SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała najwięcej zysku netto z historii

W drugim kwartale 2019 roku Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała 1,22 mld zł zysku netto, o ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej w całej swojej historii. W całym pierwszym półroczu zysk netto przekroczył 2 mld zł.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BPArticle

Zysk netto grupy PKO BP w drugim kwartale 2019 roku wzrósł do 1.217 mln zł z 933 mln zł rok wcześniej - podał bank w raporcie półrocznym.

Wartość aktywów na koniec kwartału wyniosła 329 mld zł i była o ponad 10 proc. wyższa niż przed rokiem. Zwrot z kapitału po drugim kwartale wyniósł 10,7 proc. i w szybkim tempie zbliża się do przewidywanego na koniec 2019 r. poziomu 11 proc.

"W I półroczu 2019 roku Grupa PKO Banku Polskiego SA wypracowała zysk na poziomie 2 079 mln zł, tj. o 23% wyższy niż w analogicznym okresie 2018 roku. Na ponad dwucyfrowy wzrost zysku netto wpłynęły:

1) poprawa wyniku na działalności biznesowej - 7 233 mln zł (+11,6% r/r), głównie w efekcie wzrostu wyniku z tytułu odsetek o 11% r/r. Wynik ten poprawił się dzięki wzrostowi wolumenów oraz marży odsetkowej,

2) wzrost kosztów działania o 3,9% r/r - były to koszty głównie regulacyjne związane ze wzrostem składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG),

3) mniejsze obciążenie z tytułu odpisów i utraty wartości, przy spadku kosztu ryzyka do poziomu 0,55%" - czytamy w raporcie.

W I półroczu 2019 r. grupa osiągnęła wskaźnik ROE w wysokości 10,7% (wobec 9,5% rok wcześniej), C/I w wysokości 42,7% (wobec odpowiednio 45,3% rok wcześniej); koszty ryzyka w tym okresie wyniosły 0,55% (wobec odpowiednio 0,67%). Łączny współczynnik kapitałowy (TCR) sięgnął 18,57% (wobec 17,42$ rok wcześniej), a współczynnik kapitału Tier 1 wyniósł 17,26% (wobec 16,12% rok wcześniej), podano także.

"Grupa PKO Banku Polskiego SA już w 2018 roku z dwuletnim wyprzedzeniem zrealizowała cele finansowe Strategii na lata 2016-2020:

• osiągnęła rentowność kapitału własnego (ROE) powyżej 10%,

• obniżyła wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) do poziomu poniżej 45%,

• utrzymała koszt ryzyka poniżej przedziału 75-85 pb,

• efektywnie i racjonalnie zarządzała adekwatnością kapitałową, tak by poziomy wskaźników TCR i Tier1 kształtowały się powyżej wymogów regulacyjnych i nadzorczych i jednocześnie umożliwiały wypłatę dywidendy" - podkreślono także w raporcie.

Na czwarty kwartał PKO BP planuje aktualizację finansowych celów strategicznych.

- Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, a wraz z nią rosną zyski PKO Banku Polskiego. W drugim kwartale grupa kapitałowa banku osiągnęła najwyższy w całej swojej historii wynik finansowy. Wyniósł on 1,22 mld zł, był o 30 proc. wyższy niż przed rokiem i ponownie zdecydowanie najlepszy w całym polskim sektorze bankowym. Tak dobry wynik to zasługa sprawnie prowadzonych działań biznesowych, które dodatkowo wspierane są efektami transformacji technologicznej, jaką przechodzi bank. Dzięki temu, wypracowany zysk jest nie tylko rekordowy, ale przede wszystkim jest on powtarzalny – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

PKO BP notuje wysoki wzrost skali biznesu    

PKO Bank Polski pobił swój rekord pod względem wielkości aktywów, których wartość to już 329 mld zł. Do ponad 246 mld zł wzrosło finansowanie dla klientów grupy, a kwota oszczędności klientów zarządzanych przez grupę wyniosła ponad 290 mld zł. Inwestorzy doceniają doskonałą kondycję banku   

Akcjonariusze zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 1,66 mld zł z zysku za 2018 r., co nastąpi 14 sierpnia. Inwestorzy podjęli także decyzję o niepodzieleniu połowy zysku z 2018 r

W drugim kwartale bieżącego roku finansowanie udzielone podmiotom gospodarczym przez PKO Bank Polski przekroczyło 100 mld zł. Bank obsługuje ponad 15 tysięcy klientów korporacyjnych i prawie pół miliona mniejszych firm.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała najwięcej zysku netto z historii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl