SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zamknięto piracką platformę IPTV. 50 tys. filmów i seriali w ofercie

Jedna z największych pirackich platform IPTV w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zakończyła działalność dzięki współpracy egipskiej policji i antypirackiej organizacji Alliance for Creativity and Entertainment (ACE).

Według szacunków ACE, platforma CimaClub umożliwiała użytkownikom pobieranie lub oglądanie treści w streamingu. W jej ofercie była biblioteka wideo na żądanie obejmująca prawie 50 tys. filmów i seriali telewizyjnych. Możliwe było ich odtwarzanie w języku arabskim i oryginalnych wersjach językowych. Działalność uderzała w interesy wszystkich członków ACE.

29 mln odwiedzin miesięcznie

Nielegalna usługa korzystała z 65 domen. Miesięcznie notowały one 29 mln odwiedzin. Większość ruchu pochodziła z Egiptu, Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Operator miał siedzibę w Gizie, gdzie mieści się znana na całym świecie Piramida Cheopsa.

- ACE konsekwentnie rozprawia się z piractwem, ściśle współpracując z władzami w celu wskazania nielegalnych operatorów. Nie byłoby to możliwe bez pomocy i zaangażowania służb egipskich, które pilnie pracują, aby zapobiec nielegalnemu udostępnianiu treści, za co jesteśmy wdzięczni. Nie jest tajemnicą, że piractwo powoduje ogromne straty, nie tylko dla nadawców, ale także dla firm produkcyjnych i początkujących twórców - stwierdziła Natasha Matos-Hemingway, dyrektor handlowy i marketingowy w Shahid, serwisie streamingowym należącym do nadawcy MBC Group, członka ACE.

- Wyrażamy uznanie dla egipskiej policji za szybkie działanie w celu zidentyfikowania operatora jednej z najbardziej znanych usług pirackich w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.  Skala tej nielegalnej operacji dotknęła każdego członka ACE, narażając na szwank własność intelektualną wielu twórców i właścicieli treści - powiedział Jan van Voorn, szef ACE.

ACE to organizacja zrzeszająca ekspertów IT, prawników i przedstawicieli nadawców, którzy współpracują z organizacjami typu Interpol i Europol w ramach walki z piractwem. W jej skład wchodzą m.in. Warner Bros. Discovery, Disney, NBCUniversal, Sky, Canal+ i od niedawna DAZN. To 53 firma zrzeszona w ACE, która działa od 2017 roku.

Piractwo IPTV problemem także w Polsce

Właściciele praw autorskich od dawna naciskają na Komisję Europejską w sprawie surowszej walki z piractwem. Chcą, żeby operatorzy w ekspresowym tempie blokowali serwery z nielegalnym streamingiem. Takie przepisy obowiązują m.in. w Hiszpanii i we Włoszech. Od niedawna w tym drugim kraju użytkownikom pirackich usług grozi do 5 tys. euro grzywny.

Z raportu Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA), przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bournemouth wynika, że w Polsce odsetek takich użytkowników wynosi 1,5 proc. We wszystkich krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii piratów ma być 17 mln. Tylko w 2022 roku w Polsce odnotowano 469 przestępstw związanych z piractwem płatnej telewizji, czyli nie tylko piractwem IPTV, ale także sharingiem.

Ze statystyk przesłanych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Komendę Główną Policji wynika, że problemy mieli nie tylko właściciele i dystrybutorzy nielegalnych usług. 168 osób było podejrzanych o korzystanie z nich. W takiej sytuacji są nakładane grzywny. Wielu właścicieli i dystrybutorów pirackich usług trudno ukarać, ponieważ mieszkają poza Europą.

Sprzedaż pirackich list m3u jest prowadzona na przykład przez azjatyckie portale zakupowe. Miesięczna subskrypcja z kilkunastoma tysiącami kanałów na całym świecie i treściami wideo na żądanie kosztuje przeważnie kilkanaście złotych. W sklepie Google Play systemu Android TV jest dostępnych wiele aplikacji, które mogą służyć do piractwa. Blokowane są nieliczne z nich.

Z raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że na kradzieży treści wideo polski rynek audiowizualny traci rocznie 3 mld zł. Aż 7,3 mln internautów ma korzystać z serwisów oferujących nielegalne treści. To prawie co piąty internauta.

Dołącz do dyskusji: Zamknięto piracką platformę IPTV. 50 tys. filmów i seriali w ofercie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dwie literki zamiast imienia i nazwiska
Jeden serwis zamkneli a na jego miejsce powstaną inne. Ale także się zastanawiam czy ten serwis nie publikuje fikcyje artykuły stworzone przez sztuczną inteligencje. Chociaż przeglądając artykuły tegoż "autora/bota" coraz bardziej w to wierze.
7 2
odpowiedź
User
kolis
cda się śmieje xd
8 0
odpowiedź
User
Trim
Polskie CDA najwidoczniej jest pod ochroną (mimo, że od lat ląduje na liście największych piratów stowarzyszenia MPAA).

Czas, aby legislatorzy (np. na poziomie UE) zabrali się za te wszystkie appki do oglądania pirackiego IPTV w sklepach AppStore i Google Play (mnóstwo tego w sklepach... i giganci zarabiają sobie na prowizji, nakręcają sprzedaż własnych przystawek i przy okazji osłabiają konkurencję w postaci tradycyjnych operatorów telewizyjnych).
5 17
odpowiedź