SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen zwolniony z obowiązku zatwierdzania taryfy w hurtowym obrocie gazem ziemnym

PKN Orlen został zwolniony z obowiązku zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) taryf w hurtowym obrocie gazem ziemnym, podała spółka w komunikacie. Według prezes Jacka Krawca spółkanie wklucza możliwości aktywnego uczestnictwa na rynku obrotu gazem ziemnym.

PKN Orlen zwolniony z obowiązku zatwierdzania taryfy w hurtowym obrocie gazem ziemnym

"Uzyskane przez nas rozstrzygnięcia potwierdzają konsekwencję w budowie optymalnych zasad zaopatrzenia w gaz ziemny dla Grupy Kapitałowej w Polsce. Nie wykluczamy możliwości aktywnego uczestnictwa na rynku obrotu gazem ziemnym, nasza aktywność będzie jednak uzależniona od przyjętych rozwiązań regulacyjnych w tej kwestii" - powiedział Krawiec.

Zdaniem PKN Orlen warunkiem pełnego wykorzystania możliwości płynących z otwierającego się sektora gazowego w Polsce jest dalsza rozbudowa połączeń transgranicznych i prawne uregulowanie procedury częściowej zmiany sprzedawcy, podano także.

"Analogiczne zwolnienie dotyczące obrotu paliwami gazowymi na giełdzie towarowej, Koncern otrzymał na koniec 2012 roku. Jednocześnie w 2012 roku PKN Orlen uzyskał decyzję Prezesa URE przedłużającą do 2025 roku obowiązywanie koncesji na obrót paliwami gazowymi oraz koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą. W roku ubiegłym Koncern został również zwolniony przez Ministerstwo Gospodarki z obowiązku tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu" - czytamy dalej.

Spółka przypomniała, że dąży również do dywersyfikacji dostaw paliwa gazowego. W konsekwencji w marcu bieżącego roku zawarte zostały umowy na zakup surowca z pięcioma dostawcami.

"Wszystkie z zawartych kontraktów mają charakter krótkoterminowy i przewidują czas trwania do końca 2013 r. W wyniku wzrostu zużycia paliwa gazowego i w sytuacji sprzyjających warunków regulacyjnych nowi dostawcy mogą zapewnić nawet 35% całkowitego zapotrzebowania Grupy Orlen na gaz ziemny" - wynika z komunikatu.

Ponadto PKN Orlen uzyskał uprawnienia do handlu gazem ziemnym na giełdzie EEX (European Energy Exchange) w Lipsku, zarówno w zakresie kontraktów typu spot, jak i instrumentów pochodnych (opcje, kontrakty terminowe i swapy).

"Bezpośrednie uczestnictwo na płynnym rynku gazu nie tylko otwiera nowe możliwości dywersyfikacji dostawców, ale także stwarza okazję do aktywnej gry rynkowej i wykorzystania arbitrażu cenowego między rynkiem polskim i europejskim" - podsumowano.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2012 r. łączny przerób ropy naftowej w grupie wyniósł 27,9 mln ton, a skonsolidowane przychody sięgnęły 120,10 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen zwolniony z obowiązku zatwierdzania taryfy w hurtowym obrocie gazem ziemnym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl