SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKN Orlen wciąż liczy na sprzedaż Polkomtela

Wpisanie Polkomtela, operatora sieci telefonii komórkowej Plus, na listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, nie wpłynie na plan PKN Orlen, by wyjść z tej inwestycji tak szybko, jak to będzie możliwe, poinformował w środę prezes Orlenu Piotr Kownacki.

PKN Orlen wciąż liczy na sprzedaż Polkomtela

"Chcemy wyjść rychło z Polkomtela, jak tylko będzie taka możliwość. Na razie nie robimy tego z powodu sporu arbitrażowego" - powiedział Kownacki dziennikarzom podczas "Forum Ekonomicznego" w Krynicy.

Dodał, że wtorkowa decyzja o umieszczeniu Polkomtela na liście spółek strategicznych nie wpływa na plany Orlenu. "Nie przewiduję, żeby miało to powodować zmianę planów Orlenu" - powiedział prezes.

Kownacki podkreślił, że Orlen chce wyjść z tej inwestycji "w sposób najkorzystniejszy" i dodał, że nie ma znaczenia, czy będzie to sprzedaż przez giełdę, czy inwestorowi.

Polkomtel znalazł się na ogłoszonej we wtorek liście spółek, w których Skarb Państwa ma prawo tzw. złotego weta nieoczekiwanie dla rynku. Przyjęte we wtorek rozporządzenie przewiduje, że Skarb Państwa może m.in. zgłaszać sprzeciw wobec niektórych uchwał organów statutowych 17 znajdujących się na liście spółek.

Tymczasem przyjęta w czerwcu strategia PKN Orlen zakłada sprzedaż udziałów w spółce Polkomtel w 2007 roku. Ma to być jeden z warunków realizacji programu zmniejszania dźwigni finansowej koncernu, liczonej jako stosunek skonsolidowanego długu netto do EBITDA, z planowanego na ten rok poziomu 1,6x do 1,4x w 2008 roku aż do 0,7x w 2012 roku.

Duńskie TDC chciało odsprzedać pozostałym akcjonariuszom Polkomtela swój pakiet 19,61% akcji, ale cenę, po jakiej chciało to uczynić, zakwestionował brytyjski Vodafone, posiadający także 19,61% kapitału. Obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie arbitrażowe w Wiedniu.

Polskimi udziałowcami Polkomtela są: PKN Orlen i KGHM Polska Miedź (posiadają po 19,61% akcji), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE; 17,56%) oraz Węglokoks (4,00%). (ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen wciąż liczy na sprzedaż Polkomtela

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl