SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK karze twórców piramid: 270 tys. zł za promowanie rockwall.investments, zwrot wpłat za pakiety szkoleniowe

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 270 tys. zł na firmę NTIM i jej dwóch menedżerów za promowanie programu Shields na platformie rockwall.investments, uznając, że to zakazany system typu piramida. Natomiast firmom Luxinvest, Quantum i Quantum International nakazano zwrot opłat od klientów za pakiety szkoleniowe.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

Platforma rockwall.investments służyła do oferowania „projektów” powiązanych z kopaniem kryptowalut, a program Shields (Tarcze) umożliwiał budowanie własnej struktury dystrybucyjnej.

Według ustaleń UOKiK wpłaty wynosiły, w zależności od rodzaju Tarczy, od 10 do 100 dolarów. Po „zamknięciu” Tarczy, czyli wykupieniu jej przez określoną liczbę zaproszonych osób, twórcy platformy obiecywali zarobek w wysokości 20-krotności wpłaconej sumy. Oprócz tego każdy użytkownik miał dostawał 8 proc. kwoty zainwestowanej przez osoby bezpośrednio polecone.

Właścicielem platformy rockwall.investments najpierw była spółka Rockwall Ltd. z siedzibą na Wyspach Marshalla, a potem firma NTIM - Perfect Lion Solution Ltd. zarejestrowana w Charlestown w Saint Kitts i Nevis. Platforma zawiesiła działalność 9 sierpnia 2019 roku.

UOKiK karze właściciela rockwall.investments i jego menedżerów

W komunikacie UOKiK podano, że zarejestrowana we Wrocławiu firma NTIM wykonywała dla rockwall.investments usługi informatyczne i marketingowe, a członkowie jej zarządu przedstawiali się jako CEO firmy Rockwall Investments.

W komunikatach dla internautów pisano: „Poznajcie CEO Rockwall Investments. Za firmą Rockwall Investments stoją dwie osoby – Wiktor i Rafał. Pasjonaci nowych technologii, którzy od 3 lat wspólnie szukali możliwości zarobkowych, a teraz tworzą wspólny biznes”; „Rockwall Investments – jest to polska firma (…) o międzynarodowym zasięgu, dzięki której możemy mieć pasywne dochody inwestując w nowe technologie jakimi są kryptowaluty”.

- Nie ma wątpliwości, że był to system typu piramida, którego promowanie jest nieuczciwą praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Drugi zarzut wobec NTIM dotyczył wprowadzania w błąd, że platformą zarządzają Polacy. Miało to wzbudzić zaufanie konsumentów. Gdyby wiedzieli, że prawdziwy właściciel ma siedzibę na egzotycznej wyspie, na pewno solidniej przemyśleliby sprawę inwestowania pieniędzy i ewentualnych problemów z dochodzeniem roszczeń - opisuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Za naruszenia prawa nałożono na wrocławską spółkę NTIM 92,3 tys. zł grzywny, a na jej byłego prezesa Wiktora Zajączkowskiego (pełnił tę funkcję od czerwca 2017 do kwietnia 2020 roku) i członka zarządu Rafała Krakowiaka - po 90 tys. zł.

- Systemy typu piramida są niezwykle szkodliwe, nieuczciwe i nielegalne. Konsumenci są kuszeni wizją wysokich zysków, ale w efekcie tracą zainwestowane pieniądze. Zarabiają natomiast twórcy i propagatorzy piramidy. Nie zamierzamy tego tolerować - podkreśla Tomasz Chróstny.

- Nieuczciwe praktyki muszą przestać się opłacać zarówno przedsiębiorcom organizującym i prowadzącym tego typu „projekty”, jak i tym, którzy je promują i namawiają do wpłacania pieniędzy. Po raz pierwszy ukarałem też członków zarządu firmy odpowiedzialnych za promowanie systemów typu piramida i wprowadzanie konsumentów w błąd - dodaje.

Trzy spółki mają zwrócić klientom wpłaty

Ponadto prezes UOKiK nakazał zwrot wpłat pobranych od klientów firmom Luxinvest i Quantum (z siedzibami w Polsce) oraz Quantum International (z siedzibą w Cheyenne w USA).

Wszystkie te spółki kolejno sprzedawały pakiety szkoleniowe (Luxinvest i Quantum od kilku lat nie prowadzą już działalności), z których najdroższy aktualnie kosztuje 14,3 tys. zł. Obiecywały zyski uzależnione od namówienia innych osób do zakupu tych pakietów.

Na mocy decyzji prezesa UOKiK spółka Quantum International musi natychmiast zaniechać zakwestionowanych praktyk. Ponadto wszystkie trzy spółki muszą zawiadomić, mailowo lub listownie, poszkodowanych konsumentów o przysługującym im zwrocie pieniędzy.

- W efekcie nieuczciwych praktyk spółek Luxinvest, Quantum i Quantum International konsumenci tracili czas i pieniądze. Nakazałem wszystkim trzem firmom, aby po uprawomocnieniu się decyzji zwróciły poszkodowanym wpłacone środki. Nie stanowi to oczywiście przeszkody do dochodzenia innych roszczeń od przedsiębiorców np. z tytułu odsetek czy utraconych zysków - zaznacza Tomasz Chróstny.

Dołącz do dyskusji: UOKiK karze twórców piramid: 270 tys. zł za promowanie rockwall.investments, zwrot wpłat za pakiety szkoleniowe

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
A co z piramidą "polski ład"?
odpowiedź
User
dew
A co z piramidą "polski ład"?

póki co jest zajęty piramidą " i d i 0 c i są wśród N A S"
odpowiedź