SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK ostrzega przed firmami obiecującymi zarobki za oglądanie reklam. „To mogą być piramidy”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie dotyczące firm Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast i Team-Coin. - Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam - uzasadnia prezes UOKiK-u Marek Niechciał.

Strona główna systemu AlternetStrona główna systemu Alternet

W komunikacie UOKiK-u opisano, że zarejestrowana w USA spółka Alternet oferuje system w serwisach Alternet i AdBlast. Konsument może kupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1 tys. dolarów, a rzekome dodatkowe dochody i zyski mają zostać wypłacone, gdy namówi inne osoby do uczestnictwa.

Zarobki na podobnych zasadach (za namówienie innych osób do udziału) oferują pozostałe firmy, przed którymi ostrzega UOKiK. Nautilus Investment zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich proponuje system Omega, w którym pakiety uczestnictwa kosztują od 50 euro do 200 tys. euro. W przypadku systemu Team-Coin oferowanego przez amerykański M&K Promoteam konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Natomiast w systemie Hybryd Cykler, oferowanym przez M&K Promoteam i M&K Promotim użytkownik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty - kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie.

Prezes UOKiK: podejrzewamy, że to piramidy

Na wszystkich tych platformach internauci są zachęcani, że mogą zarabiać, wykonując tam różne aktywności, a w zamian będą dostawać część wpływów z wyświetlanych reklam.

- Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK-u. Regulator postawił tym firmom zarzut promowania piramid.

 

Niechciał przestrzega przed podmiotami, które obiecują duży zysk w krótkim czasie, zachęcając stwierdzeniami typu „zostań partnerem”, „odmień swoje życie”, „zarób pieniądze bez wysiłku”. - Prawie na pewno oznacza to, że stracimy wszystkie wpłacone środki - ocenił.

W kwietniu br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie konsumenckie przed firmą CL Singapore, która wprowadza na rynek kryptowalutę DasCoin. W tym przypadku regulator też podejrzewa, że firma działa na zasadach piramidy. Śledztwo w sprawie oferowania tej kryptowaluty prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

W drugiej połowie marca UOKiK z podobnych przyczyn ostrzegał konsumentów przed serwisem FutureNet i związaną z nim platformą reklamową FutureAdPro.

Dołącz do dyskusji: UOKiK ostrzega przed firmami obiecującymi zarobki za oglądanie reklam. „To mogą być piramidy”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl