SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mimo zajęcia 1,2 tys. serwerów, pirackie listy IPTV znów działają

Fiasko operacji wymierzonej w pirackie usługi IPTV w Europie. Choć w holenderskim mieście Den Helder zajęto budynek z 1200 serwerami nielegalnych platform, to użytkownicy list m3u maksymalnie przez kilka dni narzekali na „czarny ekran”. Piraci nie tylko przywrócili stream wielu stacji, ale także rozszerzyli ofertę.

Piracka lista m3uArticle

23 maja w całej Holandii doszło do serii przeszukań i zatrzymań osób związanych z nielegalnym procederem. Kilka osób trafiło do aresztu w związku ze sprzedażą pirackich treści w streamingu. Organizatorzy procederu oferowali ponad 10 tysięcy kanałów z całego świata i 15 tysięcy materiałów wideo na żądanie. Naruszały one prawa wszystkich najpopularniejszych serwisów streamingowych (Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Apple TV+, Paramount+, HBO Max, Viaplay).

Chińscy sprzedawcy oferowali darmowy miesiąc w ramach przeprosin

Antypiracka operacja miała wpływ także na polskich użytkowników pirackich usług (szacuje się, że to 1,5 proc. społeczeństwa). Zamiast nielegalnie wykupionych kanałów na ich telewizorach i innych urządzeniach pojawił się czarny ekran lub ikonka buforowania. Klienci piratów szybko zaczęli szukać pomocy na forach internetowych i u sprzedawców na azjatyckich portalach zakupowych. Poinformowano ich, że po likwidacji centrum danych, streaming powróci w ciągu kilku dni.

Listy m3u są często sprzedawane przez Chińczyków na pół roku lub rok „z góry”. W związku z brakiem sygnału, część klientów piratów zapewniło sobie u dealerów list dodatkowy miesiąc subskrypcji za darmo. Niektóre kanały zaczęły działać już dzień po przeprowadzeniu antypirackiej operacji, inne nieco później. Nie brakuje też usług, które rozszerzyły ofertę programową. Na przykład o kanały z Nowej Zelandii, które wcześniej nie były dostępne.

Choć kanały linearne są znowu oferowane przez piratów, to problemy mogą występować z treściami wideo na żądanie z platform typu Netflix. Część materiałów została uszkodzona, inne są pozbawione napisów w poszczególnych wersjach językowych. Z polskim lektorem popularne seriale przeważnie nie są oferowane. Rzadko też można trafić na treści w jakości 4K, co gwarantuje legalna subskrypcja. Nowe odcinki poszczególnych produkcji trafiają też najczęściej do nielegalnych platform z opóźnieniem.

W Holandii piractwo najpopularniejsze w Europie

Właściciele praw autorskich od dawna naciskają na Komisję Europejską w sprawie surowszej walki z piractwem. Chcą, żeby operatorzy w ekspresowym tempie blokowali serwery z nielegalnym streamingiem. Zarzucają Brukseli opieszałość w tym zakresie i brak zdecydowanych kroków. Holandia przoduje w Europie pod względem popularności piractwa IPTV (8,2 proc. populacji). We wszystkich krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii piratów ma być 17 mln.

Serwis Broadband TV News zauważa, że już w 2018 roku blisko milion Holendrów płaciło 6,82 euro miesięcznie (93 mln euro rocznie) za nielegalne subskrypcje. W ciągu 5 lat ich popularność wzrosła, bo widzowie wymienili telewizory na nowsze i wzrosła popularność streamingu. W Niderlandach oferta płatnej telewizji jest droga, a rynek legalnych serwisów rozdrobniony. To sprzyja rozkwitowi piractwa. Na świecie pod tym kątem przodują Stany Zjednoczone.

Choć amerykańskie koncerny najczęściej apelują o zdecydowaną walkę z piractwem, to w sklepie Google Play na telewizorach i przystawkach z Android TV lub Google TV bez problemu można znaleźć aplikacje, które służą do odtwarzania pirackich list m3u z kanałami i treściami VOD. Sporadycznie są blokowane niektóre aplikacje. Taki los spotkał na przykład Smart IPTV. Dla bardziej zaawansowanych technicznie użytkowników problemem nie jest jednak ich „ręczne” wgranie. Antypirackie operacje, jak ta w Holandii, nawet jeśli są udane tylko częściowo, mogą zniechęcać część klientów do piratów. Jeśli raz nie obejrzą pożądanego meczu, to prędzej zdecydują się na legalny abonament.

Dołącz do dyskusji: Mimo zajęcia 1,2 tys. serwerów, pirackie listy IPTV znów działają

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
test
czy działa
odpowiedź