SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS i KO idą łeb w łeb przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Zjednoczona Prawica o włos wyprzedza Koalicję Obywatelską w sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – wynika z sondażu Research Partner. 

Premier Donald Tusk, fot. YouTube/KPRMPremier Donald Tusk, fot. YouTube/KPRM

W dniach 31 maja – 3 czerwca 2024 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie preferencji politycznych Polaków w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz: Stacje TVP, Polsatu i TVN pokażą w niedzielę sondaż exit poll Ipsosu

Sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Respondenci deklarują, że w najbliższą niedzielę będą głosować głównie na Zjednoczoną Prawicę (32,1 proc. głosów) oraz Koalicję Obywatelską, na którą zagłosowałoby 31,5 proc. ankietowanych. Prawie identyczne wyniki sprawiają, że partie mają szansę wprowadzić odpowiednio 20 i 19 europosłów do Parlamentu Europejskiego. Kolejne bardzo podobne wyniki notują Konfederacja i Trzecia droga, które zyskałyby odpowiednio 9,4 proc. i 9 proc. głosów. Najsłabszy wynik notuje Lewica, która poparłoby 6,5 proc. badanych. 8,5 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

 Sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Polacy wciąż deklarują wysokie zainteresowanie wyborami. Dziś 50 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a kolejne 23 proc. „raczej tak”. Jeśli nawet trudno sobie wyobrazić na podstawie wyników historycznych powtórzenie wysokiej frekwencji z niedawnych wyborów do parlamentu krajowego, to niewątpliwie należy liczyć się ze znacznym przekroczeniem frekwencji wyborczej z 2019 roku, która wynosiła 45,68 proc.

Podział mandatów kształtuje się następująco, wedle prognozy dr Macieja Onasza, adiunkta w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Zjednoczona Prawica – 20 mandatów
Koalicja Obywatelska – 19 mandatów
Polska 2050 z PSL (Trzecia Droga) – 5 mandatów
Konfederacja – 5 mandatów
Lewica – 4 mandaty

Z podziału mandatów wynika, że partie dzisiejszej koalicji rządzącej zdobyłyby 28 mandatów, a ugrupowania opozycyjne o 3 mandaty mniej.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 31.05--3.06.2024, na ogólnopolskiej próbie 1073 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: PiS i KO idą łeb w łeb przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dany
Konfederacja ma trzeci wynik, a przedstawiona jest jako czwarta. Dlaczego? Czyżby niewinne działanie podprogowe?
odpowiedź
User
red. Jan Dzban
Konfederacja ma trzeci wynik, a przedstawiona jest jako czwarta. Dlaczego? Czyżby niewinne działanie podprogowe?


Bo to frędzle.
odpowiedź