SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Pacewicz zdobywcą Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa, za teksty nominowani dziennikarze „Newsweeka”, „Polityki” i „GW”

Finalistami tegorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa są Wojciech Cieśla i Michał Krzymowski z „Newsweeka”, Mariusz Janicki i Wiesław Władyka z „Polityki”, Marcin Kołodziejczyk z „Polityki” oraz Iwona Szpala i Małgorzata Zubik z „Gazety Wyborczej”. Specjalne wyróżnienie przyznano natomiast Piotrowi Pacewiczowi.

Piotr PacewiczArticle

Wojciech Cieśla i Michał Krzymowski zostali nominowani za teksty „Hotel robotniczy" i „Bałtyk moja własność” opisujące bezpłatne pobyty szefa NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy w hotelu należącym do spółki kontrolowanej przez ten związek. Duda pozwał za to dziennikarzy i tygodnik, a jego pozew został odrzucony przez sąd.

Mariusz Janicki i Wiesław Władyka zostali nominowani za cykl wspólnych artykułów publicystycznych, a Marcin Kołodziejczyk - za cykl reportaży z kraju. Natomiast Iwonę Szpalę i Małgorzatę Zubik wyróżniono za serię tekstów na temat reprywatyzacji w Warszawie. Dziennikarki miesiąc temu otrzymały za te publikacje Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas gali 5 grudnia w Warszawie. Nagrodę stanowią dyplom oraz 10 tys. zł. Wyróżnienie jest przyznawane za artykuły wydrukowane w języku polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku, do obecnej edycji zgłoszono kilkadziesiąt publikacji. Organizatorem konkursu jest Press Club Polska.

Ogłoszono już natomiast laureata Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa. Został nim ją Piotr Pacewicz, wieloletni dziennikarz, redaktor i zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej, a od czerwca br. redaktor naczelny serwisu OKO.press. Kapituła nagrody podkreśliła, że wymyślił i zrealizował wspólnie z „Gazetą Wyborczą” akcje społeczne „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku”, „Szkoła z klasą” oraz „Polska biega”, które w „wielu aspektach zmieniły Polskę i bezpośrednio wpłynęły na życie każdego z nas.” Podkreślono też, że jest doskonałym przykładem, jak łączyć uprawianie dziennikarstwa z misją publiczną.

W skład kapituły Nagrody im. Dariusza Fikusa wchodzą Jerzy Baczyński z „Polityki”, Bogusław Chrabota z „Rzeczpospolitej”, Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Piotr Gabryel z „Do Rzeczy” (z przyczyn losowych nie uczestniczył w tegorocznym głosowaniu), Krzysztof Jedlak z „Dziennika Gazety Prawnej”, Marcin Lewicki z Press Club Polska, Piotr Mucharski z „Tygodnika Powszechnego”, Wojciech Rogacin z „Polska The Times” i Rafał Zakrzewski z „Gazety Wyborczej”.

W ub.r. laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa został Rafał Woś. Wcześniej to wyróżnienie otrzymali m.in. Maria Wiernikowska, Ryszard Kapuściński, prof. Jerzy Pomianowski, Jerzy Baczyński, Mariusz Walter, Jerzy Jurecki, Anna Marszałek, Krzysztof Skowroński i Bogdan Rymanowski, Bronisław Wildstein, ks. Adam Boniecki, Anna Ferens i Ewa Stankiewicz, Ewa Siedlecka, Joanna Solska, Łukasz Cieśla i Wacław Radziwinowicz.

Dołącz do dyskusji: Piotr Pacewicz zdobywcą Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa, za teksty nominowani dziennikarze „Newsweeka”, „Polityki” i „GW”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Towarzystwo Wzajemnej Adoracji przyznało sobie nagrody. Będzie o tym można porozmawiać z zaprzyjaźnionymi, równie niezależnymi politykami na Balu Dziennikarza.
odpowiedź
User
kredki w pudełku
Dlaczego ci "genialni" dziennikarze, nie opisali bezpłatnych i bez zameldowania (często z "przyjaciółkami") pobytów byłych prezesów KGHM w hotelach Polskiej Grupy Uzdrowisk będacych własnością tej spólki skarbu państwa? Żałosne.
odpowiedź
User
jw.
Czy publiacje GW w lewackich mediach niemieckich ( w celu zacieśnianie nienawiści niemiecko-polskiej) też były brane pod uwagę?
odpowiedź