SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKO BP w fałszywych reklamach krytykowany za szkodzenie klimatowi, bank złoży pozew

W Poznaniu pojawiły się fałszywe reklamy PKO Banku Polskiego zarzucające bankowi, że finansuje inwestycje szkodząc środowisku, m.in. budowę elektrowni Ostrołęka C. - Najszczersza kampania informacyjna w historii bankowości? - spytał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Bank zapowiedział, że pozwie twórców akcji.

Article

Na fałszywych plakatach PKO BP wylicza swoje rzekome działania szkodzące klimatowi. -Udzieliliśmy ponad 800 mln zł kredytów na budowę Ostrołęki C. Wyemitowaliśmy ponad 1 mld zł obligacji na niszczące klimat inwestycje. Ignorujemy ustalenia Porozumienia Paryskiego o ochronie klimatu. Bezrefleksyjnie finansujemy energetykę węglową - można przeczytać w jednej z reklam.

W innej bank rzekomo chwali się: „Katastrofa ekologiczna nadchodzi nieubłaganie.. Nie robimy nic by temu zapobiec, lecz oferujemy”, po czym opisuje „kredyt inwestycyjny na dowolny cel związany z energetyką* (* z wykluczeniem energetyki odnawialnej)” oraz „ubezpieczenie OC w szczególności za szkody wyrządzone na środowisku”.

„Zmiany klimatu? Masz to jak w banku!”, „Finansujemy katarastrofę!” „Business as usual” - brzmią nagłówki reklam.

We wtorek rano zdjęcie jednego z tych plakatów zamieścił na Twitterze Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. - Najszczersza kampania informacyjna w historii bankowości? - spytała organizacja, dodając tagi "#PrawdaMusiWybrzmieć" i "#PKO".

- Nie jesteśmy odpowiedzialni w żaden sposób za te reklamy. MSK nie jest ani pomysłodawcą, ani realizatorem tej akcji. Jednak zgadzamy się, że PKO BP udziela gigantycznego wsparcia spółkom energetyczno - węglowym, przez co jest współodpowiedzialny za katastrofę klimatyczną - zaznaczył Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

PKO BP zapowiada pozew przeciw autorom plakatu

Do sprawy odniósł się już oficjalnie PKO Bank Polski. W oświadczeniu przesłanym we wtorek po południu do redakcji Wirtualnemedia.pl podkreślił że "plakaty zawierają szereg nieprawdziwych informacji, z tezą, jakoby PKO Bank Polski finansował budowę elektrowni Ostrołęka C na czele. - Do ich rozpowszechniania przyznała się jedna z organizacji - zaznaczył bank, nie wskazując Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

- Niedopuszczalne, wręcz skandaliczne jest podszywanie się pod bank poprzez użycie m.in. jego logo i czcionki, wprowadzające opinię publiczną w błąd i szkalujące dobre imię PKO Banku Polskiego - informuje w komunikacie PKO BP.

Biuro prasowe banku przekazało także naszej redakcji, że wobec autorów plakatu podjęte zostaną kroki prawne. - Bank złożył zawiadomienie do organów ścigania w tej sprawie. Przygotowuje się również do złożenia w sądzie pozwu przeciwko tej organizacji - czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Na koniec czerwca br. w PKO BP było 290,6 mld zł oszczędności klientów, w tym 218,3 mld zł od klientów indywidualnych. Bank obsługiwał 7,59 mln rachunków klientów indywidualnych, miał 1,13 tys. oddziałów i 540 placówek agencyjnych.

Zatrudnienie w grupie kapitałowej PKO BP wynosiło 28,1 tys. etatów, o 1,6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP w fałszywych reklamach krytykowany za szkodzenie klimatowi, bank złoży pozew

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Komentarz
"Banki nie dadzą kasy na węgiel. Tylko PKO BP sabotuje walkę o klimat"

http://wyborcza.pl/7,155287,25319274,ni ... aliwo.html
9 18
odpowiedź
User
sdsdsd
Komuchy nienawidzą pisu
18 14
odpowiedź
User
Arszlo
Od fałszywej reklamy lepsza jest tylko reakcja PKO. Trochę jak obserwowanie jak ktoś kopie się we własne 4 litery zadziwiająco mocno i celnie...
9 6
odpowiedź
User
santa marka
Yesmeni?
1 0
odpowiedź
User
grzegorz
Co to za nagonka na polski bank. Nie podoba się ekologom to, że banki są polskie? Karać nygusów i to surowo.
5 10
odpowiedź