierw naprostowali prezesa Radia Nowy Świat, a teraz Piotr Jedliński podaje się do dymisji. Wystarczyło, że nazwał mężczyznę mężczyzną, bo tak jest w świetle prawa, choć ten czuję się kobietą - stwierdził Marcin Dobski z „Wprost”.

- Zaraz, zaraz. Czy przypadkiem to radio nie miało walczyć o niezależność i wolność słowa? - spytał Konrad Kołodziejski z „Sieci”. - Szybko poszło - skomentowała Kataryna, felietonistka „Plusa Minusa”. - Strasznie smutna ta historia z Radiem Nowy Świat. Jedliński słusznie mówił początkowo o niedopuszczalnych naciskach. Jak się okazuje, cenzorskie naciski okazały się za mocne. Mógł być ciekawy projekt... - napisał Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”.

Jedliński jest jednym z założycieli Radia Nowy Świat. Rozgłośnia jest emitowana w internecie od 7 lipca, kilka dni temu poinformowała, że jej aplikację pobrało już 200 tys. osób. Z kolei w Open FM i WP Pilot stacja ma już łącznie prawie milion unikalnych użytkowników.

Wpłaty na Nowy Świat osiągnęły już pułap 2,6 mln zł. Projekt wsparło dotychczas ponad 30 tys. użytkowników, którzy deklarują wpłacanie ponad 735 tys. zł miesięcznie. Stację bezpłatnie udostępnia Open FM oraz WP Pilot. Można jej słuchać także przez aplikacje mobilne w Android i iOS, a w WP Pilot - w Windows i Xbox oraz z wykorzystaniem Chromecast i Airplay.

Jedliński krytykowany ws. Michała Sz. "Margot"

W niedzielę Radio Nowy Świat zostało skrytykowane, po tym jak Piotr Jedliński uzasadnił, dlaczego stacja określa w rodzaju męskim aresztowanego aktywistę LGBT Michała Sz., identyfikującego się jako kobieta i posługującego pseudonimem Margot.

Relacjonując sprawę wokół aresztowania Michała Sz. niektóre media (m.in. TVN24 i „Gazeta Wyborcza”) posługiwały się przede wszystkim jego pseudonimem „Margot” i pisały o nim w rodzaju żeńskim. Natomiast inne media, m.in. TVP Info, PAP, media prawicowe i Onet w tekście Katarzyny Gałczyńskiej, pisały o mężczyźnie Michale Sz. uważającym się za kobietę.

- Widzę, że wielu dziennikarzy ma z tym kłopot: u osoby transpłciowej zewnętrzny wizerunek i dokumenty nie zawsze oddają tożsamość płciową. Traktujmy ich zgodnie z tym, jak się identyfikują. Negowanie transpłciowości jest jedną z najbardziej popularnych form przemocy - stwierdziła na Twitterze Katarzyna Włodkowska z „Dużego Formatu” „Gazety Wyborczej”. - Przepraszam, ale tu problemu. Jeśli osoba aresztowana lub zatrzymana ma w dokumentach napisane Jan Kowalski to muszę w relacji nazywać go Janem K. Jak ta osoba zmieni płeć nazwisko, cokolwiek i w komunikacie prokuratury będzie przedstawiona jako Aldona Z. To ją tak przedstawię - polemizował z nią Jacek Czarnecki z Radia ZET.

Policja używała względem Michała Sz. konsekwentnie formy męskiej. Podobną konwencję przyjęło też w weekend Radio Nowy Świat, nazywając Sz. aktywistą. Zareagował na to najpierw dziennikarz i krytyk Mike Urbaniak, związany m.in. z „Wysokimi Obcasami”.

- Bardzo to jest ŻENUJĄCE i HANIEBNE, że Radio Nowy Świat nazywa w serwisach informacyjnych Margot Michałem Sz. Wstydźcie się, k…., wstydźcie się! Zmieńcie sobie nazwę na Stary Świat, bo nieustannie w nim tkwicie - napisał na Facebooku.

W odpowiedzi Piotr Jedliński, prezes Radia Nowy Świat, stwierdził na Facebooku: „Jeżeli Margot oraz akolici, tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi? Trwa zmasowany atak, któremu się nie poddam. To, co robicie, z wolnością nie ma nic wspólnego”.

Bardzo to jest ŻENUJĄCE i HANIEBNE, że Radio Nowy Świat nazywa w serwisach informacyjnych Margot Michałem Sz. Wstydźcie...

Opublikowany przez Mike Urbaniaka Niedziela, 9 sierpnia 2020

Po tym oświadczeniu Mike Urbaniak zamieścił nowy wpis, krytykujący Jedlińskiego. Krytykowali go także inni, np. pisarka, działaczka społeczna Sylwia Chutnik, dziennikarz Stanisław Skarżyński czy aktywistka LGBT Ewka Błaszczyk.

- Piotr Jedliński, prezes spółki wydającej Radio Nowy Świat nie jest w stanie zrozumieć, że jest transfobem i mimo setek głosów wyjaśniających mu ten stan, nadal brnie i myli wolność słowa z poszanowaniem innych osób - napisała Chutnik. - Serio, Radio Nowy Świat? Od kiedy to wolność mediów na tym polega, że nie szanuje się ludzi? - skomentował z kolei Stanisław Skarżyński.

Joachim Brudziński na Twitterze po raz kolejny popisuje się swoją homofobią. Pewnie myśli, że to "pogląd" i może używać...

Opublikowany przez Sylwię Chutnik Niedziela, 9 sierpnia 2020

W komentarzach pod wpisami Piotra Jedlińskiego i osób krytykujących go zaczęły pojawiać się pojedyncze wpisy osób, które zapowiadały zawieszenie finansowania Radia Nowy Świat. Po kilku godzinach Piotr Jedliński skasował pierwotny wpis i zamieścił kolejny, w którym wyjaśnia:

- Miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej. Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze. Nie zamierzałem dołączać do prześladujących - zapewnił.

Pozostali udziałowcy Radia Nowy Świat odcięli się od Jedlińskiego

Wieczorem własne oświadczenie w sprawie określania Margot jako mężczyznę, wydało szefostwo i udziałowcy Radia Nowy Świat, w którym odcinają się od Jedlińskiego. Podpisali je: Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski.

- Zastosowana przez nas forma męskoosobowa („aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią. Robimy wszystko, by tworzeniu Radia Nowy Świat przyświecała idea obiektywizmu i neutralności - napisali.

Szanowni Słuchacze Radia Nowy Świat, W związku z dyskusją, która rozgorzała w reakcji na określenia użyte wobec Margot...

Opublikowany przez Radio Nowy Świat Niedziela, 9 sierpnia 2020

Kolektyw „Stop Bzdurom”, w którym działa Michał Sz., opublikował na Facebooku pomoc dla dziennikarzy, którzy nie wiedzą jak nazywać aktywistę. - Szybkie info dla wszystkich mediów, co chciałyby dobrze robić swoją robotę: Margot nie jest kobietą, a osobą niebinarną. Używa żeńskich zaimków, ma na imię Małgorzata Szutowicz - stwierdzili.

Dołącz do dyskusji: Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa Radia Nowy Świat. "Szukam pracy"

122 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmmm
Szkoda. Padł ofiara tolerancji miłości i zrozumienia.
odpowiedź
User
Krzysztof
To prawda. Szkoda napadli na niego werbalnie zakrzyczeli zahukali postawili do kąta. W ich agresywnym świecie Nie mial wyjścia. Ich widzenia świata jest takie.
odpowiedź
User
Lutek Danielak
"Moja cenzura jest lepsza niż Twoja"

🤣🤣🤣
odpowiedź